Kryzysowe sytuacje w podróży mają przykry zwyczaj przydarzać się najczęściej wtedy, gdy nie jesteśmy na nie przygotowani. Gdyby było inaczej, nie miałyby charakteru kryzysu, a co najwyżej drobnej niedogodnośc
Począwszy od przebicia opony w samochodzie, przez odwołanie lub opóźnienie samolotu na lotnisku, skończywszy na kradzieży bagażu z hotelowego pokoju – na urlopie może spotkać nas szereg nieprzyjemnych zdarzeń. Nie zawsze da się ich uniknąć, ale czasem odrobiną wysiłku można przygotować się na ich wystąpienie w taki sposób, by później łatwiej było sobie z nimi poradzić.
Wyjazd na urlop
Wyjeżdżając na urlop warto zadbać w szczególności o ubezpieczenie. Kosztów leczenia, ryzyka utraty bagażu, czy wreszcie samochodowe ubezpieczenie assistance. Pozwolą one pokryć koszty przejazdu karetką, wizyty w szpitalu, zakupu leków w razie złamania nogi i ujawnienia się kamienia nerkowego. Biorąc pod uwagę fakt, że krótka wizyta w amerykańskim szpitalu może kosztować więcej, niż nowy samochód osobowy w Polsce, warto się przed takim wydatkiem zabezpieczyć. Ubezpieczenie assistance ułatwi poradzenie sobie z awarią samochodu, włącznie z pokryciem kosztu nieprzewidzianego noclegu czy wynajęcia samochodu zastępczego.
Dobra mapa i choć podstawowy kompas ułatwią poruszanie się po obcym mieście, jeśli nawet utracimy zasięg telefonii komórkowej i satelitów GPS i nie będziemy w stanie skorzystać z mapy zainstalowanej w telefonie. Mapa dobra, to przede wszystkim mapa aktualna, uwzględniająca aktualny rozkład ulic i dróg, oraz możliwe jak najbardziej dokładna. Rozsądne minimum do poruszania się po mieście, to ok. 1:75 000. Im większa skala mapy (czyli im mniejsza liczba za dwukropkiem), tym więcej jesteśmy w stanie dzięki niej zobaczyć.
Warto wiedzieć, że z mapy w telefonie komórkowym można korzystać także poza zasięgiem sieci komórkowej – trzeba ją jedynie przed wyjazdem ściągnąć. Umożliwia to m.in. najpopularniejsza aplikacja do obsługi map – Google Maps, choć niestety w trybie nawigacji rowerowej i pieszej nie potrafi wyznaczać tras, w oparciu o tak przechowane mapy.
Apteczka i woda do picia
Trzeba pamiętać o dobrze zaopatrzonej apteczce. Znaleźć się w niej muszą m.in. podstawowe środki opatrunkowe, środki do dezynfekcji, czy najpotrzebniejsze lekarstwa (np. na zatrzymanie biegunki). Nie zaszkodzi dołożyć do niej urządzenia do wyciągania kleszcza.
Wyjeżdżając w obszary, w których trudno o czystą, uzdatnioną do picia wodę, warto zabrać ze sobą choćby najprostszy filtr do jej oczyszczania. Proste filtry potrafią usunąć z wody bakterie i pierwotniaki, znacznie zmniejszając ryzyko zatrucia się nią. W celu uzdatnienia wody można także ją po prostu zagotować, co zneutralizuje zanieczyszczenia biologiczne, albo skorzystać z tabletek do uzdatniania wody. Te metody jednak nie usuną z wody zanieczyszczeń chemicznych, np. metali ciężkich i pestycydów.
Kryzysowe sytuacje w podróży i nie tylko
Sytuacje kryzysowe przydarzają się także w domu. Do nich może należeć pęknięcie rurki z wodą i zalanie mieszkania, czy utrata pracy. Na nie również warto być przygotowanym. Tu pomoże ubezpieczenie mieszkania i poduszka finansowa pod postacią oszczędności na kilka miesięcy życia. Warto mieć w domu także zapas żywności, który pomoże nie tylko w razie globalnej wojny, lecz także w razie utraty pracy. Albo gdy z niezapowiedzianą wizytą przyjedzie do domu teściowa. Dla niektórych to także może być sytuacją kryzysową!
Kryzysowe sytuacje w podróży w SuperPolonia.info – Krzysztof L**. Autor prowadzi sklep internetowy ka***uch.com.pl, specjalizujący się w przedmiotach niezbędnych w trudnych chwilach
Fot.: Stockasso / Depositphotos.com
https://ka****ch.com.pl/
Linki zdjęte 21.02.2021. Dziękujemy za współpracę