Busko Zdrój – skąd popularność tego uzdrowiska?

Busko Zdrój – skąd popularność tego uzdrowiska?

Busko Zdrój – skąd popularność tego uzdrowiska?

Możliwość komentowania Busko Zdrój – skąd popularność tego uzdrowiska? została wyłączona

Busko Zdrój to uzdrowisko w województwie świętokrzyskim. Leży niedaleko Pińczowa i 90 km od Krakowa na trasie Kielce – Tarnów. Kąpiel w piwie, zabiegi SPA, pijalnia wód zdrowotnych to tylko nieliczne atrakcje. Miasto zdecydowanie zasłużyło sobie na miano uzdrowiska i codziennie przyciąga turystów i kuracjuszy licznymi zabiegami i nowinkami zdrowotnymi

Trochę historii

Dzieje miasta sięgają XII wieku, kiedy to miasto było osadą pasterską i szczyciło się hodowlą koni dla drużyn książęcych. Położenie miasta korzystnie wpływało na rozwój handlu, a szlak prowadzący na Litwę prowadził tędy niejednego króla. To właśnie król Władysław Jagiełło nadał w 1412 roku mieszkańcom prawo do organizowania jarmarków. Miasto prężnie się rozwijało, aż do pierwszego rozbioru. Wtedy to Polska straciła żupy solne w Wieliczce i rozpoczęły się badania geologiczne w celu poszukiwania nowych źródeł. W 1784 roku czworo geologów potwierdziło, iż w Busku źródła wody są silnie zmineralizowane, co miało korzystny wpływ na zdrowie. Ludność zaobserwowała dobroczynny wpływ wody na kaszlące owce, a choroby skóry zwierząt ustępowały znacznie szybciej.

W 1808 roku lekarz Winterfeld z Pińczowa przeprowadził badania i udowodnił zdrowotny wpływ wód z Buska. Wtedy to do miasta zaczęli przybywać pierwsi kuracjusze, których nazywano wówczas „gośćmi kąpielowymi”. Przez lata miasto i solanki zyskiwały coraz większą rzeszę zwolenników. Dzięki temu w 1836 roku Feliks Rzewuski założył spółkę warszawskich akcjonariuszy i otworzył uzdrowisko. Biznes bardzo prężnie się rozwijał i przez lata przybywało kolejnych kuracjuszy. Powstawały kolejne uzdrowiska, a pod koniec XIX wieku Busko zaliczano do najwartościowszych i najliczniej odwiedzanych europejskich uzdrowisk.

Popularność nie tylko w Polsce, ale i w Europie

Dzięki leczniczym wodom siarczano-słonym miasto stało się najatrakcyjniejszym uzdrowiskiem w kraju. To właśnie tam udają się kuracjusze w celu poprawy stanu zdrowia. Miasto bowiem od lat specjalizuje się w leczeniu chorób serca, chorób naczyniowych i dermatologicznych, pourazowych i reumatycznych. Dzięki wysoko rozwiniętej infrastrukturze turystycznej uzdrowisko może pochwalić się bogatą ofertą noclegową, doskonałą kuchnią oraz licznymi programami zdrowotnymi. Każdy nawet najbardziej wymagający gość znajdzie dla siebie atrakcje i zabiegi poprawiające nie tylko zdrowie, ale i samopoczucie. Dookoła roztacza się przepiękny widok na Góry Świętokrzyskie, a w pobliżu znajdują się dwa rezerwaty przyrody, które warto odwiedzić. Miasto posiada doskonale rozwinięte szlaki turystyczne. Dzięki temu trasy można pokonywać rowerem. Są również przystosowane do narciarstwa przełajowego.

Przyjazny klimat nizinny charakteryzuje się łagodnymi zimami, suchymi i gorącymi latami oraz największą ilością słonecznych dni w roku. Temperatura średnia w uzdrowisku to 8 stopni i należy do najwyższej średniej temperatury w kraju.

Busko Zdrój, to atrakcyjna miejscowość dla ciała i ducha. Regeneracja organizmu w takich warunkach to czysta przyjemność. Popularność uzdrowiska zależy nie tylko od prozdrowotnych wód, ale również od licznych atrakcji znajdujących się w mieści popularnym nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Artykuł we współpracy z: www.bristolbusko.pl – luksusowy hotel i sanatorium w Busku Zdrój

podobne wpisy

Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem

Możliwość komentowania Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem została wyłączona

Zabytki w Polsce – aplikacja dla turystów

Możliwość komentowania Zabytki w Polsce – aplikacja dla turystów została wyłączona

Morze Bałtyckie – najlepsze kąpielisko dla „morsów”

Możliwość komentowania Morze Bałtyckie – najlepsze kąpielisko dla „morsów” została wyłączona

Białystok. Pałac Branickich

Możliwość komentowania Białystok. Pałac Branickich została wyłączona

Polska kuchnia 100 lat temu i dziś

Możliwość komentowania Polska kuchnia 100 lat temu i dziś została wyłączona

Jarosław w województwie podkarpackim

Możliwość komentowania Jarosław w województwie podkarpackim została wyłączona

Ptak w polskim godle, to nie orzeł

Możliwość komentowania Ptak w polskim godle, to nie orzeł została wyłączona

Kościół św. Mateusza, Starogard Gdański

Możliwość komentowania Kościół św. Mateusza, Starogard Gdański została wyłączona

Mundial 2018 w Rosji. Polacy w grupie H

Możliwość komentowania Mundial 2018 w Rosji. Polacy w grupie H została wyłączona

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Możliwość komentowania Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie została wyłączona

Straż Pożarna w Poznaniu

Możliwość komentowania Straż Pożarna w Poznaniu została wyłączona

Góry Świętkorzyskie, to nie góry

Możliwość komentowania Góry Świętkorzyskie, to nie góry została wyłączona

Create AccountLog In Your Account