Co warto zobaczyć w Radziejowie, woj. kujawsko-pomorskie? Jakie tu są zabytki i atrakcje turystyczne? Radziejów atrakcje, ciekawostki
Radziejów na Kujawach liczy 5,5 tys. mieszkańców. Miejscowość miała prawa miejskie w latach 1252–1867 oraz ma obecnie, od 1919 roku. Co warto zobaczyć, odwiedzając miasto Radziejów?
1. Fara – Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (radziejowska fara, ul. Kruszwicka 1) zbudowano w 1331 roku. Świątynia wielokrotnie ulegała pożarom. Po pożarze w połowie XIX w., w latach 1860–1864 został odbudowany, zyskując styl neogotycki. Wkrótce pijarowie opuścili Radziejów, ich klasztor rozebrano, a ich kościół pozostał.

2. Golgota obok kościoła
Obok kościoła Wniebowzięcia NMP, od strony ul. Wyzwolenia, znajduje się Golgota – wzniesienie z kamieni, na którym znajduje się barwna figura Jezusa dźwigającego krzyż. Napis z 1908 r. informuje, że miejsce to powstało „na pamiątkę przybycia do Radziejowa ks. biskupa St. Zdzitowieckiego”. Chodzi o biskupa Stanisława Zdzitowieckiego (1854-1827).

3. Kościół Znalezienia Krzyża Świętego
Początkowo przez blisko 2 wieki stał klasztor franciszkanów, który został spalony podczas pożaru w ok. 1526 roku. Potem postawiono drewniany budynek. Pożar strawił go w 1610 r. Kolejny klasztor spalili Szwedzi w 1627 r. Spalił też też wtedy obraz Matki Bożej uznawany za cudowny. Kolejny klasztor w 1704 r. znów spalili Szwedzi. Świątynię odbudowano w 1750 roku, a obecny budynek klasztoru wzniesiono w 1789 roku. Jego częścią jest kościół. Jego wyposażenie, to mieszkanka kilku styli: późnorenesansowego, barokowego i rokokowego.

4. Ratusz w Radziejowie
Klasycystyczny ratusz w Radziejowie (ul. Rynek 6) zbudowano w latach 1822-1826. Zaprojektował go Hilary Szpilowski. Wcześniej w tym miejscu stał ratusz o którym na pewno wiadomo, że stał w 1609 roku.

5. Pomnik Chwały Oręża Polskiego
Na środku radziejowskiego rynku stoi Pomnik Chwały Oręża Polskiego (Pomnik Obrońców Ojczyzny). Został wybudowany w 50. rocznicę Rewolucji Październikowej i początkowo był jej poświęcony. Po transformacji ustrojowej dodano tablicę z wizerunkiem Orła Białego i dopisano: „Wieczna chwała Obrońcom Ojczyzny”. Z uwagi na przeszłość monumentu oraz jego eksponowane miejsce w mieście, w ostatnich latach budzi on kontrowersje.

Radziejów atrakcje i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info + Sad
Zobacz też:
>