Dobry Humor miesięcznik Wydawnictwo Superpress dowcipy Przychodzi baba do lekarza
Dobry Humor miesięcznik Wydawnictwo Superpress dowcipy Przychodzi baba do lekarza
w ,

Dobry Humor ma 20 lat

Szpilki, Karuzela i Dobry Humor – to trzy polskie tytuły prasowe po II wojnie światowej z humorem i satyrą, które ukazywały się tak długo

Ten rekord bardzo trudno będzie pobić komuś w przyszłości. Chodzi o polskie czasopisma o tematyce satyrycznej i humorystycznej, ukazujące się w powojennej Polsce, pod względem  długości czasu ich ukazywania się w sprzedaży. Do Szpilek (ukazywały się już przed wojną) i Karuzeli (której redakcja mieściła się w Łodzi), dołączył Dobry Humor. Czasopismo redagowane przez Szczepana Sadurskiego i wydawane przez Wydawnictwo Humoru i Satyry Superpress, ukazuje się już od 20 lat!

humor dzieci kawały o dzieciach żarty dziecko dowcipy Dobry Humor
Dowcipy z gazetek z kawałami czytali wszyscy, niezależnie od wieku. Lubimy się śmiać!

Prasowy debiut Dobrego Humoru

Pierwszy numer (wrzesień 1991 r.) z dowcipami medycznymi, zatytułowany „Przychodzi baba do lekarza” miał tylko 8 stron, z czego połowa była wydrukowana w czerni, a druga połowa na niebiesko. Mimo, że wygląd nie był imponujący, zawartość zachwyciła czytelników. Firma kolporterska „Ruch” sprzedała niemal cały nakład pierwszego numeru (20 tysięcy), podobnie było z drugim (dowcipy o policjantach, 50 tysięcy), a gdy Sadurski zapłacił za papier i druk trzeciego numeru (ponad 70 tysięcy), zaczął się martwić o inwestycję, która pochłonęła jego wszystkie oszczędności oraz zaciągniętą pożyczkę. Na szczęście udało się, a nakład wciąż rósł, aby kilka lat później przekroczyć 200 tysięcy.

> Sadurski zdradza tajemnice Dobrego Humoru

Rysunki Sadurskiego w Clifton USA Dobry Humor dowcipy
Wesołe rysunki Sadurskiego – ekspozycja w Clifton. Dobry Humor w USA

Dowcipy – gazetki z dowcipami w kioskach

W minionych 20 latach czasopismo przechodziło szereg zmian, ale trzon jego zawartości wciąż był ten sam: dowcipy i zabawne rysunki. Obecnie Dobry Humor liczy czarno-białe 32 strony + kolorowa okładka i kosztuje 2,80 zł. Można go co 2 miesiące kupić w kioskach „Ruchu” i kilku innych polskich firm kolporterskich. Niestety kioskarze obecnie wolą z przodu witryny pokazywać papierosy, zabawki, szampony i różne bibeloty, a prasę (w tym Dobry Humor) chować gdzieś z tyłu. Dlatego nie każdy wie (przez minione 20 lat z Dobrym Humorem zetknęło się kilka milionów czytelników), że to czasopismo wciąż się ukazuje.

Warto dodać, że w minionych 20 latach Szczepan Sadurski przygotował do druku ponad 700 wesołych publikacji. Oprócz Dobrego Humoru (dotychczas ukazało się ponad 200 numerów) były to m.in. czasopisma: Super Dowcipy (wciąż się ukazują, od 1995 r.), 103 Najlepsze Dowcipy, Dowcip Miesiąca i Twój Dobry Humor (jego wcześniejsze nazwy: Dobry Humor-Rysunki i Kościotrup).

Dobry Humor (c): SuperPolonia.info
Na górze: okładka pierwszego numeru Dobrego Humoru (wrzesień 1991 r.) i najnowszego numeru (wrzesień 2011 r.)

Zobacz też:
> Dowcipy w DobryHumor.pl

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

monaster Kecharis Armenia

Klasztor Kecharis w Armenii

polskie miejscowości Polska

10 najśmieszniejszych nazw polskich miejscowości