Płowce – co zobaczyć w miejscu, gdzie w 1331 r. rozegrała się bitwa z Krzyżakami? Płowce atrakcje, historia
Płowce, to wieś na Kujawach, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, w gminie Radziejów. Mieszka tu kilkaset ludzi. Najważniejszy fakt w dotychczasowych dziejach miejscowości miał miejsce blisko 7 wieków temu. Bitwa pod Płowcami jest faktem, o którym uczą się w szkołach polscy uczniowie. Jak obecnie wygląda miejsce pola bitwy? Czy warto tu dotrzeć? Ciekawostki o Płowcach i ich historii
Bitwa pod Płowcami
Bitwę stoczono 27 września 1331 roku. Wzięły w niej udział wojska polskiego króla Władysława Łokietka (1260-1333) oraz wojska krzyżackie, którymi dowodziło trzech dowódców. Byli nimi: komtur krajowy chełmiński Otto von Lauterberg, marszałek zakonu Dietrich von Altenburg i wielki komtur Otton von Bonsdorf. Polaków było 4-5 tysięcy, Krzyżaków ok. 7 tysięcy. Większość historyków uważa, że bitwa była nierozstrzygnięta, jednak korzyści przyniosła Polsce. Efektem bitwy był odwrót wojsk krzyżackich do Torunia i przerwanie kampanii, której celem był upadek Królestwa Polskiego.
Kopiec i pomnik na polu bitwy
W 600. rocznicę bitwy (1931) na polu gdzie miała miejsce, usypano kopiec o wysokości 20 metrów. Podczas II wojny światowej Niemcy go zniszczyli. W 1961 r. kopiec uporządkowano, a na jego szczycie wzniesiono pomnik mający 22 metry wysokości. Jego autorem jest Stefan Narębski. Obok jest parking oraz hotel z restauracją (Zajazd Łokietek). W pobliżu pomnika ustawiono tablice informacyjno-dydaktyczne.
Dodajmy, że nieopodal jest też cmentarz, na którym pochowano rycerzy poległych w bitwie. Tu także stoi specjalny pomnik.
Czy miejsce bitwy i znajdujący się tu pomnik, to jedyne atrakcje, jakie czekają osoby, które odwiedzają Płowce w woj. kujawsko-pomorskim? W Płowcach jest zespół dworski z XIX wieku (dwór oraz park).
Płowce atrakcje: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com
Zobacz też:
>