Szymbark ciekawostki i najważniejsze informacje
Szymbark na Małopolsce
1) Szymbark, to ponad 3-tysięczna wieś w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice. Leży w dolinie Rzeki Ropy.
2) Wiadomo, że osada istniała już w XII wieku. Początkowo miała nazwę niemiecką: Schönberg czyli Piękna Góra. Potem nazwę spolszczono na: Szymbark.
3) Początkowo wieś była własnością królewską. Król Kazimierz Wielki nadał rycerzowi Janowi Gładyszowi herbu Gryf i jego rodzinie dobra ziemskie w tej okolicy, także prawo zakładania nowych osad. Właścicielami Szymbarka stał się rycerski ród Gładyszów.
4) Od XIV wieku do XVI wieku Szymbark był miastem.
5) Centrum wsi Goglice oddalone jest o 6 km od Gorlic.
6) Części Szymbarka, to: Badonie, Brzezie, Bystrzyca, Dół, Górki, Góry, Granice, Huciska, Kamieniec, Kamionka, Kaweczkówka, Kawiory, Koło Zimnej Wody, Kręgi, Labuty, Łęgi, Miastko, Nadjazie, Na Dole, Pod Bartnią Górą, Polanki, Polówka, Rola, Szklarka, Wiatrówki, W Kątach, Wólka, Zalipie, Zapadle.
Kasztel – dwór obronny
7) W 1540 r. na skarpie nad rzeką Ropą, zbudowano z kamienia i cegieł kasztel czyli nieduży renesansowy zamek. Powstał na planie prostokąta 20×13 metrów i został zbudowany dla rycerza Pawła Gładysza. Budowę kasztelu zakończono w latach 1585–1590. Do końca XVIII wieku był zamieszkiwany, a po Gładyszach był własnością kolejnych rodów – Strońskich, Siedleckich, Bronikowskich, Rogoyskich, Sękiewiczów i Kuźniarskich.
8) W XIX wieku w kasztelu działała gorzelnia i magazyn zbożowy. Jeszcze w okresie międzywojennym była tu kuchnia i kurnik, a ówczesny właściciel Zbigniew Sękiewicz mieszkał w pobliskim dworku. Po II wojnie światowej kasztel wraz z okolicznymi dobrami przejęło państwo.
9) Od 2011 r., po remoncie, w kasztelu działa oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz ośrodek konferencyjny,
10) Obecnie w skład zespołu oprócz kasztelu wchodzi też drewniany dworek z 1920 roku, przeniesiony tu z pobliskich Gorlic. Zastąpił stojący tu wcześniej, zrujnowany dworek Sękiewiczów.
11) O kasztelu krążą legendy. Jedna z nich mówi o skarbie ukrytym w jaskini koło grody, który pilnują diabły.
Szymbark zabytki
12) Drewniany kościół świętego Wojciecha wybudowano w 1782 r., w miejscu wcześniejszej świątyni. Ma konstrukcję zrębową i pokryta jest gontem. Polichromie we wnętrzu powstały w 1940 roku.
13) Drewnianą cerkiew greckokatolicką, wzniesiono w 1790 r. w Szymbarku, w przysiółku Wólka. Od 1994 r. jest zabytkiem i leży na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Wewnątrz są trzy barokowe ołtarze: główny w prezbiterium z baldachimem z ikoną Ukrzyżowanie i w nawie dwa boczne. Jest tu także ikonostas z I połowy XIX wieku.
Szymbark ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: kasztel w Szymbarku. Foto: Silar / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Czchów