Busko Zdrój – skąd popularność tego uzdrowiska?

Busko Zdrój – skąd popularność tego uzdrowiska?

Busko Zdrój – skąd popularność tego uzdrowiska?

Możliwość komentowania Busko Zdrój – skąd popularność tego uzdrowiska? została wyłączona

Busko Zdrój to uzdrowisko w województwie świętokrzyskim. Leży niedaleko Pińczowa i 90 km od Krakowa na trasie Kielce – Tarnów. Kąpiel w piwie, zabiegi SPA, pijalnia wód zdrowotnych to tylko nieliczne atrakcje. Miasto zdecydowanie zasłużyło sobie na miano uzdrowiska i codziennie przyciąga turystów i kuracjuszy licznymi zabiegami i nowinkami zdrowotnymi

Trochę historii

Dzieje miasta sięgają XII wieku, kiedy to miasto było osadą pasterską i szczyciło się hodowlą koni dla drużyn książęcych. Położenie miasta korzystnie wpływało na rozwój handlu, a szlak prowadzący na Litwę prowadził tędy niejednego króla. To właśnie król Władysław Jagiełło nadał w 1412 roku mieszkańcom prawo do organizowania jarmarków. Miasto prężnie się rozwijało, aż do pierwszego rozbioru. Wtedy to Polska straciła żupy solne w Wieliczce i rozpoczęły się badania geologiczne w celu poszukiwania nowych źródeł. W 1784 roku czworo geologów potwierdziło, iż w Busku źródła wody są silnie zmineralizowane, co miało korzystny wpływ na zdrowie. Ludność zaobserwowała dobroczynny wpływ wody na kaszlące owce, a choroby skóry zwierząt ustępowały znacznie szybciej.

W 1808 roku lekarz Winterfeld z Pińczowa przeprowadził badania i udowodnił zdrowotny wpływ wód z Buska. Wtedy to do miasta zaczęli przybywać pierwsi kuracjusze, których nazywano wówczas „gośćmi kąpielowymi”. Przez lata miasto i solanki zyskiwały coraz większą rzeszę zwolenników. Dzięki temu w 1836 roku Feliks Rzewuski założył spółkę warszawskich akcjonariuszy i otworzył uzdrowisko. Biznes bardzo prężnie się rozwijał i przez lata przybywało kolejnych kuracjuszy. Powstawały kolejne uzdrowiska, a pod koniec XIX wieku Busko zaliczano do najwartościowszych i najliczniej odwiedzanych europejskich uzdrowisk.

Popularność nie tylko w Polsce, ale i w Europie

Dzięki leczniczym wodom siarczano-słonym miasto stało się najatrakcyjniejszym uzdrowiskiem w kraju. To właśnie tam udają się kuracjusze w celu poprawy stanu zdrowia. Miasto bowiem od lat specjalizuje się w leczeniu chorób serca, chorób naczyniowych i dermatologicznych, pourazowych i reumatycznych. Dzięki wysoko rozwiniętej infrastrukturze turystycznej uzdrowisko może pochwalić się bogatą ofertą noclegową, doskonałą kuchnią oraz licznymi programami zdrowotnymi. Każdy nawet najbardziej wymagający gość znajdzie dla siebie atrakcje i zabiegi poprawiające nie tylko zdrowie, ale i samopoczucie. Dookoła roztacza się przepiękny widok na Góry Świętokrzyskie, a w pobliżu znajdują się dwa rezerwaty przyrody, które warto odwiedzić. Miasto posiada doskonale rozwinięte szlaki turystyczne. Dzięki temu trasy można pokonywać rowerem. Są również przystosowane do narciarstwa przełajowego.

Przyjazny klimat nizinny charakteryzuje się łagodnymi zimami, suchymi i gorącymi latami oraz największą ilością słonecznych dni w roku. Temperatura średnia w uzdrowisku to 8 stopni i należy do najwyższej średniej temperatury w kraju.

Busko Zdrój, to atrakcyjna miejscowość dla ciała i ducha. Regeneracja organizmu w takich warunkach to czysta przyjemność. Popularność uzdrowiska zależy nie tylko od prozdrowotnych wód, ale również od licznych atrakcji znajdujących się w mieści popularnym nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Artykuł we współpracy z: www.bristolbusko.pl – luksusowy hotel i sanatorium w Busku Zdrój

podobne wpisy

Baszta rycerska, Wodzisław Śląski. Jak tu dotrzeć?

Możliwość komentowania Baszta rycerska, Wodzisław Śląski. Jak tu dotrzeć? została wyłączona

Europa. Największe korki są w Warszawie

Możliwość komentowania Europa. Największe korki są w Warszawie została wyłączona

Warszawiacy liczą Syrenki

Możliwość komentowania Warszawiacy liczą Syrenki została wyłączona

Zaskakujące ciekawostki o Bydgoszczy

Możliwość komentowania Zaskakujące ciekawostki o Bydgoszczy została wyłączona

Architektura drewniana na Podkarpaciu

Możliwość komentowania Architektura drewniana na Podkarpaciu została wyłączona

Do Polski przyjedzie więcej obcokrajowców

Możliwość komentowania Do Polski przyjedzie więcej obcokrajowców została wyłączona

14 ciekawostek o mieście Kcynia

Możliwość komentowania 14 ciekawostek o mieście Kcynia została wyłączona

Dwikozy – fakty o wsi w woj. świętokrzyskim

Możliwość komentowania Dwikozy – fakty o wsi w woj. świętokrzyskim została wyłączona

Miasto Frombork i jego skarby

Możliwość komentowania Miasto Frombork i jego skarby została wyłączona

Henryk Sienkiewicz, powieść W pustyni i w puszczy

Możliwość komentowania Henryk Sienkiewicz, powieść W pustyni i w puszczy została wyłączona

Co zabrać ze sobą w góry?

Możliwość komentowania Co zabrać ze sobą w góry? została wyłączona

Łebcz – ciekawostki o kaszubskiej wsi

Możliwość komentowania Łebcz – ciekawostki o kaszubskiej wsi została wyłączona

Create AccountLog In Your Account