Kościoły Warszawy. Kościół Narodzenia NMP w Warszawie i jego niezwykła historia
Karmelici i ich zakon w Warszawie
1) Kościół wybudowano w latach 1682–1732. Przylegał do klasztoru karmelitów.
2) Zakon powstał w XII wieku, a jego siedzibą początkowo była góra Karmel w Palestynie. Karmelitów sprowadzili do Polski w 1397 r. królowa Jadwiga Andegaweńska i król Władysław II Jagiełło. W XVIII wieku karmelici mieli w Polsce aż 86 klasztorów. To właśnie obok jednego z nich zbudowano Kościół Narodzenia NMP.
Kościół Narodzenia NMP ciekawostki z historii
3) Pierwsze nabożeństwo w świątyni odbyło się 8 września 1682, w kaplicy (która była zaczątkiem przyszłego kościoła), przed obrazem, który potem umieszczono w ołtarzu głównym kościoła.
4) W czasie wojny północnej (1700-1721) klasztor został zajęli Szwedzi. W 1818 r. klasztor częściowo przejęły władze i stworzyły w nim więzienie. Więziono tu m.in. Waleriana Łukasińskiego, Ignacego Prądzyńskiego, Maurycego Mochnackiego i Piotra Wysockiego.
5) W 1853 roku kościół odrestaurowano, dobudowano kaplicę, a w wieży umieszczono zegar.
6) Podczas okupacji hitlerowskiej, świątynia znalazła się na terenie żydowskiego getta, jakie okupanci stworzyli w Warszawie. Był jednym z dwóch kościołów katolickich w granicach getta; drugim był Kościół Wszystkich Świętych.
Wojna i okres powojenny
7) Po wojnie kościół i klasztor były zniszczone w połowie. Kościół został odbudowany w latach 1951–1956, a klasztoru nie odbudowano.
8) Gdy zaplanowano budowę Trasy W-Z okazało się, że kościół stoi tak, że będzie „przeszkadzał”. Na szczęście znaleziono wyjście z sytuacji. W nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 kościół stojący przy ul. Leszno został przesunięty o 21 metrów na północ. Była to operacja skomplikowana i niezwykle rzadko przeprowadzana na świecie. Obecnie stoi przy al. Solidarności 80.
9) Ostatnia renowacja elewacji świątyni miała miejsce w 2009 roku. Jej obecna purpurowa kolorystyka odpowiada kolorystyce baroku czyli wtedy, gdy wybudowano kościół.
Kościół Narodzenia NMP w Warszawie ciekawostki i foto (1): (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Kościół św. Anny w Warszawie
> Warszawskie mosty – ciekawostki
> Ciekawostki o warszawskiej syrence