Historia stylizacji paznokci

Stylizacja paznokci ciekawostki i historia

Wygląd paznokci ma niebagatelne znaczenie dla wielu kobiet już od wieków. Paznokcie były zawsze wizytówką kobiety i świadczyły o jej statusie społecznym.

Stylizacja paznokci ciekawostki z historii

Pierwsze zapiski historyczne dotyczące stylizacji paznokci, sięgają aż do okresu 5000 lat p.n.e. Wtedy to Hinduski dekorowały sobie paznokcie henną. Malowały je często całe na czarny kolor. Jedna drugiej henną malowała na płytce paznokcia wzorki, w których to najczęściej były ornamenty pnącego się bluszcza.

W 4000 roku p.n.e. Babilończycy wykonywali manicure czarnym lub zielonym kohlem, który był pewnego rodzaju odmianą grafitu. Mieszkanki Babilonii malowały też swoje paznokcie kajlem, czyli szybko zmywającym się pigmentem.

Paznokcie zielone i nie tylko

W IV wieku p.n.e. na bazie specjalnie dobranych ziół powstał kosmetyk arabski, geruas. Barwił on paznokcie na intensywnie zielony kolor. Gdy paznokieć pomalowany został kilkakrotnie, jego barwa nabierała czarnego koloru.

Chińczycy już w 3000 r. p.n.e. nakładali wosk na płytkę paznokcia. I choć taka stylizacja była bardzo łamliwa i krucha, kobiety bardzo chętnie ją stosowały. Aby rozjaśnić płytkę paznokciową, Chińczycy smarowali ją białkiem jaja kurzego, lub specjalnym wywarem z ziół.

manicure paznokcie stylizacja paznokci ciekawostki historia
Eleganckie paznokcie, to ozdoba do pracy i na co dzień. Stylizacja paznokci ciekawostki

Paznokcie w XX wieku

W połowie XX wieku popularne stały się zaokrąglone, krótkie paznokcie. Z kolei w latach 70. ubiegłego stulecia, na popularności zyskały paznokcie mające zakończenie proste, przypominające kwadrat. Takie właśnie paznokcie, posiadały najczęściej pracownice biur i zawodów medycznych. Często były one barwione lakierem jasnym, z których do najczęściej używanych należał blado różowy.

Od połowy lat 90. XX wieku, paznokcie kobiet zyskały kształt o nazwie „balerina”.

Manikiurzystka z USA

Mary E. Cobb była amerykańską manikiurzystką i to właśnie dzięki niej popularne stały się regularne zabiegi manicure. Moczenie paznokci w oliwie, nabłyszczanie płytki polerką filcową, zachęcało szereg kobiet do korzystania z takich zabiegów. Co ciekawe, podobno jej mąż zbił fortunę na pudrach do stóp i specjalnych ziołach to ich moczenia.

Mary F. opracowała własny proces wykonywania manicure. Proces ten obejmował kąpiel i moczenie paznokci. Następnie trzeba było uskutecznić delikatne przycięcie płytki paznokciowej oraz nadanie jej odpowiedniego kształtu. Ten ostatni proces odbywał się za pomocą pilnika, po czym następowała aplikacja lakieru o odpowiednim kolorze. W 1878 roku otworzyła ona swój pierwszy salon manicure na Manhattanie w Nowym Jorku. Jej salon stał się dochodowym biznesem i wzorem dla innych salonów.

manicure paznokcie stylizacja paznokci ciekawostki historia
Obecnie zdobienie paznokci jest szalenie popularne wśród pań. Stylizacja paznokci ciekawostki

Lakier dla gwiazd Hollywood

Po krachu na giełdzie, mającym miejsce w 1929 roku, manicure jeszcze bardziej zyskiwało na popularności. Ówczesne panie traktowały wizytę w salonie manicure jako przejaw luksusu.

Delikatne róże i intensywne czerwienie stały się podstawą wyglądu eleganckiej kobiety. Wtedy to najczęściej malowano paznokcie u rąk. U nóg po raz pierwszy malowały paznokcie aktorki filmowe. Gdy na czerwono umalowała swe paznokcie Pola Negri, wszyscy jej fani krzyczeli, że „pięknej Poli krew z palców płynie”.

Gdy na rynku pojawił się lakier do paznokci, zrodziła się sztuka zdobienia paznokci. Amerykańska aktorka Joan Crawford dekorowała swoje paznokcie manicure księżycowym. Polegał on na tym, że końcówka paznokcia tuż przy skórze zwana lunulą lub małym księżycem, jak i szpiczasta końcówka paznokcia, zostały malowane jaśniejszym kolorem lub wcale nie były malowane. Natomiast środek płytki paznokcia był malowany czerwonym lakierem.

Paznokcie w subkulturze hipisów

Wielu hipisów decydowało się na krótkie i to w dodatku niepomalowane paznokcie. Dla nich liczyła się zawsze wygoda, a nie wygląd. Fani disco lubili efektowny manicure, zawsze różowy i bardzo błyszczący. Diwy ówczesnej piosenki, naklejały sobie na paznokcie subsleju, aby je wydłużyć a następnie pomalować lakierem.

W 1978 roku popularne były kwadratowe kształty paznokci. Podobno głównie urzędniczki, swoje kwadratowe paznokcie malowały lakierem przezroczystym, a inne panie wolały bardziej intensywny kolor. Delikatnie zaokrąglone kwadratowe paznokcie, były uważane za skromne i kobiece.

Paznokcie w sztylety, są popularne u celebrytek, natomiast owalny i migdałowy kształt wybierają kobiety poszukujące ponadczasowego stylu.

Pani Jadzia z Hrubieszowa

Zaraz po wojnie pani Jadzia Motylakówna szukała pracy. Postanowiła wtedy gruntownie zadbać o swoje paznokcie, aby zachwycić nimi swojego ewentualnego przyszłego pracodawcę. Moczyła je najpierw w zsiadłym mleku, potem w oliwce, a następnie pomalowała je kredką, bo tylko taki barwnik posiadała.

Jednak pani Jadzia często dotykała swojej twarzy pomalowanymi, ale nieutwardzonymi paznokciami. Część kolorowej kredki pozostała jej na policzkach. Pracodawca odmówił jej zatrudnienia, widząc jej niechlujny wygląd. Jadzia znalazła sobie zatrudnienie w pralni i odtąd miała czyste paznokcie, choć niekoniecznie pomalowane.

Stylizacja paznokci: (c) Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Lakier do paznokci ciekawostki

podobne wpisy

Ciekawostki ze świata: Neapol, Syberia, Birmingham

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Neapol, Syberia, Birmingham została wyłączona

Wielki sennik online

Możliwość komentowania Wielki sennik online została wyłączona

Dlaczego Las Vegas jest tak popularne na wesela?

Możliwość komentowania Dlaczego Las Vegas jest tak popularne na wesela? została wyłączona

Historia polskiej waluty – ciekawostki

Możliwość komentowania Historia polskiej waluty – ciekawostki została wyłączona

Odzież robocza kierowcy od A do Z

Możliwość komentowania Odzież robocza kierowcy od A do Z została wyłączona

Turystyka piwna w Polsce

Możliwość komentowania Turystyka piwna w Polsce została wyłączona

Kiedy można dostać zwrot podatku za pracę w Anglii?

Możliwość komentowania Kiedy można dostać zwrot podatku za pracę w Anglii? została wyłączona

Ciekawostki o duchach. Historia wywoływania duchów

Możliwość komentowania Ciekawostki o duchach. Historia wywoływania duchów została wyłączona

Saska Kępa w Warszawie. 17 zaskakujących faktów

Możliwość komentowania Saska Kępa w Warszawie. 17 zaskakujących faktów została wyłączona

Ciekawostki o Ornotowicach, woj. śląskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Ornotowicach, woj. śląskie została wyłączona

10 warszawskich ciekawostek dla dzieci i nie tylko

Możliwość komentowania 10 warszawskich ciekawostek dla dzieci i nie tylko została wyłączona

Najlepsze kamerki sportowe do 500 złotych

Możliwość komentowania Najlepsze kamerki sportowe do 500 złotych została wyłączona

Create AccountLog In Your Account