Kaczyka (Cacica), to nieduża miejscowość w Rumunii, w Bukowinie południowej. Znajduje się tu nadal czynna kopalna soli
W 1782 roku cesarz Józef II wydał rozkaz poszukiwania soli kamiennej na Bukowinie. Przy słonych źródłach powstały wówczas kilka małych warzelni soli, m.in. w dolinie zwanej Kaczyka. Najczystszą sól kamienną odkryto w tym miejscu ponoć już w 1785 roku, na głębokości 28,5 m. Kopalnia soli ruszyła tu w 1791 roku, więc od tego czasu likwidowano mniejsze warzelnie. Ostatnią, w Pleszy, zamknięto w 1803 roku. Od tej pory Kaczyka zaspokajała zapotrzebowanie na sól całej Bukowiny.
Wewnątrz kopalni, 21 metrów pod ziemią znajduje się rzymsko-katolicka Kaplica św Barbary. Aby tu dotrzeć, należy pokonać 192 schodów. Kaplica została wybudowana w 1806 roku, z inicjatywy polskiego księdza Jakuba Bogdanowicza. W kaplicy modlili się górnicy przed i po pracy.
Na głębokości 35 metrów pod ziemią jest też kaplica prawosławna. Na jej ścianach znajdują się rzeźby wykonane przez Bolka Majeryka z Pajana Mikuli.
W kopalni temperatura jest stała (10,2 do 10,4 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi 76%. Ciśnienie powietrza wynosi +5mmHg.
Po przejściu wąskiego, długiego korytarza dochodzi się do sztucznego jeziora z solanką, które ma wymiary 10 na 6 metrów. Nowe poziomy Kopalni Soli otwarto dla zwiedzających dopiero kilka lat temu.
Na podstawie: Wikipedia + sites.google.com/site/poloniawrumunii/
Więcej zdjęć TUTAJ