Chorwacja Solta Polacy
Chorwacja Solta Polacy
w

Chorwacja. Śladami Polaków na Šolcie

Šolta Chorwacja

Na wyspie Šolta (Chorwacja) odsłonięto tablicę poświęconą Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu

5. czerwca 2015 r. zjechali się na Šoltę zaproszeni goście. Byli wśród nich: Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chorwacji Maciej Szymański, radca Grzegorz Gawin wraz z małżonką, konsul Janusz Tatera, drugi konsul Agata Kozłowska, poseł RP w Polsko–Chorwackiej Grupie Parlamentarnej Tomasz Głogowski, dyrektor Departamentu do Spraw Współpracy z Polonią i Polakami za Granicami Kraju w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jacek Junosza Kisielewski, specjalista ds. promocji polskiej kultury poza granicami kraju, Janusz Tymoszewski. Ze strony chorwackiej przybyli: poseł przedstawiciel polskiej mniejszości narodowej w parlamencie chorwackim Veliko Kajtazi, poseł Dujomir Marasović, prelegenci dr Slaven Kale i redaktor Branko Šegota, przedstawiciel polskiej mniejszości narodowej miasta Zagrzeb Walentyna Lončaric oraz liderzy polonijnych towarzystw w Chorwacji. Obecni byli także chorwaccy współorganizatorzy: naczelnik wyspy Šolta – Nikola Cecić Karuzić i dyrektor punktu informacji turystycznej na wyspie Šolcie, Zorana Kaštelanac. Udział w uroczystościach wzięli także: tzw. dobry duch wyspy Šolty, Dinko Sule, przewodnicząca Polsko-Chorwackiego Towarzystwa w Warszawie Beata Przybyszewska, artyści z Krakowa: solistka Barbara Figurniak oraz kompozytor Mateusz Jarosz. Na odsłonięcie tablicy przybyli również członkowie Polskiego Towarzystwa Kulturalnego „Polonez”.

Wizyta w Rogač i Grohote

Wszyscy uczestnicy udali się do miejscowości Rogač, do kościółka św. Teresy, gdzie znajduje się tablica poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, ufundowana przez Polaków na początku XX wieku. Tu przedstawiciele wszelkich instytucji i towarzystw złożyli kwiaty. Konsul J.Tatera opowiedział o historii tablicy Piłsudskiego.

Następnie wszyscy przybyli do miejscowości Grohote, gdzie nastąpiło otworzenie archiwalnej wystawy, na temat poety i powstańca warszawskiego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz dokumentującej ważne wydarzenia z życia Polaków na Šolcie i wydarzenia związane z działalnością Domu Polskiego nad Adriatykiem w początkach XX wieku. Na wystawie zaprezentowano kopie archiwalnych akwarel Baczyńskiego, rękopisy i dokumentację związaną z życiem poety oraz kopie gazet, które pisały o polskich uroczystościach mających tu miejsce przed II Wojną Światową. Wystawa wzbudziła zainteresowanie, a przedstawiciele szeregu Towarzystw pytali o możliwość jej udostępnienia.

Przybyłych gości przywitał gospodarz wyspy, naczelnik Nikola Cecić–Karuzić. W imieniu PTK Polonez wystawę otworzyła i słowo wstępne wygłosiła wiceprezes Monika Waligórska, po czym swój występ miała żeńska klapa z Šolty (miejscowy zespół ludowy).

W kolejnym dniu naszych uroczystości wszystkich uroczyście przywitała prezes PTK Polonez, Ewa Kaštelan. Zaczęło się seminarium z wykładami, które w sposób ciekawy wygłosili: Zorana Kaštelanac o wyspie Šolta, dr Slaven Kale o Polakach w Chorwacji i redaktor Branko Šegota o Polakach na wyspie Šolta.

Honorowe ordery

Ostatnim punktem programu było wręczenie honorowych orderów wyróżnienia za zasługi na rzecz promocji polskiej kultury poza granicami kraju. Zostały one przyznane członkom PTK POLONEZ: pani Barbarze Đirlić, pani Ewie Kaštelan i pani Monice Waligórskiej, a także przedstawicielowi społeczności wyspy Šolty, Dinkowi Sule. Ordery zostały przyznane na wniosek Ambasady Polskiej w Republice Chorwacji, który zatwierdziła pani minister Małgorzata Omilanowska.

Dom Polski w Nečujam

Następnie wszyscy przejechali do miejscowości Nečujam i zgromadzili się przed Domem Polskim, na początku XX wieku odremontowanym i wykupionym przez Spółdzielnię Polską nad Adriatykiem (w domu tym kiedyś mieszkał i tworzył ojciec literatury chorwackiej, Marko Marulić). Odbyło się tu odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej powstańcowi i poecie, Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, który w latach 1937 i 1938 przebywał na Šolcie na letnich koloniach (tu powstały jego pierwsze akwarele i wiersze, które były prezentowane na wystawie).

Przecięcia wstęgi dokonali: Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chorwacji, Maciej Szymański, dyrektor Departamentu ds. Współpracy z Polonią i Polakami Poza Granicami Kraju, Jacek Junosza Kisielewski oraz gospodarz wyspy – naczelnik Nikola Cecić Karuzić, po czym konsul RP, Janusz Tatera, przeczytał przesłanie biografa poety, Wiesława Budzyńskiego, dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Potem odbyła się część artystyczna. Najpierw dzieci ze szkoły polskiej recytowały wiersze K.K. Baczyńskiego w języku polskim i chorwackim. Następnie pani Đurđica Čilić Škeljo (tłumacz poezji Baczyńskiego) wyrecytowała wiersz „Deszcze” K.K. Baczyńskiego, po czym Koncert utworów K.K. Baczyńskiego wykonała solistka z Krakowa Barbara Figurniak, według interpretacji kompozytora Mateusza Jarosza. Zwieńczeniem części artystycznej był występ taneczny šoltańskiego zespołu ludowego.

W programie uroczystości przewidziany był też czas na spotkanie z dyrektorem, panem Jackiem Junoszą Kisielewskim, a jego głównym tematem była realizacja nadchodzących projektów polonijnych.

Patronat nad uroczystościami objęli:
– Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Chorwackiej
– Ambasada Republiki Chorwacji w Polsce
– Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie
– Polsko–chorwacka grupa parlamentarna w Parlamencie Polskim

Solta Chorwacja: (c) Monika Waligórska

Zdjęcia: Andrea Kaštenan i Ivan Barisić

Na zdjęciach:
– Fragment ekspozycji o Polakach na Solcie
– płyta pamiątkowa ku czci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w chwilę pod odsłonięciu

Zobacz też:
> Zagrzeb – 10 atrakcji, które musisz zobaczyć

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Polonia nowojorska karykaturzysta Nowy Jork karykatury

Polonia nowojorska w karykaturze

Australia ciekawostki o Australii

Kup sobie Australię – ciekawostki o Autralii