ropa naftowa ciekawostki dom Łukaszewicza w Bóbrce
ropa naftowa ciekawostki dom Łukaszewicza w Bóbrce
w ,

Z wizytą w Bóbrce. Śladami Ignacego Łukaszewicza

Ropa naftowa ciekawostki

Naturalne wycieki ropy naftowej potocznie zwanej olejem skalnym, występowały w miejscowości Bóbrka od wielu lat. W 1854 roku powstała tu kopalnia i rozpoczęła się eksploatacja tego cennego surowca. Pionierami przemysłu naftowego, a równocześnie też założycielami kopalni w Bóbrce byli: Ignacy Łukasiewicz – skromny farmaceuta oraz Tytus Trzecieski – ziemian

Pierwsze lampy i pierwsza kopalnia

W roku 1853 w dniu 31 lipca po raz pierwszy zapalono lampy naftowe w szpitalu lwowskim na Łyczakowie. Data ta zapisała się na kartach historii jako symboliczna data NARODZIN PRZEMYSŁU NAFTOWEGO.

W 1854 roku Ignacy Łukasiewicz został zaproszony przez Tytusa Trzecieskiego do Bóbrki (obecnie woj. podkarpackie), gdzie odkryto naturalne wycieki oleju skalnego. Trzecieski zaproponował założenie w Bóbrce spółki naftowej, która zajęłaby się eksploatacją tutejszego złoża. Rozpoczęto drążenie pierwszych kopanek – studni z ropą naftową, a w 1855 roku w kopance „Wojciech” natrafiono na duży przypływ ropy. Następstwem tego odkrycia było założenie w 1856 roku destylarni w pobliskich Ulaszowicach.

Zaczątkiem pierwszej kopalni, był rów długości 120 metrów i głębokości 120 centymetrów. Wykopano go w miejscu zwanym Wrzankom, gdzie już od dłuższego czasu obserwowano obfite wycieki oleju skalnego.

Ignacy Łukasiewicz unowocześniał przedsiębiorstwo naftowe, korzystając z fachowych porad ówczesnych autorytetów z dziedziny geologii i wiertnictwa. W doskonaleniu metod wiertniczych, w pracach wydobywczo-wiertniczych Łukasiewiczowi pomagali Adolf Jabłoński i Henryk Walter.

Bóbrka kopanka Wojciech ropa naftowa ciekawostki
Bóbrka, woj. podkarpackie. Kopanka Wojciech na terenie muzeum. Ropa naftowa ciekawostki

Spółka naftowa i Łukasiewicz

W 1861 roku powstała spółka naftowa. Trzecieski wniósł spory wkład finansowy, a Łukasiewicz objął kierownictwo nad całym przedsiębiorstwem. Firma została rozwiązana z inicjatywy Łukasiewicza w 1871 roku, gdy ten zrezygnował z 1/3 udziałów w spółce, pozostając jedynie przy funkcji dyrektora. Nadal jednak prowadził rafinerię i kupował od wspólników surowiec do destylacji. Nie pobierał dochodu z działania kopalni, która słynęła z nowoczesnych metod wydobycia surowca.

Łukasiewicz zajął się przeróbką ropy, uzyskując wyjątkowo dobre gatunki nafty. Produkty rafineryjne rozprowadzał w sklepach w Tarnowie, Krakowie i Warszawie. Osobiście zajmował się reklamowaniem produktów naftowych, biorąc udział w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych.

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce

Po śmierci Ignacego Łukasiewicza, dyrektorem kopalni został Adolf Jabłoński, a później Zenon Suszycki. Kopalnia w Bóbrce przetrwała dwie wojny, po których wręcz przeżyła swój renesans. Dziś na terenie muzeum znajdują się nadal czynne szyby naftowe.

Ropa naftowa ciekawostki – tekst i zdjęcia: (c): Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: dom Łukasiewicza w Bóbrce

Zobacz też:
> Ciekawostki o benzynie

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Zakopane kulig w Zakopanem

Kulig w Zakopanem – niezapomniana zimowa rozrywka

tenis 2022 informacje ciekawostki

Tenis 2022: Nick Kyrgios dostał pozew sądowy, finał Wimbledonu