Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA

Możliwość komentowania Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA została wyłączona

Polish Bilingual Day – Polonijny Dzień Dwujęzyczności w 2015 r. odbędzie się po raz pierwszy, równocześnie w sześciu ośrodkach Polonii w USA

Pierwszy raz, ale nie ostatni

10. października 2015 r. w sześciu ośrodkach Polonii USA (Nowy Jork, w Mahwah NJ, Copiague NY, Bridgeport CT, Boston MA oraz w Denver CO odbędzie się po raz pierwszy Polonijny Dzień Dwujęzyczności (Polish Bilingual Day). To polonijne, całodzienne wydarzenie skierowane będzie zarówno do polskich, jak i amerykańskich rodzin. Zapowiadane jest jako cykliczne i będzie się odbywać co roku w drugą sobotę października.

Polonijny Dzień Dwujęzyczności organizuje Fundacja Dobra Polska Szkoła i portal DobraPolskaSzkola.com (który jest pomysłodawcą święta) wraz z fundacją Edukacja dla Demokracji z Warszawy i odbywa się pod patronatem Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Ustanowienie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności ma na celu przypominanie nam, Polakom zamieszkałym poza granicami Polski, o ogromnej roli jaką stanowi ojczysty język w naszym życiu oraz o tym, jak ważne jest przekazywanie go najmłodszym pokoleniom w celu podnoszenia ich świadomości kulturowej i pogłębiania wiedzy o kraju, z którego pochodzą ich rodzice. To dzień, który ma przypominać rodzicom i wychowawcom, że głównie na nich spoczywa obowiązek i przywilej  przekazywania polskiej mowy dzieciom wychowywanym w USA – mówi Marta Kustek, redaktor naczelna portalu DobraPolskaSzkola.com.

Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Uroczyste ogłoszenie startu Dnia Dwujęzyczności nastąpi 13 września w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, a w uroczystości weźmie udział wielu gości, m.in. dr hab Katarzyna Kłosińska – językoznawca oraz sekretarz Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk. Specjalną piosenkę skomponował Piotr Rudziński i wykonają ją dzieci przy akompaniamencie Krzysztofa Medyny i Andrzeja Winnickiego oraz grupy muzycznej Paderewski Quartet.

Wśród atrakcji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 10. października przygotowanych dla młodszych i starszych, będą stoiska związane z polską kulturą, historią, kuchnią, występy artystyczne, konkursy, dyktando dla dorosłych i wystawy tematyczne, m.in. rysunki karykaturzysty Szczepana Sadurskiego (którzy przyleci z Polski i będzie tego dnia w Copiague) i wystawa Polaków, którzy wpisali się w losy USA.

Patronem honorowym obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest prof. Jan Miodek. Patronat medialny: DobraPolskaSzkola.com, Nowy Dziennik, NDTV, Super Express, Kurier Plus, Polski Partner, Tygodnik Plus, White Eagle, Gazeta Polska, Radio Rampa, Polskie Radio NYC i Link to Poland. Wydarzenia w ramach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r. Sponsorem lokalnym jest kancelaria adwokacka The Platta Law Firm.

Polonijny Dzień Dwujęzyczności: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o Long Island

podobne wpisy

Polskie czytanie w Copiague na Long Island

Możliwość komentowania Polskie czytanie w Copiague na Long Island została wyłączona

Polonia na świecie – organizacje, media

Możliwość komentowania Polonia na świecie – organizacje, media została wyłączona

Kabarety i satyra w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Kabarety i satyra w Nowym Jorku została wyłączona

Był Dziennik Polski, jest Tydzień Polski

Możliwość komentowania Był Dziennik Polski, jest Tydzień Polski została wyłączona

XXI Dni Polskie w Austrii

Możliwość komentowania XXI Dni Polskie w Austrii została wyłączona

Polskie stroje ludowe na wesoło

Możliwość komentowania Polskie stroje ludowe na wesoło została wyłączona

Polonia brazylijska

Możliwość komentowania Polonia brazylijska została wyłączona

Związek Polaków na Białorusi

Możliwość komentowania Związek Polaków na Białorusi została wyłączona

Moja Holandia

Możliwość komentowania Moja Holandia została wyłączona

Polski humor w Londynie

Możliwość komentowania Polski humor w Londynie została wyłączona

Polonia amerykańska

Możliwość komentowania Polonia amerykańska została wyłączona

Absurdy prawa autorskiego w Europie

Możliwość komentowania Absurdy prawa autorskiego w Europie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account