Z czego słynie Norwegia – 10 ciekawostek

Jeden z krajów skandynawskich na północy Europy. Z czego słynie Norwegia ciekawostki i informacje o Norwegii, które warto zapamiętać!

1. Norwegia, to królestwo

To jeden z krajów starego kontynentu, w którym głową państwa jest król, a mieszkańcy interesują się kolejami losu swej rodziny królewskiej. Nic dziwnego, że w stolicy Norwegii – Oslo, jest piękny zamek, a komnaty w których mieszka rodzina królewska raczej nie przypominają widoku mieszkania przeciętnego Norwega.

zamek Oslo stolica Norwegii
Zamek królewski w Oslo, stolicy Norwegii

2. Preikestolen – najsłynniejsze miejsce Norwegii

To atrakcja przyrodnicza, często wymieniana w czołówce światowej, do tego prawdopodobnie najczęściej fotografowane przez turystów miejsce w Norwegii. Nic dziwnego, widok stąd jest bajeczny i przeżycie ogromne. Pod warunkiem, że nie ma mgły. A jeśli z kolei jest piękna pogoda i widok fantastyczny, na malutkiej powierzchni 25 x 25 metrów aż roi się od turystów. Nie ma szans, aby pstryknąć tu serię zdjąć i na którymś z nich będzie mniej niż tuzin gości, którzy akurat w tym momencie pstrykają sobie selfie.

Preikestolen, to półka skalna zwana Amboną, która powstała w epoce lodowcowej, 10 tys. lat temu. Znajduje się 604 metry ponad wodami Lysefjordu. Prowadzi tu dosyć męcząca, 2-3 godzinna piesza trasa w górę, co nie odstrasza chętnych. Tym bardziej, że w poprzek tej półki skalnej jest powiększająca się rysa. Może wielu martwi się, że Preikestolen zawali się, zanim zobaczy go na własne oczy?

> Preikestolen ciekawostki

Preikestolen ambona Stravanger ciekawostki z czego słynie Norwegia
Z czego słynie Norwegia? Preikestolen czyli Ambona

3. Deszcz i zimno jak cholera

To północ Europy i im dalej Bieguna Północnego – tym jest zimniej. Nie trzeba się dziwić, że skupiska ludzi w Norwegii znajdują się głównie na południu. Życie w takich temperaturach ma związek z tym, jacy są Norwedzy. Na pewno daleko im do temperamentu Włochów czy Hiszpanów, którzy słońca mają pod dostatkiem przez długą część roku. Dodajmy, że przez 3/4 roku, każdego dnia w Norwegii pada deszcz. Jeśli nie lubisz takiej pogody, może cię się tu nie spodobać. Chyba, że jedziesz do pracy w Norwegii, więc pogodę masz w nosie.

4. Zorza polarna w Norwegii

To zjawisko w Polsce jest nieprawdopodobnie rzadkie, więc aby zobaczyć je na własne oczy, powinniśmy z Polski udać się na północ. Najbliżej nam do krajów skandynawskich, w tym Norwegii. A gdy się to uda i zobaczymy wspaniale kolorową zorzę polarną na niebie, tak wymarzniemy, że chyba już nigdy nie będziemy marzyli o powtórzeniu tego doświadczenia.

Głównie z powodu chęci zobaczenia zorzy polarnej, wśród turystów odwiedzających Norwegię, popularnością cieszą się Lofoty. To archipelag wysp na północy Norwegii, za kołem podbiegunowym.

Lofoty zorza polarna z czego słynie Norwegia ciekawostki
Wyspy Lofoty. Zorza polarna nad norweskim niebem, za Kołem Podbiegunowym

5. Z czego słynie Norwegia: Norweskie fiordy

Myśląc: przyroda Skandynawii, przychodzą nam na myśl malownicze fiordy. Zatoki ze stromymi, skalistymi brzegami. Podobno najpiękniejsze fiordy są właśnie w Norwegii. Krótko mówiąc, będąc w tym kraju – warto wybrać się na wycieczkę nad wybrzeże, aby je zobaczyć. Czasem wyglądają nawet lepiej niż na zdjęciach.

6. Norwedzy – mistrzowie w narciarstwie

Już wiemy, że w Norwegii jest zimno, pada deszcz albo śnieg. Dlatego Norwegowie z konieczności, od setek lat, jeżdżą i biegają na nartach. Robili to jeszcze zanim powstały międzynarodowe zmagania sportowe, więc mieli mnóstwo czasu, aby dojść w tym do mistrzostwa. Kolejny sportowiec z Norwegii na nartach i kolejny medal? Normalka.

na narty góry dzieci ubezpieczenie polisa
Młody Norweg na nartach? Możliwe, że przyszły mistrz świata w narciarstwie

7.Norweskie wieloryby

Skoro już zobaczysz norweskie fiordy oraz zorzę polarną, może przy okazji zobaczyć na własne oczy prawdziwego wieloryba? W północnej Norwegii organizowane są specjalne rejsy wycieczkowe, które mają ułatwić turystom spełnienie tego marzenia. Chyba nawet jest większa szansa zobaczyć tu wieloryba, niż na safari w Kenii zobaczyć lwa.

8. Latarnie morskie w Norwegii

Żeglarze raczej nie marzą o roztrzaskaniu swego statku o skalisty brzeg norweskiego fiordu. Nic dziwnego, że na norweskim wybrzeżu stoi ponad 200 latarni morskich. Sporo więcej niż w Polsce, nad Bałtykiem. Najstarszą latarnia, która podobno jeszcze tu stoi, jest Lindesnes i zbudowano ją w 1655 roku.

Park Narodowy Jostedalsbreen z czego słynie Norwegia lodowiec
Z czego słynie Norwegia? Lodowiec Briksdal w Parku Narodowym Jostedalsbreen

9. Norweska ropa

Najlepszą rzeczą w historii, jaka przytrafiła się Norwegom, to odkrycie dużych złóż ropy naftowej. Było to nie całkiem dawno, bo w 1969 roku, a Norwegowie wiedzieli jak to wykorzystać dla swego dobra. Poradzili sobie z tym znakomicie, gdy wykosili z pól naftowych zagraniczną konkurencję. Dziś są szejkami Europy, a pieniądze za eksport ropy, to ich ubezpieczenie na przyszłość. Nie to, co węgiel w Polsce.

10. Norweskie trolle i Droga trolli

Na koniec naszego zestawienia wrócimy do przyrody i pięknych widoków. W 1936 r. w gminie Rauma otwarto Drogę trolli. Góry, bardzo kręte drogi i malownicze widoki. Do tego znaki drogowe, ostrzegające kierowców przed trollami, norweskimi krasnoludkami. Podobno mnóstwo Norwegów (nie tylko dzieci) wciąż wierzy, że trolle istnieją. A ponieważ to dobre skrzaty, byłoby żal aby kierowcy norwescy rozjeżdżali je na drogach, jak polscy kierowcy rozjeżdżają psy, koty czy jeże.

Z czego słynie Norwegia ciekawostki: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Droga Trolli
> Trondheim w Norwegii

podobne wpisy

Z czego słynie Ostromecko w woj. kujawsko-pomorskim

Możliwość komentowania Z czego słynie Ostromecko w woj. kujawsko-pomorskim została wyłączona

Gdańsk. Skwer Gyddanyzc – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Możliwość komentowania Gdańsk. Skwer Gyddanyzc – wszystko, co powinieneś wiedzieć została wyłączona

Debrzno w woj. pomorskim – ciekawostki

Możliwość komentowania Debrzno w woj. pomorskim – ciekawostki została wyłączona

Olsztynek – ciekawostki o mieście i jego zabytkach

Możliwość komentowania Olsztynek – ciekawostki o mieście i jego zabytkach została wyłączona

Sao Paulo, Brazylia – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Sao Paulo, Brazylia – 10 ciekawostek została wyłączona

10 atrakcji miasta Mogilno. Co zobaczyć?

Możliwość komentowania 10 atrakcji miasta Mogilno. Co zobaczyć? została wyłączona

Odwiedzamy Tahoe City w Kalifornii

Możliwość komentowania Odwiedzamy Tahoe City w Kalifornii została wyłączona

Stadion Hrazdan w Erywaniu, Armenia

Możliwość komentowania Stadion Hrazdan w Erywaniu, Armenia została wyłączona

Des Moines, stolica stanu Iowa, USA

Możliwość komentowania Des Moines, stolica stanu Iowa, USA została wyłączona

Grecka wyspa Rodos – ciekawostki

Możliwość komentowania Grecka wyspa Rodos – ciekawostki została wyłączona

Miasto Topeka. Z wizytą w stolicy stanu Kansas, USA

Możliwość komentowania Miasto Topeka. Z wizytą w stolicy stanu Kansas, USA została wyłączona

Atlantic City – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Atlantic City – 10 ciekawostek została wyłączona

Create AccountLog In Your Account