Obrączkowanie sokołów w Warszawie
W 1988 roku czyli 34 lata temu, nad tarasem widokowym Pałacu Kultury w Warszawie uwiły gniazdo dwa sokoły, co nie uszło uwadze warszawiaków. Nawet nadano im imiona: Franek i Giga.
Sokoły z Pałacu Kultury
W kwietniu 2022 wykluły się trzy sokole pisklaki, a ich każdą chwilę można oglądać na żywo, w kamerze podłączonej do Internetu.
17 maja na krótko pisklęta wyjęto z gniazda i przeniesiono do Pałacu Kultury, gdzie zostały fachowo zaobrączkowane. W przyszłości pozwoli to ornitologom na śledzenie ich dalszego życia. Ledwo opierzone pisklętom nadano imiona: Aria, Iga i Varso. Założono im obrączki niebieskie i żółte (to oznacza, że są ptakami żyjącymi w mieście), a na tych obrączkach są indywidualne oznaczenia każdego z ptaków.
Dodajmy, że kilka lat wcześniej w tym samym gnieździe wykluły się sokoły, którym nadano imiona: Syrenka, Śmigły i Wawer. Niestety Śmigły, prawdopodobnie wypłoszony przez kogoś, po wyfrunięciu z gniazda zderzył się ze ścianą jednego z warszawskich wieżowców i nie przeżył.
Sokół wędrowny
W związku z II wojną światową, było blisko wyginięcia gatunku sokołów wędrownych w Europie. W latach 60. dało się obserwować w Polsce pojedyncze gniazda. Pod koniec XX wieku miały miejsce inicjatywy, które pomogły sokołom przetrwać. Jeśli chodzi o Polskę, obecnie sokoły wędrowne gniazdują w szeregu miejsc, w tym kilku miejscach Warszawy.
Obrączkowanie sokołów – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Nurogęsi polubiły Warszawę
> Ciekawostki o Warszawie