OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca?

OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca?

OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca?

Możliwość komentowania OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca? została wyłączona

Ponieważ samo ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe dla kierowców, zapewnia bardzo wąską ochronę, z myślą o jej poszerzeniu wiele osób decyduje się na dobranie również autocasco. Czy wykupienie tych dwóch polis w pakiecie jest korzystne? Ile można w ten sposób zaoszczędzić i czy rzeczywiście pakiet jest godny uwagi? Tego dowiesz się z lektury artykułu

Założenia pakietu

Pakiet obejmujący OC i AC gwarantuje bardzo szeroką ochronę ubezpieczeniową, która powinna być wystarczająca dla przeważającej większości kierowców. Obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej daje pewność, że sprawca szkód nie poniesienie bezpośrednich konsekwencji materialnych swojej winy, a dobrowolne autocasco pozwala na skuteczne ubieganie się o odszkodowanie w razie szkody dowolnego rodzaju. To właśnie AC jest kluczowym elementem pakietu, który chroni auto przed skutkami finansowymi takich zdarzeń jak np. zderzenie z sarną, uderzenie w drzewo, kradzież czy zniszczenie karoserii przez wandali. W takich sytuacjach OC nie działa – tylko z autocasco można uzyskać odszkodowanie.

Kupno OC i AC opłaca się przede wszystkim pod względem finansowym. Fakt, że kierowca nabywa jednocześnie dwa ubezpieczenia, jest premiowany przez towarzystwa niższą ceną niż łączna kwota, którą trzeba by zapłacić za obie polisy z osobna. Różnice się dość wyraźne, bo wynoszą 10-20% – jak pokazuje internetowa porównywarka ubezpieczeniowa najtaniejuagenta.pl, tyle da się zaoszczędzić dzięki pakietowi. Przykładowo, jeżeli kupisz osobno AC i OC w dwóch różnych firmach i zapłacisz za nie razem 2000 zł, w pakiecie te same polisy będą kosztować 1600 zł. Oszczędność jest wyraźna, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku autocasco należy brać pod uwagę nie tylko cenę.

Nie tylko cena się liczy

O ile OC w każdym towarzystwie jest identyczne, o tyle AC może się różnić znacząco pod względem zakresu gwarantowanej ochrony i oferowanych warunków. Dlatego nie jest powiedziane, że najkorzystniejszy cenowo pakiet rzeczywiście będzie najlepszym wyborem. Aby zyskać taką gwarancję, trzeba dokładnie sprawdzić zakres autocasco, upewniając się, że chroni przed odpowiednim ryzykiem i nie zawiera „haczyków”. Należy więc zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AC, porównać je z innymi dostępnymi na rynku ofertami i dopiero spośród tych, które spełniają wymagania, wybrać najtańsze w pakiecie razem z OC.

Niekiedy zdarza się tak, że najtańszy pakiet kosztuje – przykładowo – 1600 zł i zawarte w nim AC zapewnia bardzo wąską ochronę, podczas gdy tylko nieco droższy (1800 zł) gwarantuje znacznie lepsze warunki. W takiej sytuacji trafniejszym wyborem jest drugi pakiet, bo mimo wyższej ceny oferuje większą ochronę. Przy wyborze pakietu nie należy się więc kierować wyłącznie wysokością składki, bo często nie jest tak, że najtańsza oferta jest najlepsza.

Kupuj pakiet i oszczędzaj

Nie da się jednak zaprzeczyć, że ważną zaletą kupowania OC i AC – poza kwestiami finansowymi – jest oszczędność czasu. Nabywając dwie polisy za jednym razem, wszystkie formalności i opłaty dokonuje się tylko raz, podczas gdy korzystanie z usług dwóch różnych towarzystw ubezpieczeniowych wyraźnie przedłuża procedury. Nie można zapominać także o tym, że kupno OC i AC pozwala czasami na dobranie jeszcze kolejnych ubezpieczeń w atrakcyjnych cenach, czyli assistance i NNW.

Gdzie szukać pakietu ubezpieczeniowego? W tych samych miejscach co OC i AC, czyli najlepiej w Internecie, wykorzystując w tym celu specjalne kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe. Można również udać się do agenta ubezpieczeniowego. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz kupić polisy osobno, porównaj ceny i wybierz najtańsze OC, a następnie AC.

podobne wpisy

Tanie linie. Bagaż podręczny w samolocie i dopłaty

Możliwość komentowania Tanie linie. Bagaż podręczny w samolocie i dopłaty została wyłączona

Księżycowy krajobraz na skórze po trądziku

Możliwość komentowania Księżycowy krajobraz na skórze po trądziku została wyłączona

Po wakacjach 2018. Gdzie pojechali Polacy?

Możliwość komentowania Po wakacjach 2018. Gdzie pojechali Polacy? została wyłączona

Przegląd tanich głośników bezprzewodowych

Możliwość komentowania Przegląd tanich głośników bezprzewodowych została wyłączona

Jak rozszyfrować znaczenie snów?

Możliwość komentowania Jak rozszyfrować znaczenie snów? została wyłączona

5 powodów, aby odwiedzić Polskę

Możliwość komentowania 5 powodów, aby odwiedzić Polskę została wyłączona

Ślepota śnieżna – co to jest?

Możliwość komentowania Ślepota śnieżna – co to jest? została wyłączona

Egzotyczne wyjazdy Polaków

Możliwość komentowania Egzotyczne wyjazdy Polaków została wyłączona

Orientalna kuchnia dla wegetarian

Możliwość komentowania Orientalna kuchnia dla wegetarian została wyłączona

Fajerwerki – atrakcja na wesele

Możliwość komentowania Fajerwerki – atrakcja na wesele została wyłączona

Poradnik dla osób szukających ubezpieczenia

Możliwość komentowania Poradnik dla osób szukających ubezpieczenia została wyłączona

Rozrywki pоdczas pоdróży

Możliwość komentowania Rozrywki pоdczas pоdróży została wyłączona

Create AccountLog In Your Account