Obraz Jana Styki w Glendale, Kalifornia

Obraz Jana Styki w Glendale, Kalifornia

Obraz Jana Styki w Glendale, Kalifornia

Możliwość komentowania Obraz Jana Styki w Glendale, Kalifornia została wyłączona

Obraz Jana Styki „Ukrzyżowanie” jest jedną z głównych atrakcji muzeum, wybudowanego na terenie Forest Lawn Memorial Park

Polski malarz Jan Styka (1858-1925) jest znany m.in jako współautor (z Wojciechem Kossakiem) Panoramy Racławickiej, którą możemy oglądać we Wrocławiu. Malował sceny batalistyczne, portrety (m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Kazimierza Pułaskiego), obrazy religijne. Mało osób jednak wie, że jego ogromny ok 60 na ok 15 metrów) obraz Ukrzyżowanie (The Crucifiction) jest obecnie jedną z głównych atrakcji muzeum w Glendale, Kalifornia.

Ukrzyżowanie znajduje się w gmachu muzeum, wybudowanym na terenie prywatnego cmentarza Forest Lawn Memorial Park w Glendale. Ten realistyczny obraz przedstawia scenę, na krótko chwilę przed ukrzyżowaniem Chrystusa.

Obraz Jana Styki i jego historia

To, że Styka stworzył to dzieło, zawdzięczamy Ignacemu Paderewskiemu – muzykowi, politykowi, premierowi polskiemu rządu. To on zaproponował Styce w 1894 r., aby namalował obraz. Potem Styka przez 2 lata na Ziemi Świętej oglądał święte miejsca, wykonywał szkice, a wracając do Polski w Watykanie prosił papieża Leona XIII o błogosławieństwo. Obraz powstał w Polsce, po czym w 1904 r. został przewieziony do Stanów Zjednoczonych. Wraz z kilkudziesięcioma innymi obrazami Styki, miał być prezentowany na wystawie w St. Louis. Niestety, z powodu trudności, głównie finansowych, obrazków nie pokazano. Styka szukał odpowiedniego miejsca, aby Ukrzyżowanie  wyeksponować. Nie udało mu się to; wrócił do Polski, a nieco wcześniej obraz sprzedano na licytacji w Ameryce i Styka już nigdy go nie zobaczył. Na szczęście o obrazie leżącym w jakimś magazynie w Chicago dowiedział się dr Hubert Eaton, założyciel cmentarza Forest Lawn. Odszukał dzieło, kupił je w 1944 roku, po cym sfinansował jego renowację. Za 100 milionów dolarów na cmentarzu Forest Lawn wybudował specjalny budynek, a obraz od 1951 roku został tu udostępniony zwiedzającym.

Jan Styka cmentarz Forest Lawn Kalifornia USA
Muzeum na cmentarzu w Glendale, gdzie jest obraz Jana Styki

Ekspozycja obrazu

Obraz, wielkości ekranu w kinie, prezentowany jest w wielkiej zaciemnionej sali, na której znajduje się kilkanaście rzędów wygodnych krzeseł. Najpierw na dwóch telewizorach ustawionych po bokach obrazu, wyświetlany jest film na temat historii powstania obrazu, po czym pojawia się z mroku obraz, w całej okazałości. Podświetlane są kolejne jego fragmenty, a lektor w języku angielskim opowiada kto się na nich znajduje, przedstawiając znaczenie kolejnych scen.

Potem pokazywany też jest obraz Zmartwychwstanie, stworzony przez amerykańskiego malarza Roberta Clarka, (jego rozmiary, to 12×16 metrów).

Pokaz trwa około pół godziny, po czym oglądający kierują się w prawą stronę, ku wyjściu. Na zewnątrz czeka ich piękny krajobraz, przedstawiający miasto Glendale. Zaraz potem wchodzimy znów do budynku muzeum, aby obejrzeć wystawę, głównie malarstwa i rzeźby, a na końcu ekspozycji jest sklep z pamiątkami.

Ciekawostki

• Ukrzyżowanie Styki jest prawdopodobnie największym obrazem o tematyce religijnej na świecie.

• W 1976 roku dzieło Styki obejrzał kardynał Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II), który potem wpisał do księgi pamiątkowej: „Pod wielkim wrażeniem dzieła mojego Rodaka, Jana Styki, polecam Bogu wszystkich, dla których krzyż Chrystusa jest nadzieją zmartwychwstania i życia”.

Obraz Jana Styki – tekst i foto: SuperPolonia.info

podobne wpisy

Grecka wyspa Rodos – ciekawostki

Możliwość komentowania Grecka wyspa Rodos – ciekawostki została wyłączona

Murale w Tiranie, stolicy Albanii

Możliwość komentowania Murale w Tiranie, stolicy Albanii została wyłączona

Bryggen w Bergen, Norwegia

Możliwość komentowania Bryggen w Bergen, Norwegia została wyłączona

Montevideo, Urugwaj

Możliwość komentowania Montevideo, Urugwaj została wyłączona

Bukareszt. Plac Rewolucji

Możliwość komentowania Bukareszt. Plac Rewolucji została wyłączona

10 niezwykłych ciekawostek o Wiedniu

Możliwość komentowania 10 niezwykłych ciekawostek o Wiedniu została wyłączona

Machu Picchu i Covid-19

Możliwość komentowania Machu Picchu i Covid-19 została wyłączona

Berdiańsk w Ukrainie – ciekawostki

Możliwość komentowania Berdiańsk w Ukrainie – ciekawostki została wyłączona

Marmaris, turecki kurort

Możliwość komentowania Marmaris, turecki kurort została wyłączona

Szwajcaria zimą. Haslital i Jungfrau

Możliwość komentowania Szwajcaria zimą. Haslital i Jungfrau została wyłączona

Stadion Hrazdan w Erywaniu, Armenia

Możliwość komentowania Stadion Hrazdan w Erywaniu, Armenia została wyłączona

Miasto Chongqing, Chiny

Możliwość komentowania Miasto Chongqing, Chiny została wyłączona

Create AccountLog In Your Account