Szczecin ciekawostki, fakty, niezwykle informacje o Szczecinie. Z czego słynie to miasto?
Szczecińskie ciekawostki
1) 400-tysięczny Szczecin jest stolicą i największym miastem województwa zachodniopomorskiego.
2) Miasto leży w północno-zachodniej Polsce, nad rzeką Odrą i jeziorem Dąbie, blisko granicy z Niemcami. Stąd jest ponad 60 kilometrów od Morza Bałtyckiego.
3) W Szczecinie jest duży port morski, stocznie remontowe i jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest też ośrodkiem turystycznym, z dużą liczbą zabytków, a także centrum akademickim i kulturalnym.
4) Wały Chrobrego, to reprezentacyjna część miasta oraz punkt widokowy wzdłuż Odry, obok którego znajdują się m.in. gmach Muzeum Narodowego i Urzędu Wojewódzkiego.
5) Hejnał Miasta Szczecina jest grany na trąbce przez trębacza codziennie o godzinie 12.00 z Urzędu Miejskiego w Szczecinie oraz z Wieży hejnałowej na Zamku Książąt Pomorskich. Są dwie wersje hejnału. Wersja codzienna jest grana na jedną trąbkę, a w dni świąt państwowych i miejskich hejnał grany jest przez trzech trębaczy.
Zamek Książąt Pomorskich. Szczecin ciekawostki
Szczecin ciekawostki – zamek
6) Na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry wznosi się renesansowy Zamek Książąt Pomorskich. Przed 1124 rokiem stał tu gród słowiański, który sukcesywnie był rozbudowywany. Początki obecnych murów zamku sięgają 1346 roku, kiedy to na wzgórzu stanął tak zwany kamienny dom, a potem obok niego kaplica św. Ottona oraz tzw. duży dom z wieżą więzienną.
Po buncie biedoty i rzemieślników w 1428 roku, w podzięce za jego stłumienie, książę Kazimierz V otrzymał od Rady Miejskiej znaczną sumę na rozbudowę i umocnienie kamiennego dworu. Wybudowano wówczas utrzymane w stylu późnogotyckim skrzydło południowe. Po pożarze w 1530 roku przebudowano zamek. Kolejna, tym razem gruntowna przebudowa, miała miejsce w latach 1573-1582. Później zamek przebudowywano wielokrotnie.
Po opuszczeniu przez garnizon wojsk pruskich w 1902 roku, zamek popadał w dewastację, a w czasie II wojny światowej został poważnie zniszczony. W latach 1958-1980 został odbudowany.
Obecnie w Zamku Książąt Pomorskich mieszczą: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Opera na Zamku w Szczecinie, sala koncertowa (Sala Bogusława), sale wystawowe, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, dwie restauracje i małe muzeum. Na Zamku odbywają się wystawy, a na jego dziedzińcu imprezy kulturalne oraz koncerty.
Ciekawostki o Szczecinie
7) Oddany do użytku w 2014 r. gmach Filharmonii w Szczecinie (ul. Małopolska 48) uznawany jest jako jedna z najpiękniejszych nowoczesnych budowli w Polsce. Budynek zaprojektowali: Fabricio Barozzi i Alberto Veiga. Koszt inwestycji wyniósł ponad 100 mln złotych.
8) Cmentarz Centralny w Szczecinie ma 172 hektarów powierzchni i spoczywa tu ponad 300 tys. zmarłych. To największa w Polsce i trzecia największa nekropolia w Europie. Cmentarz został założony w latach 1899-1900.
9) Kino Pionier 1907 w Szczecinie, to jedno z najstarszych działających nieprzerwanie w tym samym miejscu kin na świecie. Znajduje się przy al. Wojska Polskiego 2. Pierwsze filmy wyświetlano tu w 1907 r.
10) W Szczecinie w 1980 r. podpisano pierwsze Porozumienie Sierpniowe, kończące strajki stoczniowców. Następnego dnia podobne porozumienie podpisano w stoczni w Gdańsku. Porozumienia zapoczątkowały zmiany polityczne w Polsce.
Szczecin ciekawostki + zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: Wały Chrobrego nad Odrą, reprezentacyjna część miasta