Stavanger – norweska stolica śledzia

Z czego słynie Stavanger ciekawostki i interesujące fakty o norweskim mieście

Stavanger i rybołówstwo

W XVIII wieku to miasto portowe na południu Norwegii bogaciło się dzięki połowom śledzi. W XIX wieku rozpoczął się trwający 80 lat rozwój przemysłu rybnego, a gdy ten się skończył, odkryto złoża ropy naftowej. Stavanger jest też znane i odwiedzane z powodu jednego z 50 cudów świata (wg CNN), czyli ambony skalnej Preikestolen. Także (choć już mniej) dzięki głazowi o nazwie Kjerabolten oraz rozciągającego się pod nimi Lysefjordu

W wieku XVIII Stavanger było nazywane „stolicą śledzia”, z powodu obfitych połowów tej ryby. To właśnie rybołówstwo, a potem budowa statków, przyczyniły się do rozwoju miasta i bogacenia się jego mieszkańców. I to w czasie, gdy Norwegowie z interioru i północy cierpieli biedę.

Gdy przestano żyć z połowu śledzia, pod koniec XIX wieku rozpoczął się trwający 80 lat rozwój przetwórstwa rybnego. W puszkach lądowały głównie sardynki, powstawały kolejne fabryki, walczące między sobą nie tylko na jakość wyrobów ale także na … urodę etykiet. Dzięki temu wyścigowi między konkurencją powstawały prawdziwie etykietowe „dzieła sztuki”, przedstawiające nie tylko ryby, ale także zwierzęta, sceny morskie, sportowe na etykietach uwieczniano nawet rodzinę królewską. Tej rywalizacji na etykiety towarzyszyli kolekcjonerzy, a cała skupiona wokół tego historia nazywana jest często „szaleństwem iddis” (iddis – po norwesku: etykieta).

Stavanger ciekawostki – zabytki i przyroda

Miasto, choć przemysłowe, ma piękną starówkę (Gamle Stavanger), która szczyci się przepięknie odrestaurowanymi drewnianymi domami z XVIII i XIX wieku. Jest to największe skupisko zabytkowych domów w Europie Północnej, prawdziwie żywe muzeum. Żywe, bo w tych domach mieszczą się galerie, kawiarnie, sklepy. Warto też odwiedzić średniowieczną, dobrze zachowaną katedrę z XII wieku (Domkirke).

Stavanger, to najbliższe miasto, z którego można się dostać na Preikestolen – skalną półkę rozpłaszczoną nad Lysefjordem, która uchodzi za jedną największych atrakcji turystycznych Norwegii. Aż trudno uwierzyć, że jej turystyczna kariera rozpoczęła się dopiero w 1900 roku, gdy z płynącego przez Lysefjord statku wypatrzył ją sportowiec Thomas Peter Randulf, który później dotarł do niej przez góry. Co roku bity jest kolejny rekord frekwencji, w 2016 roku odwiedziło ją ponad 300 tys. osób. Po drugiej stronie fiordu znajduje się inne atrakcja turystyczna Kjeragbolten – olbrzymi głaz zakleszczony między skałami.

Stravanger ciekawostki Norwegia
Norweskie miasto Stavanger ciekawostki

Miasto Stavanger – sztuka i muzea

W 2016 roku po raz pierwszy odbył się Nuart Street Festival czyli festiwal street artu, w ramach którego podpisana została umowa z firmą Kolumbus, czyli miejskimi autobusami. Pierwszych osiem pojazdów zostało wymalowanych przez znanych artystów Ernesta Zacharevica z Litwy, Add Fuela z Portugalii, Martina Whatsona z Norwegii i Hamę Woods, najbardziej znaną norweska graficiarkę. W ciągu kolejnych trzech lat następne autobusy zostaną w ten sposób ozdobione – zwróćcie na nie uwagę podróżując do Stavanger.

Miasto stać na bycie mecenasem sztuki, gdyż jest jednym z najbogatszych miast świata. Gdy upadł przemysł rybny, niespełna 10 lat później, w latach 70. XX wieku odkryto złoża ropy naftowej, ich eksploatacja i budowa platform wiertniczych trwa do dzisiaj. Obydwa te ważne w rozwoju miasta wydarzenia upamiętniają… muzea. Możemy zatem zwiedzać Muzeum Ropy Naftowej i Muzeum Produkcji Konserw. Muzeum Ropy Naftowej zwraca uwagę nowoczesną, wysmakowaną architekturą, w środku znajdziemy całą historię wydobycia ropy i gazu, dowiemy się wiele na temat nietypowych zastosowań tych surowców i poznamy życie na platformie wiertniczej.

Muzeum Produkcji Konserw przenosi zwiedzających w koniec XIX wieku i pokazuje niemal 100 lat z historii pakowania ryb do metalowych puszek. Można zobaczyć przykłady wspomnianych wyżej etykiet, a w wybrane dni można uczestniczyć w pokazie wędzenia sardynek.

Jak dotrzeć do Stavanger?

To miasto jest świetnym punktem startowym do rozpoczęcia zwiedzania Norwegii. Gdy wybierasz się na dłużej, warto rozważyć podróż własnym samochodem, bo można sporo zaoszczędzić, zabierając ze sobą sprzęt wędkarski czy jedzenie (Norwegia to piękny, ale nie najtańszy kraj). Najwygodniejsza i biorąc pod uwagę Polskę Zachodnią i Południową, najkrótsza trasa autem do Stavanger prowadzi przez Niemcy i Danię. Ostatni jej etap pokonasz ogromnym promem wycieczkowym MS Stavangerfjord lub MS Bergensfjord. Jednego dnia wsiadasz w samochód i jedziesz przez niemieckie i duńskie autostrady do Hirtshals, skąd wieczorem wypływasz promem i następnego dnia rano budzisz się w Stavanger.

Stavanger ciekawostki w SuperPolonia.info. Dostarczył infoWire.pl

Na ilustracji: Preikestolen czyli ambona, słynna góra w Stavanger

podobne wpisy

10 najsłynniejszych muzeów świata

Możliwość komentowania 10 najsłynniejszych muzeów świata została wyłączona

Tijuana, Meksyk

Możliwość komentowania Tijuana, Meksyk została wyłączona

Wi-Fi w hotelach europejskich

Możliwość komentowania Wi-Fi w hotelach europejskich została wyłączona

Honduras. Odkrywanie słynnego miasta Majów

Możliwość komentowania Honduras. Odkrywanie słynnego miasta Majów została wyłączona

Latarnia morska na Fire Island, NY, USA

Możliwość komentowania Latarnia morska na Fire Island, NY, USA została wyłączona

Flaga Anglii i jej tajemnica

Możliwość komentowania Flaga Anglii i jej tajemnica została wyłączona

Fort Al Jalali, Oman

Możliwość komentowania Fort Al Jalali, Oman została wyłączona

Kobe, Japonia – atrakcje miasta Kobe

Możliwość komentowania Kobe, Japonia – atrakcje miasta Kobe została wyłączona

Najczęściej fotografowane miejsca świata

Możliwość komentowania Najczęściej fotografowane miejsca świata została wyłączona

Flagstaff – miasto w Arizonie

Możliwość komentowania Flagstaff – miasto w Arizonie została wyłączona

Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim

Możliwość komentowania Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim została wyłączona

National City w Kalifornii

Możliwość komentowania National City w Kalifornii została wyłączona

Create AccountLog In Your Account