Ciekawostki o rowerach i rowerzystach

Ciekawostki o rowerach i rowerzystach

Ciekawostki o rowerach i rowerzystach

Możliwość komentowania Ciekawostki o rowerach i rowerzystach została wyłączona

Rowerem po Zgierzu

• W maju 2009 r. policja zatrzymała nietrzeźwego rowerzystę, jadącego jedną z ulic Zgierza. Badanie alkomatem wykazało 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu, do sądu skierowano wniosek o ukaranie i… ku zdumieniu wszystkich, facetowi nie można nic zrobić. Po przeanalizowaniu sytuacji prawnej ulic w Zgierzu okazało się, że prawie wszystkie drogi w tym mieście, to drogi gminne. A po takich drogach (w przeciwieństwie do dróg publicznych) każdy rowerzysta może jeździć nawet po wypiciu butelki wódki i policja może mu naskoczyć. W Zgierzu trwa teraz ustalanie jak to możliwe, że wszystkie gminy w Polsce mają rejestry swoich dróg, z wyjątkiem Zgierza. A poza tym dwustu rowerzystów skazanych w ostatnich trzech latach przez zgierski sąd za jazdę po pijanemu, dziwi się sobie, dlaczego wcześniej nie sprawdzili po jakiej drodze jechali. Gdyby to zrobili, uniknęliby kary.

Rowerzysta w kratkę

• Specjalista od włamań opuścił areszt w Szczytnie, a ponieważ miał 20 km do domu, postanowił „pożyczyć” sobie rower, którym do domu wróci. Włamał się więc kolejno do sześciu garaży znajdujących się obok aresztu. Gdy w szóstym znalazł upragniony rower, nakryła go policja i wrócił do aresztu. Teraz przez kilka lat nie będzie ani jeździł ani chodził. Będzie siedział.

Szczery kierowca

• Po Kielcach jeździ skoda, ostrzegająca innych użytkowników dróg: “Szybciej nie pojadę, mam 22 lata”. Proponujemy właścicielowi skody sprzedaż auta i kupno roweru. Szybciej raczej nie będzie, ale na pewno zdrowiej.

Rowerzysto, możesz gadać

• Czy jesteś kierowcą czy rowerzystą – gdy jedziesz po alkoholu, grozi ci taka sama kara. Ale gdy rozmawiasz przez komórkę podczas jazdy – już nie. Bo w świetle prawa drogowego osoba kierująca pojazdem (samochodem, zaprzęgiem konnym) nie może rozmawiać przez telefon komórkowy. Natomiast rowerzysta już może, gdyż w innym punkcie kodeksu wyraźnie pisze, że rowerzysta wystarczy jeśli trzyma kierownicę jedną dłonią; z drugą może robić co tylko zechce. Czy rozmawiający przez telefon rowerzysta jadący drogą stwarza mniejsze zagrożenie niż robiący to samo kierowca samochodu? – na to pytanie będą musieli odpowiedzieć twórcy zmian obecnego kodeksu.

Slalomem po Gorzowie

• Nie wiadomo co za specjaliści budują ścieżki rowerowe w Gorzowie – grunt, że władze twierdzą, że lepiej ich nie można było wykonać. Na wybudowanie ścieżki przy ul. Żwirowej wydano milion złotych; a jej asfaltowa nawierzchnia jest pofałdowana niczym morskie fale, a po każdym opadzie deszczu zamienia się w… ścieżkę wodną. Ale to nic, w porównaniu z innymi gorzowskimi ścieżkami rowerowymi, w środku których znajdują się wielkie słupy oświetleniowe i drewniane słupy telekomunikacyjne, więc rowerzyści mogą tu ćwiczyć jazdę slalomową. Zresztą wszystko jest zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, które nie zabrania stawiania słupów, także na… jezdniach.

Głupi złodziej

• Nie lada głupotą popisał się pewien mieszkaniec Częstochowy. Zgłosił on na policję, że jadąc rowerem został przed chwilą potrącony przez samochód. Zaraz potem okazało się, że rowerzysta jest pijany, a rower którym jechał był kradziony. W mieszkaniu nieszczęśnika policja znalazła jeszcze jeden kradziony rower. Jak by tego było mało, zgłosiła się kobieta, której jakiś rowerzysta zerwał złoty łańcuszek. Jak myślicie, kim był ów złodziej?

Teksty: (c) Szczepan Sadurski, z rubryki Paranoja Polska, pismo satyryczne Twój Dobry Humor, 2000-2010

Przeczytaj też:
> Historia roweru

podobne wpisy

Ciekawostki o waranach

Możliwość komentowania Ciekawostki o waranach została wyłączona

Niezwykłe fakty o Grenlandii

Możliwość komentowania Niezwykłe fakty o Grenlandii została wyłączona

Zawoja – największa polska wieś

Możliwość komentowania Zawoja – największa polska wieś została wyłączona

Ciekawostki o Seattle, mieście w USA

Możliwość komentowania Ciekawostki o Seattle, mieście w USA została wyłączona

Ciekawostki ze świata: Honolulu, Ohio, Japonia

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Honolulu, Ohio, Japonia została wyłączona

Warszawa. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli

Możliwość komentowania Warszawa. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli została wyłączona

Zagrzeb, stolica Chorwacji. Ciekawostki

Możliwość komentowania Zagrzeb, stolica Chorwacji. Ciekawostki została wyłączona

Ciekawostki o Inwałdzie, woj. małopolskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Inwałdzie, woj. małopolskie została wyłączona

Tajemnice Machu Picchu, miasta Inków

Możliwość komentowania Tajemnice Machu Picchu, miasta Inków została wyłączona

Luksemburg ciekawostki

Możliwość komentowania Luksemburg ciekawostki została wyłączona

Najdziwniejsze hotele świata

Możliwość komentowania Najdziwniejsze hotele świata została wyłączona

10 ciekawostek o baobabach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o baobabach została wyłączona

Create AccountLog In Your Account