Olek, zwycięzca konkursu Uczeń Roku 2022

Olek czyli Aleksander i jego zainteresowania. Przeczytaj o tym, czym ujął jurorów pierwszej edycji konkursu „Uczeń Roku 2022”

Szkoła w Londynie i język polski

– Kiedy nastolatek, który urodził się w Londynie zaczyna czytać Sienkiewicza i śpiewa „Bogurodzicę”, a przy tym rzuca łacińskie i greckie sentencje na lekcji języka polskiego, mój umysł zaczyna budzić się do życia… Oto ziścił się Twój sen i masz z kim pracować! – pomyślała nauczycielka języka polskiego, Magda Marczyńska.

– Odkrywam, że młodzież, z którą przyszło mi pracować, ma w sobie ogromny potencjał. A każda z tych osób zasługuje na oddzielny opis. Dlatego przez dwa lata piszemy kolorowy pamiętnik naszej klasy, w którym każdy z uczniów ma swój rozdział. Jedno imię – to jeden rozdział.

Olek czyli Aleksander

Od 5 roku życia (najpierw pod opieką rodziców, a w miarę dorastania coraz częściej samodzielnie) swoim działaniem, energią i zaangażowaniem, Olek propaguje polską kulturę, historię i tradycje. Nastolatek mieszkający na emigracji, czyta Sienkiewicza. To właśnie dzieła naszego noblisty fascynują go od najmłodszych lat.

Po ukończeniu 5 roku życia Olek zaczął naukę w naszej Polskiej Szkole Sobotniej im. Tomasza Arciszewskiego w Londynie, a część kolegów jeszcze z klasy przedszkolnej, towarzyszy mu do dziś, tworząc zgrany zespół klasy egzaminacyjnej.

Gdy skończył 6 lat, wstąpił do zuchów. Była to decyzja obojga rodziców, którzy w młodości byli harcerzami i którym bardzo zależało na tym, aby Olek kontynuował rodzinną tradycję. Olek z zucha stał się harcerzem, zdobywającym kolejne sprawności. I to właśnie harcerstwo jest jedną z jego największych pasji. Uwielbia klimat, jaki daje mu najlepsza według niego Drużyna Harcerska 7 DH, Hufiec Warszawa, Chorągiew Wielka Brytania.

Uczeń Roku 2022 konkurs
Olek, młody Polak mieszkający w Londynie, otrzymał tytuł „Uczeń Roku 2022”

Życie Aleksandra, to również próby czegoś nowego. Jedną z nich było uczestnictwo w klubie piłkarskim Polish Tigers, ale jak sam mówi: – Dobrze, że próbowałem, ale to nie mój klimat. Najbardziej tęskniłem za harcerstwem. Od 5. roku życia Olek trenował karate w School of Masters, w Klubie Orła Białego. Ten sport uprawiał przez 10 lat, a wieku 12 lat zdobył czarny pas. Ostatnio dołączył do Kadetów Maltańskich przy Kościele Chrystusa Króla na Balham. W dodatku zapisał się do Kadetów Policyjnych w angielskiej szkole.

Wiara w Boga odgrywa ważną rolę w życiu Olka i jest jedną z najważniejszych wartości, jakimi kieruje się w życiu. Od 2013 roku, czyli już 9 lat służy przy ołtarzu jako ministrant. W czasie nabożeństw bardzo często jest lektorem, co jak sam twierdzi: – Pomaga mi szlifować język polski, ale również rozwija moje zainteresowania.

Jest zafascynowany polską kulturą, a w szczególności polskim kinem. Jego ulubionym reżyserem jest Krzysztof Kieślowski. Chłopiec marzy o tym, aby studiować reżyserię. W dzieciństwie ogromne wrażenie zrobił na nim film „Akademia Pana Kleksa”.

Coroczne wyjazdy wakacyjne do Polski, to dla Olka nie tylko czas wypoczynku. To przede wszystkim czas zwiedzania i poznawania piękna Polski. Mając to szczęście, że dziadkowie mieszkają niedaleko Krakowa, Olek na krakowskim Rynku co jakiś czas zajada się bajglami i oscypkami.

Mama Olka od najmłodszych lat zaszczepiła w synu chęć do gotowania. Zmieniło się to w jego pasję. Olek kilkakrotnie prezentował swe kulinarne umiejętności w polskiej szkole. W domu samodzielnie przygotowuje polskie potrawy, bo jak twierdzi: – Polska kuchnia jest najlepsza na świecie!

Uczeń Roku 2022 konkurs
Uczeń Roku 2022. Olek odbiera nagrodę

Uczeń Roku 2022

Pod patronatem Polskiej Macierzy Szkolnej oraz The Wanda and Janusz Prawdzic-Szlaski Trust, ogłoszono pierwszą edycję konkursu „Uczeń Roku 2022”, do którego mogą przystąpić tylko uczniowie klas najstarszych. W klasie rozgorzała dyskusja: Kto powinien zostać nominowany? Decyzja zapadła błyskawicznie i jednomyślnie. Został nim Olek. Wkrótce na jego charakterze poznało się także jury konkursu.

Jury w składzie: prof. Jacek Gołębiowski (przewodniczący komisji), Aleksandra Ferrara, Janusz Sikora-Sikorski, Mateusz Stąsiek, Mariola Świetlicka (członkowie komisji), jednogłośnie podjęło decyzję przyznając Olkowi tytuł „Uczeń Roku 2022”. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 3 lipca 2022 r. w sali Jazz Cafe, nagrodę wręczył Aleksandrowi I Radca / Konsul Generalny, Mateusz Stąsiek.

Jesteśmy pewni, że takich Olków jest więcej, a w kolejnych latach konkurs będzie się rozwijał i oceniał wyjątkowych, młodych Polaków. W każdej szkole i w każdej klasie są następcy Olka. Wystarczy tylko pomóc im rozwinąć skrzydła.

Tekst (c): SuperPolonia.info + Magda Marczyńska

Zobacz też:
> Znani Polacy na mapie świata

podobne wpisy

Polski karykaturzysta w Melbourne, Australia

Możliwość komentowania Polski karykaturzysta w Melbourne, Australia została wyłączona

Wolność prasy i satyra. Wystawa w Armenii

Możliwość komentowania Wolność prasy i satyra. Wystawa w Armenii została wyłączona

Grzesio Polak na Boże Narodzenie

Możliwość komentowania Grzesio Polak na Boże Narodzenie została wyłączona

Polska Macierz Szkolna w Irlandii

Możliwość komentowania Polska Macierz Szkolna w Irlandii została wyłączona

10-lecie Druch Studio Gallery

Możliwość komentowania 10-lecie Druch Studio Gallery została wyłączona

Radio Polonii Brazylijskiej RPB

Możliwość komentowania Radio Polonii Brazylijskiej RPB została wyłączona

Taniec poznańskich kibiców w Cambridge Dictionary

Możliwość komentowania Taniec poznańskich kibiców w Cambridge Dictionary została wyłączona

Informacje polonijne z naszego archiwum

Możliwość komentowania Informacje polonijne z naszego archiwum została wyłączona

Głos Polski – polonijna gazeta z Argentyny

Możliwość komentowania Głos Polski – polonijna gazeta z Argentyny została wyłączona

SuperPolonia.info w RPA

Możliwość komentowania SuperPolonia.info w RPA została wyłączona

Irlandia. Polski Festiwal Sztuki w Limerick

Możliwość komentowania Irlandia. Polski Festiwal Sztuki w Limerick została wyłączona

Pulaski Day Parade – Parada Pułaskiego – Nowy Jork, USA

Możliwość komentowania Pulaski Day Parade – Parada Pułaskiego – Nowy Jork, USA została wyłączona

Create AccountLog In Your Account