XIV-wieczny zamek w Szydłowie, w województwie świętokrzyskim
Historia zamku
W XIV wieku w Szydłowie, za czasów królów Kazimierza Wielkiego i Ludwika Węgierskiego wzniesiono murowany zamek, a zabudowania otoczono murami obronnymi. Zamek powstał na planie wieloboku o powierzchni ponad 7 tys. metrów kwadratowych.
Pożary spowodowały, że zamek w XV i XVI wieku (dwukrotnie) był przebudowywany. Jego kolejne przebudowy miał miejsce po 1630 roku (po kolejnym pożarze) i po Potopie Szwedzkim 1655–1660), który przeszedł również przez Szydłów. W 1723 r. zamek odnowił starosta Józef Załuski.
W skład zespołu zamkowego wchodziła m.in. piętrowa, kamienna Sala Rycerska o wymiarach 34,8 x 12,8 metrów (budynek mieszkalny ustawiony prostopadle do murów). W północno-zachodnim narożu zamku znajdowała się cylindryczna wieża; w jej miejscu stoi obecnie tzw. Skarbczyk, piętrowy budynek wzniesiony w XV wieku i rozbudowany w 1528 roku. W XVII wieku, w miejscu, gdzie wcześniej była brama, wybudowano budynek bramny.
Zamek z Szydłowie
Zamek został opuszczony i częściowo zniszczony pod koniec XVIII wieku. Ruiny zabezpieczono w 1927 r., a po II wojnie światowej zamek częściowo zrekonstruowano. W ostatnich latach, włożono duże kwoty pieniędzy, aby średniowieczną zabudowę murów obronnych i innych zabytków Szydłowca doprowadzić do obecnego stanu.
Obecnie w Skarbczyku znajduje się muzeum, w którym można oglądać są ekspozycje historyczne i archeologiczne, a także sala tortur. Za na teren zamku warto wydać niedużą kwotę pieniędzy.
Szydłowski zamek – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>