Co ze słynnym Frankensteinem ma wspólnego miasto Ząbkowice Śląskie?
Chyba wszyscy na świecie znają historię doktora Frankensteina, który z ludzkich szczątków stworzył przerażającego potwora. Autorką powieści Frankenstein; or, The Modern Prometheus (Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz) jest Brytyjka Mary Shelley (prawdziwe nazwisko: Mary Wollstonecraft-Godwin), a książkę po raz pierwszy wydano w 1818 roku. Stworzona przez nią historia zainspirowała filmowców. Nakręcono potem szereg filmów, których bohaterem był Frankenstein, które rozsławiły tę mroczną postać.
Co zainspirowało Mary Shelley do napisania powieści? Czy to ona wymyśliła budzące dziś grozę na całym świecie słowo Frankenstein? Tego z całą pewnością się nie dowiemy. Wiadomo jednak, że…
Liczące obecnie 16 tysięcy mieszkańców Ząbkowice Śląskie, miasto na Dolnym Śląsku, od chwili jego powstania aż po zakończenie II wojny światowej (rok 1945) nazywało się… Frankenstein. Pierwszym osadnikom którzy w XIII wieku przybyli tu z Frankonii, nazwa Frankenstein prawdopodobnie miała przypominać Frankonię, historyczną krainę Niemiec.
W mieście Frankenstein miał miejsce następujący fakt historyczny: w 1606 roku panowała tu zaraza, która pochłonęła ponad 2 tysiące ofiar. O jej wywołanie oskarżano miejscowych grabarzy. Po ich aresztowaniu, w domu jednego z nich znaleziono pojemniki z tajemniczym proszkiem. Torturowani grabarze przyznali się, że trujący proszek sporządzili ze zwłok ludzkich, a potem rozsypywali go przy domostwach. Dopuszczali się też niecnych czynów ciałach zmarłych. W wyniku procesu sądowego, 20 września 1606 r. grabarzy skazano na spalenie żywcem i zorganizowano widowiskowe egzekucje. To samo czekało inne osoby, które rzekomo pomagały w procederze. Kto zna podobne historie – wie, że ludzie torturowani, w męczarniach przyznają się do wszystkiego. Zapewne i w tym przypadku było podobnie. Do 13 lutego 1607 r. spalono 17 osób.
Mimo, że było to wydarzenie lokalne, ta zatrważająca historia rozniosła się po całej Europie. Na przykład była potem opisywana w wydawanym w Augsburgu tygodniku „Newe Zeyttung”, a potem wielokrotnie powtarzana. Pojawiły się opowieści o Diabelskim Łowcy, któremu potem nazwano imię od miasta Frankenstein.
Niewykluczone, a nawet wielce prawdopodobne, że historia z preparowaniem ludzkich zwłok wykradanych przez grabarzy z cmentarza w mieście Frankenstein i późniejsze opowieści, podziałały na wyobraźnię Mary Shelley i stały się inspiracją do napisania przez nią powieści o Frankensteinie. Tym bardziej, że wraz z mężem podróżowała po Niemczech, wzdłuż rzeki Ren. Żywa była wówczas inna legenda, podobna do tej wcześniejszej, z miasta Frankenstein. Jej bohaterem był studiujący medycynę syn pastora, który rozkopywał groby, a z resztek ciał udało mu się stworzyć żywą istotę. Potem ten potwór grasował po okolicach.
Ciekawostki
• W Ząbkowicach Śląskich organizowany jest festiwal grozy i horroru „Weekend z Frankensteinem”.
• Powieść M.Shelley o Frankensteinie w Polsce po raz pierwszy wydano w 1925 roku.
Tekst i foto: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: ruiny zamku w Ząbkowicach Śląskich
Zobacz też:
> Ciekawostki o Frankensteinie