Poznaj Mikołajki na Mazurach

Mikołajki to malownicze, mazurskie miasto położone w samym sercu Krainy Wielkich Jezior. Znajduje się na wąskim przesmyku, między jeziorami Tałty oraz Mikołajskim. W sezonie turystycznym, miejscowość przyciąga rzesze turystów spragnionych wielu znajdujących się tam atrakcji. Dlaczego warto przyjechać do Mikołajek i co można tam zobaczyć?

Mikołajki – raj dla żeglarzy

Mikołajki promują się jako polska stolica żeglarstwa. Nad jeziorem Mikołajskim jest rozległy port, w którym cumuje mnóstwo mniejszych i większych łodzi. Mikołajki położone są na najważniejszym mazurskim szlaku wodnym czyli na szlaku Ruciane-Nida – Giżycko – Ryn. Żeglarze i pasjonaci innych wodnych aktywności wiedzą, w Mikołajkach organizowane są w sezonie imprez, takie jak Mazurski Festiwal Rybny, do tego rozmaite – zarówno amatorskie, jak i profesjonalne regaty.

Wypoczynek w Mikołajkach

Poza wodnymi aktywnościami sportowymi, Mikołajki oferują również wiele atrakcji dla osób spragnionych wypoczynku wśród urokliwych, mazurskich jezior. W Mikołajkach jest plaża miejska wraz ze strzeżonym kąpieliskiem. Miejscowość ma charakter letniskowy – znajdziemy tam mnóstwo restauracji, lodziarni i kawiarni. Choć w samych Mikołajkach trudno liczyć na obcowanie sam na sam z naturą z powodu wielu turystów, wystarczy oddalić się od miasteczka na kilkanaście kilometrów. Można tu znaleźć dzikie i całkowicie naturalne kąpieliska, znajdujące się nad tamtejszymi jeziorami.

Miejsce dla przyrodników

Zaledwie ok. 3,5 kilometra dzieli Mikołajki od urokliwej miejscowości Łuknajno. Jest ona położona w wąskim przesmyku między jeziorem Łuknajno, a największym w Polsce jeziorem Śniardwy. Nad oboma jeziorami ustawiono wieże widokowe. Wśród przyrodników szczególną uwagą cieszy się ta położona przy Łuknajnie. To jezioro jest rezerwatem utworzonym z powodu największego w kraju siedliska łabędzia niemego. Dlatego udając się tam, warto zabrać lornetkę, ponieważ liczba mieszkającego tam ptactwa potrafi zaskoczyć.

Z kolei wieża widokowa nad jeziorem Śniardwy pozwoli uświadomić sobie turystom potęgę największego polskiego akwenu słodkowodnego. Jezioro ma aż 116 kilometrów kwadratowych powierzchni.

Mikołajki także dla fanów historii

Mikołajki nie mają bogatej historii i zaczęły się rozwijać po I wojnie światowej. Były wówczas kurortem niemieckim. Dominującym wyznaniem w tamtych czasach był tu luteranizm. To właśnie o nim przypomina kameralne, ale ciekawe Muzeum Reformacji Polskiej. Zlokalizowane jest w byłym ewangelickim kościele.

Mikołajki na Mazurach: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o Mrągowie

podobne wpisy

Kazimierz Przerwa-Tetmajer na znaczku pocztowym

Możliwość komentowania Kazimierz Przerwa-Tetmajer na znaczku pocztowym została wyłączona

Bociany – polscy podróżnicy

Możliwość komentowania Bociany – polscy podróżnicy została wyłączona

Krynica Morska

Możliwość komentowania Krynica Morska została wyłączona

Rysunki w TVP Polonia

Możliwość komentowania Rysunki w TVP Polonia została wyłączona

Ciekawostki o Bydgoszczy

Możliwość komentowania Ciekawostki o Bydgoszczy została wyłączona

Firma Straż Miejska – fotoradarowy biznes

Możliwość komentowania Firma Straż Miejska – fotoradarowy biznes została wyłączona

Czy kawior z Polski podbije świat?

Możliwość komentowania Czy kawior z Polski podbije świat? została wyłączona

Tum koło Łęczycy. Słynna kolegiata i nie tylko

Możliwość komentowania Tum koło Łęczycy. Słynna kolegiata i nie tylko została wyłączona

Muszyna i jej atrakcje

Możliwość komentowania Muszyna i jej atrakcje została wyłączona

Augustów i słynny Albatros

Możliwość komentowania Augustów i słynny Albatros została wyłączona

Zamek w Nidzicy

Możliwość komentowania Zamek w Nidzicy została wyłączona

Oscypki szczelnie opodatkowane

Możliwość komentowania Oscypki szczelnie opodatkowane została wyłączona

Create AccountLog In Your Account