Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Głogów ciekawostki
Głogów w woj. dolnośląskim liczy 70 tys. mieszkańców, a nazwa miasta wywodzi się od słowa glogh (cierń, kolec)
Pierwsze wzmianki o Głogowie pochodzą już z 845 roku (w tym samym roku Wikingowie napadli na Paryż i Hamburg), a gród w X wieku założyli Działoszanie, jedno ze słowiańskich plemion. Ten gród (mający rozmiary 108 x 78 metrów) zdobył Mieszko I około roku 989.
W 1109 roku (za czasów króla Bolesława III Krzywoustego) miała miejsce słynna obrona Głogowa przez wojska cesarstwa rzymskiego, dowodzone przez niemieckiego króla Henryka V. Bitwa miała duży pływ na toczoną wtedy wojnę polsko-niemiecką. W kolejnych wiekach Głogów był świadkiem wielu wydarzeń, a podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo aż 95 procent jego zabudowy, w tym budowle o których piszemy poniżej.
W XIII wieku książę Konrad I wybudował w Głogowie drewniany zamek z murowaną, 24-metrowej wysokości wieżą. W późniejszych latach Zamek Książąt Głogowskich dobudowano trzy skrzydła zamku i system murów obronnych. Po zniszczeniach, zamek został odbudowany po II wojnie światowej. Obecnie jest tu siedziba muzeum.
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stoi w Ostrowie Tumskim, najstarszej dzielnicy Głogowa. Została zbudowana w XIII wieku w stylu romańskim i przebudowana w latach 1413-44 w stylu gotyckim. Po niedawnej odbudowie, kościół wygląda jak w tym właśnie okresie.
Głogów ciekawostki i foto: (c) Super Polonia
Na zdjęciu: zamek w Głogowie
> Koło
> Biała Podlaska
Krosno ciekawostki
Krośnianin Ignacy Łukasiewicz jest uznawany za konstruktora prototypu lampy naftowej. W samym centrum miasta stoi jego pomnik.
> Tu więcej
Tuchów ciekawostki
Wewnątrz bazyliki jest XVI-wieczny obraz Matki Boskiej Tucholskiej o rozmiarach 58,2 x 44 cm. Przez katolików jest uznawany za cudowny.
> Tu więcej
Tarnów ciekawostki
Niektórzy turyści chętnie robią zdjęcia obok figury kataryniarza. Ta rzeźba z brązu stoi na placu targowym Burek od 1914 roku i dzięki specjalnemu mechanizmowi gra melodyjkę.
> Tu więcej