Polonia w Rumunii. Informacje o Polonii rumuńskiej
Polonia w Rumunii liczy 3.671 osób (według spisu z 2002). Jest oficjalnie uznaną mniejszością narodową i ma jednego przedstawiciela w rumuńskim parlamencie. Od 2008 prezesem Związku Polaków w Rumunii jest Ghervazen Longher. Większość przedstawicieli mniejszości mieszka w okręgu Suczawa. Istnieją tam trzy miejscowości zamieszkane w większości przez ludność polską: Nowy Soloniec (Soloneţu Nou), Plesza (Pleşa) i Pojana Mikuli (Poiana Micului).
Historia
Pierwsi Polacy osiedlili się w Bukowinie w okresie rządów w Polsce Kazimierza III Wielkiego. Większość Polaków przybywających na te tereny po 1774 migrowała w poszukiwaniu pracy. Górnicy z Bochni i Wieliczki przybywali głównie do Kaczyki (Cacica). Kolejna fala imigrantów pojawiła się w pierwszej połowie XIX wieku, gdy region był częścią Austro-Węgier. W 1803 polscy górale z Czadcy (górale czadeccy) osiedlili się m.in. w Trebleczu (Tereblecea) nad Seretem, Starej Hucie Krasnej i Kaliczance, w 1834 założyli Nowy Soloniec, w 1835 Pleszę, w 1842 Pojanę Mikuli . W 1929 r. Rumunię zamieszkiwało ok. 50 tys. Polaków, którzy grupowali się głównie na Bukowinie (40 tys.) i w Besarabii. Na Bukowinie działała najstarsza i najważniejsza organizacja polska w Rumunii – Stowarzyszenie Czytelni Polskiej i Bratniej Pomocy, posiadająca bibliotekę, boisko sportowe oraz Dom Polski w Czerniowcach. Działało tam również stowarzyszenie rękodzielników polskich Gwiazda. Organizacją polityczną była Polska Rada Narodowa. Jej organ prasowy stanowiła „Gazeta Polska” – jedyne wówczas wydawane w Rumunii pismo polskie. W 1924 r. władze rumuńskie znacznie ograniczyły szkolnictwo polskie, w wyniku czego pozostały tam jedynie trzy prywatne polskie szkoły.
W 1939 roku w Rumunii żyło 80 tysięcy Polaków, w 1949 r. pozostało jedynie 11 tysięcy Polaków. Spowodowane to było deportacjami i zmianami granic (Rumunia utraciła Besarabię i północną Bukowinę).
Polonia w Rumunii: (c) SuperPolonia.info
Zapraszamy na stronę:
> Kaczyka na Bukowinie i Polonia
Na górnej ilustracji: Okręg Suczawa z zaznaczonymi miejscowościami, w których mieszkają Polacy. ilustr: Wikipedia
Zobacz też:
> Kopalnia soli w Kaczyka