Taniec, to rytmiczny ruch ludzkiego ciała. Może następować całkiem spontanicznie, ale najczęściej ma miejsce pod wpływem słuchanej muzyki. W Europie taniec jest uznawany za formę sportu. Może też odzwierciedlać nasze stany psychiczne oraz emocjonalne. Oto historia rytmicznych ruchów ciała. Fascynująca historia tańca w skrócie
Taniec i muzyka. Historia tańca
Głównym elementem tańca jest ruch ciała tancerza. Może on być szybszy lub wolniejszy, może być wykonany solowo lub w parze. Najważniejszym elementem tańca, jest muzyka.
Archeologiczne dowody na początki tańca pochodzą z 3300 r. p.n.e. i są to malowidła nagrobne. Przedstawiają one figury taneczne archaicznych ludzi, oddających się tańcu. Pradawni Celtowie, żegnali swoich bliskich podczas ceremonii pogrzebowych, specyficzną formą tańca. Również tańcem witali zwycięskich żołnierzy wracających z pola walki.
Dlaczego kiedyś tańczono?
Przed wynalezieniem pisma, taniec był ważnym elementem przekazu informacji. Wykorzystano go uzdrawiających rytuałach, a nawet w religijnych obrzędach uwielbiających boga. Nawet patriarcha Dawid tańczył przed swoim ludem dla Boga Jahwe .
Taniec wykonywano dla sprowadzenia deszczu i dla obitego zbioru. Znane były też tańce łowne, które wierzono, że spowodują dobry połów grubego zwierza. Wykonywano go celem wzbudzenia w sobie odwagi.
Taniec w historii. Starożytność i czasy współczesne
O tańcu pisali Platon, Arystoteles, Ksenofont, a także Lukian. Z okresu neolitu zachowały się naczynia, gdzie namalowani byli ludzie trzymający się za ręce i najprawdopodobniej byli tancerzami. W starożytnych Chinach taniec kojarzony był z magią. Przed piciem herbaty, cesarze chińscy patrzyli na tancerki, aby ten napój lepiej im smakował.
W okresie międzywojennym w kurortach Dolnego Śląska, lekarze zachęcali kuracjuszy do wieczornych potańcówek, podczas których normowało się ciśnienie krwi oraz praca serca osób tańczących. Na Bielanach w Warszawie taniec uważano za rodzaj sportu. Podczas wypadów majówkowych za miasto, organizowano tam sportowe zawody taneczne.
Historia tańca: (c) Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Najpiękniejsze kraje świata
> Ciekawostki o Madrycie