Historia emigracji polskiej USA Polonia Polacy
Historia emigracji polskiej USA Polonia Polacy
w ,

Historia emigracji polskiej do USA

Pierwsi Polacy w Stanach Zjednoczonych oraz późniejsze fale imigracji aż po imigrację postsolidarnościową

Pierwsi Polacy w Ameryce pojawili się w Jamestown w roku 1608 roku, a pierwsze polskie osady powstały kilkadziesiąt lat później. W 1864 r. istniały: Polonia (w stanie Wisconsin) i Panna Maria (w Teksasie).

Pierwsi Polacy przybywali do Ameryki wraz z imigrantami niemieckimi i pochodzili głównie ze Śląska. Powodami tej migracji były względy ekonomiczne (wyjazdy „za chlebem), ale były też powody polityczne. Po insurekcji kościuszkowskiej Polacy przybyli aby walczyć w wojnie o niepodległość, później przybywali też po powstaniu listopadowym i styczniowym.

Do 1914 r. czyli zanim wybuchła I wojna światowa, do Stanów przybyła fala emigracji głównie z terenów obecnej Polski południowej i południowo-wschodniej. Przybyło tu wówczas niemal 2,5 miliona Polaków. W większości byli to chłopi (którzy najczęściej osiedlali się w wielkich ośrodkach przemysłowych), ale zdarzali się też przedstawiciele elity intelektualnej. Nielicznym udało się osiągnąć wysoki status materialny i społeczny, stając się elitę finansową i intelektualną tzw. starej Polonii. Po wprowadzeniu w latach 20-ych XX wieku zmian w systemie imigracyjnym (ograniczenia), napływ emigrantów (nie tylko z Polski) zmniejszył się do kilkunastu tysięcy osób rocznie.

Druga fala polskiej imigracji do USA, to okres od II wojny światowej do roku 1955. W tych latach w Ameryce osiedliło się ok. 200 tys. Polaków. Gdy ta fala dotarła do Nowego Jorku i innych miast, zastała prężnie funkcjonujące i dosyć dobrze zorganizowane polskie placówki (polskie domy narodowe, parafie, organizacje polonijne.

W późniejszych latach do Stanów trafiało znacznie mniej Polaków, aż do lat 80-ych, kiedy to do USA napłynęła fala imigracji politycznej (solidarnościowej), choć powodem tej emigracji były też względy ekonomiczne. Według autorów Raportu o sytuacji Polonii i Polaków za granicą, w latach 1980–2000 w USA osiedliło się około 280 tys. obywateli polskich.

Na zdjęciu:
Polscy emigranci w Stanach Zjednoczonych, początek XX wieku
foto: Wikipedia

Zobacz też:
> 70 ciekawostek o USA

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Kołobrzeg plaża morze

Kołobrzeg nad Bałtykiem – miasto wypoczynku

sonaster Gračanica Gracanica Kosowo

Kosowo. Monaster w Gračanicy