Polonia w Bostonie. Doktor Andrzej Prończuk, prezes Polish Cultural Foundation w Bostonie mówi na temat spraw polonijnych.
Polonia w Bostonie
• W samym Bostonie jest to około 6 tysięcy osób, w obrębie godziny jazdy od Bostonu 40 tysięcy, a w całym stanie 400 tysięcy. Zajmujemy 9. miejsce w USA pod względem liczby Polonii.
• W Harvardzie jest jedyna w Stanach Zjednoczonych Katedra Literatury Polskiej. Przez wiele lat pracował tu profesor Stanisław Barańczak, pracuje tu nadal jego żona, Anna Barańczak. (…) W czasach Solidarności i wyboru papieża było wielkie zainteresowanie. Powstało wiele katedr języka polskiego w Stanach Zjednoczonych. Wtedy także wielu tutejszych Polaków (…) przyznało się do polskości. Wcześniej liczbę Polaków w USA szacowano na 4 mln osób, po Solidarności i pontyfikacie papieża, było to już 10 milionów.
Działalność Polish Cultural Foundation
• Już od 30 lat pokazujemy wystawę dotyczącą Konstytucji 3 Maja. Ambasada polska w Waszyngtonie wypożycza ją od nas w rocznicę konstytucji. Wystawa prezentowana była także w Filadelfii, gdzie podpisano konstytucję Stanów Zjednoczonych oraz na Uniwersytecie Harvarda. (…) Organizujemy również koncerty pianistyczne. Angażujemy się też w działania okazjonalne, typu stworzenie nowej tablicy pamiątkowej w miejscu, w którym w 1777 roku lądował Kazimierz Pułaski. Były to jego pierwsze kroki na ziemi amerykańskiej. Co roku w Bostonie odbywają się także polskie festiwale.
Co interesuje Polonię w Massachusetts
• Przez pewien czas, gdy w Polsce powstawały duże produkcje filmowe, takie jak „Ogniem i mieczem”, „Przedwiośnie”, „Pan Tadeusz” czy „Zemsta”, dominowało zainteresowanie polskim filmem. W jednym z bostońskich kin organizowaliśmy festiwale i pokazy, na które przychodziło dużo osób. Projekcje były z angielskimi napisami. Część widowni stanowili Amerykanie, ale nie była to duża grupa. Spośród Polaków, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, niewiele, bo zaledwie 7 procent stanowią ci, którzy urodzili się w Polsce i przyjechali tu niedawno. Pozostali to osoby, które emigrowały w kolejnych „falach”, czyli różne pokolenia Polonii. Jest wśród nich trzecie czy czwarte pokolenie Polaków, które nie mówi już po polsku, ale czasem przyznaje się do polskości i ono również odwiedza nasze imprezy. Ponadto, w Bostonie i Cambridge jest 40 dużych uczelni i na każdej z nich pracują Polacy.
Fragmenty wywiadu Lidii Gruse z dr Andrzejem Prończukiem, prezesem Polish Cultural Foundation w Bostonie, wykładowcą na Uniwersytecie Brendais w Bostonie i pracownikiem naukowym Massachusetts Institute of Technology, dla portalu Dobra Polska Szkoła.
Na zdjęciach: Boston, foto: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Polonia w Chicago
> Polacy w Nowym Jorku