Hiszpania. Playa de Gulpiyuri – najmniejsza plaża świata

Hiszpania. Playa de Gulpiyuri – najmniejsza plaża świata

Hiszpania. Playa de Gulpiyuri – najmniejsza plaża świata

W tak krótkie i zimne dni naszymi myślami przenosimy się często w ciepłe rejony, pełne słońca i morskich fal. Nad polskim morzem pogoda nie sprzyja wygrzewaniu się w słońcu, a obecne obostrzenia ograniczają turystykę międzynarodową. Mimo to, warto przygotować się na powrót do normalności i lepiej poznać najciekawsze plaże na świecie. Jedną z najbardziej oryginalnych, a z pewnością najmniejszą plażą na świecie jest Playa de Gulpiyuri. Co w niej takiego wyjątkowego i gdzie się znajduje?

Wyjątkowość Playa de Gulpiyuri

Playa de Gulpiyuri to plaża śródlądowa, połozona w północnej części Hiszpanii, a dokładniej w Asturii nad Zatoką Biskajską. Warto na wstępie podkreślić, że jej długość szacuje się na jedyne 40 metrów. Kolejną kluczową wartością dla specyfiki tego miejsca jest odległość plaży od Morza Kantabryjskiego, nad którym mogłoby się wydawać, że jest ona bezpośrednio położona. Otóż, Playa de Gulpiyuri jest oddalona od morza 100 metrów, a obiekt, który otoczony jest tą plażą to zbiornik śródlądowy.

Ten wyjątkowy akwen jest zasilany wodą morską, dzięki podziemnym jaskiniom, które naturalnymi kanałami transportują wodę wprost do zbiornika. W ten sposób zbiornik nie wysycha, a w trakcie dużych przypływów możemy zauważyć na nim również falowanie. Zdarzają się także takie dni, kiedy wzburzone morze zalewa bezpośrednio plażę. Nie jest to jednak częste zjawisko, bowiem plaże od zatoki zasłaniają wysokie skały oraz bogata roślinność. To właśnie ta różnorodność przyrodnicza, która otacza Playa de Gulpiyuri przekłada się na jej dodatkową wartość.

Bogactwo przyrodnicze i łatwy dojazd

Turyści wybierający się na najmniejszą plażę na świecie mogą po drodze podziwiać liczne wzgórza i rozległe tereny zielone. Do tego wyjątkowego akwenu prowadzi bezpośrednia ścieżka między łąkami i pagórkami. Ścieżka ta, poprowadzona jest od zjazdu z hiszpańskiej autostrady A-8, gdzie znajduje się spora przestrzeń na miejsca parkingowe. Oprócz głównego szlaku, do akwenu zaprowadzą nas także ścieżki z plaży Morza Kantabryjskiego oraz poboczne dłuższe trasy zachodniej części zatoki.

Playa de Gulpiyuri to miejsce pełne uroku, które, przez swoją małą powierzchnię i dużą popularność jest często zapełnione turystami. Dlatego warto wybrać się nad ten imponujący wybryk natury poza weekendem lub o poranku, gdy miejsce nie jest aż tak oblegane przez turystów. W ten sposób, w spokoju i ciszy będziemy mogli w pełni czerpać z klimatu tej wyjątkowej plaży.

Z pewnością warto odwiedzić te miejsce podczas podróży po północnej części Hiszpanii. Dużą zaletą plaży jest łatwy dojazd do niej oraz liczne, warte odwiedzenia obiekty w pobliżu. To wszystko sprawia, że możemy zaplanować sobie całodniową wycieczkę po tej części Zatoki Biskajskiej.

Tekst (c): we współpracy z GetHome.pl

podobne wpisy

Enoturystyka. Które miejsca w Europie warto zobaczyć?

Możliwość komentowania Enoturystyka. Które miejsca w Europie warto zobaczyć? została wyłączona

Park Narodowy Fiordland, Nowa Zelandia

Możliwość komentowania Park Narodowy Fiordland, Nowa Zelandia została wyłączona

Podróżujący symbol uśmiechu we Florencji

Możliwość komentowania Podróżujący symbol uśmiechu we Florencji została wyłączona

Macedonia zmieniła nazwę

Możliwość komentowania Macedonia zmieniła nazwę została wyłączona

Long Island Rail Road (LIRR), USA

Możliwość komentowania Long Island Rail Road (LIRR), USA została wyłączona

Faraon Ramzes II i podróże jego posągu

Możliwość komentowania Faraon Ramzes II i podróże jego posągu została wyłączona

Frankfurt nad Menem – ciekawostki

Możliwość komentowania Frankfurt nad Menem – ciekawostki została wyłączona

Middlebury, Indiana

Możliwość komentowania Middlebury, Indiana została wyłączona

Miasto Bergen, Norwegia

Możliwość komentowania Miasto Bergen, Norwegia została wyłączona

Kanadyjskie miasto Toronto – ciekawostki

Możliwość komentowania Kanadyjskie miasto Toronto – ciekawostki została wyłączona

Herbata z Europy? Tak, na wyspach Azorach

Możliwość komentowania Herbata z Europy? Tak, na wyspach Azorach została wyłączona

Waikiki Beach – plaża na Hawajach

Możliwość komentowania Waikiki Beach – plaża na Hawajach została wyłączona

Create AccountLog In Your Account