Historia Pałacu w Brynku i duch Barbary von Rosenthal

Historia Pałacu w Brynku i duch Barbary von Rosenthal

Historia Pałacu w Brynku i duch Barbary von Rosenthal

Możliwość komentowania Historia Pałacu w Brynku i duch Barbary von Rosenthal została wyłączona

Eklektyczny Pałac w Brynku (ul. Park 5, woj. śląskie) jest główną częścią zespołu pałacowego, która obejmuje zabudowania oraz piękny park z ogrodem botanicznym. Pałac brynkowski, został zbudowany w 1829 roku przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia. Poznaj więcej faktów na jego temat

Jak wygląda pałac w Brynku

Pałac ma zabudowę dwupiętrową, z tarasem pięknie wykonanym z kamienia. Posiada także kamienną balustradę i balkonową loggię od strony południowej. Nad portykiem wejściowym usytuowano dwie jońskie kolumny. Boki sklepieniowe, graniczą z dwoma wieżami, cebulasto-hełmowymi. Nad drzwiami zachował się kartusz pałacowo-herbowy oraz attyka. Wspomniana attyka, przedstawia myśliwego, robotnika, rolnika oraz rybaka. Sklepienie dachowe pałacu jest mansardowe. W zachodniej części pałacu, usytuowana jest kaplica nakryta cebulastym hełmem z latarnią. To ona łączy się z pałacem tak zwaną „rodzinną galerią”.

Rys historyczny Brynka i pałacu

Dzieje miejscowości sięgają pierwszej połowy XVI stulecia. Do końca XVIII wieku, jej właścicielami była rodzina hrabiów Verdugo, zwyczajowo zwanych „Vergo”. W 1825 roku dobra brynkowskie nabył Bernhard Rosenthal, za sumę zapłaconą w złocie. To on, już cztery lata od zakupu dóbr brynkowskich zlecił wybudowanie pałacu. W 1872 roku, pałac Rosenthalów został z czasem powiększony o dobudowane do niego dwa boczne skrzydła. Po śmierci Bernharda w 1889 roku, dobrami brynkowskimi zarządzał jego syn Hugo von Rosenthal. Kolejnej rozbudowy pałacu dokonała córka Hugona, Barbara.

pałac w Brynku herb von Donnersmarck
Pałac w Brynku, herb rodu von Donnersmarck

Pałac w XX wieku

W 1904 roku majątek brynkowski kupił hrabia Hugo II, z bytomsko-siemianowickiej linii niemieckiego rodu Donnersmarcków. Obecny wygląd pałac uzyskał w wyniku całkowitej przebudowy, którą przeprowadzili von Donnersmarckowie. Hrabia Hugo II zmarł w 1908 roku i nie doczekał się zakończenia prac budowlanych. Posiadłość już pięknie odremontowaną, odziedziczył po nim w spadku jego syn hrabia Edgar Henckel von Donnersmarck. Po Edgarze brynkowskie dobra nabył w sukcesji hrabia Karl Henckel von Donnersmarck, a później jego trzy córki Maria Wilhelmina, Maria Zofia i Maria Karolina.

Podczas działań II wojny światowej, pałac w Brynku został siedzibą władz okupacyjnych, które w murach pałacowych zorganizowały szkołę dla swojej organizacji Hitlerjugend. Z biegiem czasu, użytkownikiem tego miejsca byli rekonwalescenci należący do Seminarium Nauczycielskiego im. Adolfa Hitlera. W 1945 roku, dobrze zachowany po wojnie budynek pałacu zajęli żołnierze Armii Czerwonej. Wkrótce władze Polski Ludowej urządziły w nim Gimnazjum Leśne.

pałac w Brynku początek XX wieku
Pałac w Brynku, zdjęcie wykonane na początku XX wieku

SuperPolonia.info w poszukiwaniu ducha

Nasza Redakcja udała się do Brynka, mając nadzieję spotykać ducha Barbary von Rosenthal, córki Hugona. Podobno miała ona w swoim życiu pewnego doradcę, którego nastręczył dziewczynie po śmierci jej ojca, stryj. Doradca ten nie tylko doradzał jej, jak ma przeprowadzać remont i przebudowę pałacu. Podobno raczył ją jakimiś dziwnymi nalewkami, po których Barbara traciła jasność umysłu.

Według kronik rodu von Rosenthal, wspomniany opiekun Barbary miał z nią nieślubnego syna, ale żeby sprawa nie wydala się, pomówił on dziewczynę o czary. Zniesławiona kobieta wypiła zatrutą nalewkę, a jej ciało zakopano gdzieś na terenie pałacowego parku, bez tradycyjnego pochówku w obrządku kościelnym.

Podobno duch Barbary von Rosenthal w każdą rocznicę jej śmierci, ukazuje się na murach brynkowskiego pałacu i zawodząc przeraźliwie, znika. Zjawa trzyma w ręku kielich napełniony trucizną, który wychyla, pijąc zawartość do dna. Gdy duch Barbary znika, na murach pałacu pojawia się duch ogromnego, ujadającego psa.

Pałac w Brynku: (c) SuperPolonia.info / Aga Gałka Walkiewicz
Zdjęcia (2): Adrian Tync / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Ciekawostki o duchach
> Ciekawostki o Bodzanowie

podobne wpisy

Co zobaczyć w Ustrzykach Dolnych

Możliwość komentowania Co zobaczyć w Ustrzykach Dolnych została wyłączona

Wieża Trynitarska w Lublinie

Możliwość komentowania Wieża Trynitarska w Lublinie została wyłączona

Co warto zobaczyć w Prudniku, woj. opolskie

Możliwość komentowania Co warto zobaczyć w Prudniku, woj. opolskie została wyłączona

Elektrownia Turów w Bogatyni

Możliwość komentowania Elektrownia Turów w Bogatyni została wyłączona

Kalwaria Pacławska – sanktuarium koło Przemyśla

Możliwość komentowania Kalwaria Pacławska – sanktuarium koło Przemyśla została wyłączona

Pałac w Wojanowie

Możliwość komentowania Pałac w Wojanowie została wyłączona

Polskie zwyczaje: kolorowe aniołki

Możliwość komentowania Polskie zwyczaje: kolorowe aniołki została wyłączona

Polska zpowiększy się o 368 hektarów. Dlaczego?

Możliwość komentowania Polska zpowiększy się o 368 hektarów. Dlaczego? została wyłączona

Polskie rolnictwo coraz bardziej nowoczesne

Możliwość komentowania Polskie rolnictwo coraz bardziej nowoczesne została wyłączona

Zamek Bobolice, Jura Krakowsko-Częstochowska

Możliwość komentowania Zamek Bobolice, Jura Krakowsko-Częstochowska została wyłączona

Opactwo cystersów w Wąchocku

Możliwość komentowania Opactwo cystersów w Wąchocku została wyłączona

Debrzno w woj. pomorskim – ciekawostki

Możliwość komentowania Debrzno w woj. pomorskim – ciekawostki została wyłączona

Create AccountLog In Your Account