Szczepan Sadurski i jego wesołe rysunki na świecie

Trzydzieści powodów, abyś poznał znanego polskiego karykaturzystę – o ile jeszcze go nie znasz. Szczepan Sadurski – publikacje, wystawy i wywiady w różnych krajach świata. Ameryka Północna, Australia, Europa. Informacje o artystycznych działaniach polskiego rysownika prasowego, satyryka, karykaturzysty. Zebraliśmy w na tej stronie 30 informacji, opublikowanych w SuperPolonia.info w latach 2012-2015

1. Polski humor rysunkowy na Brooklynie w Nowym Jorku

Czwarta wystawa z cyklu „Sadurski polskim dzieciom w Ameryce” trafiła na Brooklyn w Nowym Jorku

28 stycznia 2012 r. w Polskiej Szkole Dokształcającej imieniem Henryka Sienkiewicza (1518 73rd, Brooklyn, NY), pokazano ekspozycję rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego. Była to czwarta ekspozycja z cyklu Sadurski polskim dzieciom w Ameryce, przygotowana przez portal kulturalno-informacyjny Dobra Polska Szkoła. Wcześniej tę samą wystawę mieli okazję oglądać uczniowie polskich szkół w Mahwah (New Jersey), Clifton (New Jersey) i Allentown (Pensylwania).

Polski humor karykaturzysta Brooklyn Nowy Jork USA
Brooklyn, Nowy Jork. Uczniowie oglądają wystawę Sadurskiego, foto: A. Skowrońska

2. Szczepan Sadurski rysuje w RPA

Pierwszy rysunek w czasopiśmie polonijnym Kapsztad.pl i zapowiedź wystawy Szczepana Sadurskiego w Kapsztadzie (Cape Town)

Mieszkający w Warszawie polski karykaturzysta Szczepan Sadurski od niedawna ilustruje cykl powstających na bieżąco opowiadań o zabarwieniu satyrycznym, autorstwa mieszkającego w Kapsztadzie (RPA) Adama Ciesielskiego. Bohaterem tych opowiadań jest mieszkający na obczyźnie i pracujący jako lekarz, Grzesio Polak. Jego perypetie można śledzić na stronie: GrzesioPolak.com (obecnie strona nie istnieje).

Jedno z tych opowiadań pt. „Gry”, zilustrowane rysunkiem Sadurskiego, ukazało się właśnie w czasopiśmie Kapsztad.pl. Czasopismo Stowarzyszenia Polskiego w Kapsztadzie ukazuje się w Republice Południowej Afryki w języku polskim i jest kierowane do mieszkających w tym kraju Polaków.

W tym samym numerze ukazało się zaproszenie do odwiedzenia ekspozycji rysunków Szczepana Sadurskiego, która zostanie otwarta 17 listopada 2013 r. w Kapsztadzie. Wystawa, którą przygotowuje Adam Ciesielski, będzie skierowana do społeczności polskiej w tym południowoafrykańskim mieście.

Szczepan Sadurski rysuje w RPA znany polski rysownik karykaturzysta
Okładka czasopisma Kapsztad.pl i ilustracja Sadurskiego opublikowana w tym numerze. Kolejne teksty o Grzesiu Polaku z rysunkami Sadurskiego ukazywały się w kolejnych numerach

3. Polski humor i sztuka w Newcastle

W Anglii otwarto wystawę rysunku satyrycznego Szczepana Sadurskiego oraz polskich artystów z północnej Anglii

Od 15 do 21 października 2012 w Newcastle City Library (Newcastle, 33 New Bgidge Street West, Level 3, Charles Avison Building) można oglądać wystawę, zorganizowaną przez Kasię Bobrzak i wolontariuszy organizacji Pegaz. Na wystawie, której koordynatorem projektu jest Marcin Orchowski, prezentowane są rysunki satyryczne Szczepana Sadurskiego oraz prace polskich  artystów mieszkających w północnej Anglii (Katarzyna Zaborniak, Agnieszka Wood, Natalia Wysocka).

Wystawa jest częścią odbywającego się w Newcastle festiwalu Made in Poland oraz imprezy poetyckiej Dress the Poetry – wydarzeń odbywających się pod patronatem Konsulatu Generalnego w Manchester. Wystawę wspiera Fundacja Młodej Polonii, a informacje o niej ukazały się w szeregu portali.

Co ciekawe, autor wystawy niestety nie mógł osobiście przybyć na wernisaż. Był wtedy z cyklem wystaw w Nowym Jorku i na wschodnim wybrzeżu USA.

Szczepan Sadurski – satyryk, karykaturzysta, dziennikarz, przewodniczący Partii Dobrego Humoru, jeden z najbardziej rozpoznawalnych rysowników satyrycznych w Polsce, tworzy rysunki do prasy, książek, dla stacji telewizyjnych i portali internetowych. Jako satyryk zmusza ludzi do myślenia i wyciągania wniosków z jego twórczości. Obecnie publikuje swoje prace w USA, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech i Turcji. Sadurski, dzięki swym kolejnym wystawom w UK wspiera, zachęca i inspiruje polskich artystów północnej Anglii do twórczego rozwijania się i promowania sztuki polskiej podczas festiwalu „Made in Poland” w Newcastle upon Tyne.

polski humor i sztuka w Newcastle Anglia
Szczepan Sadurski – wystawa rysunków satyrycznych w Newcastle, Anglia. Foto: K.Bobrzak

4. Rysunki i karykatury Sadurskiego w Barcelonie

Polski humor w Barcelonie czyli o wernisażu wystawy Szczepana Sadurskiego w październiku 2013

12 października (sobota) 2013 r. w ReSet Bar (adres: Carrer Neu de Sant Cugat 7, Born, Barcelona) o godz. 18.00 rozpoczęło się XXII Spotkanie Polaków w Barcelonie (Katalonia w Hiszpanii). Jego główną atrakcją był wernisaż wystawy rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego i jego udział w tej uroczystości. Organizatorem spotkania oraz wernisażu był portal PoloniaBarcelona.pl.

Kilkadziesiąt rysunków (wydruki cyfrowe) umieszczono na ścianach baru, a ponieważ część z nich miała teksty, zostały one przetłumaczone na język hiszpański, aby były zrozumiałe nie tylko dla Polaków. W trakcie wieczoru osoby zainteresowane chętnie pozowały do karykatur wykonanych przez Szczepana Sadurskiego, mogły też otrzymać legitymację Partii Dobrego Humoru (składka członkowska: 3 uśmiechy dziennie), którą Sadurski kieruje już od 12 lat.

Spotkanie zakończyło się w środku nocy. W tym czasie przez bar przewinęła się co najmniej setka osób, nie tylko Polaków i Katalończyków. Wystawa będzie prezentowana przez kilka kolejnych tygodni.

rysunki karykatury w Barcelonie Barcelona
Barcelona. Sadurski i fragment ekspozycji jego rysunków

5. Sadurski rysuje dla Euro Arizona

Rysunki Szczepana Sadurskiego publikuje dwutygodnik ukazujący się w Arizonie, USA

Od kilku numerów Polacy mieszkający w Arizonie mają okazję oglądać humor rysunkowy w wykonaniu Szczepana Sadurskiego. Jego rysunki ukazują się na rozrywkowej kolumnie czasopisma Euro Arizona. Jest to bezpłatny polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy w języku polskim, mający redakcję w Phoenix i dystrybuowany w stanie Arizona, USA.

Szczepan Sadurski rysunki Euro Arizona USA humor
Fragment jednej ze stron Euro Arizona, nr 24 (grudzień 2011)

6. Rysunki Sadurskiego na aukcjach WOŚP

W Nowym Jorku, Rzymie, Dublinie, Belfaście, Bradford i Limerick licytowano rysunki humorystyczne Szczepana Sadurskiego

W tym roku odbył się XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Orkiestrze znów „grali” Polacy, mieszkający w Polsce i w innych krajach świata. Kilka sztabów orkiestry wsparł swoimi rysunkami Szczepan Sadurski. Jego rysunki (a dokładniej: cyfrowe kopie) licytowano w USA (Nowy Jork), we Włoszech (Rzym), w Irlandii (Dublin, Limerick) i Wielkiej Brytanii (Belfast, Bradford).

W Limerick (Irlandia) Wielka Orkiestra grała w Strand Hotel, a wystąpili m.in. Czesław Mozil, Skazz, The Future (kapela grająca muzykę ska) i aktor Andrzej Grabowski. Między występami odbywały się licytacje różnych przedmiotów, w tym kilku rysunków Szczepana Sadurskiego. Poszły one za 20, 25, 30 i 40 euro. Przedstawiciel sztabu WOŚP w Limerick już zapowiedział, że w przyszłym roku zgłosi się po kolejne rysunki.

W Belfaście rysunki Sadurskiego sprzedawano na aukcjach WOŚP w John Hewitt Bar. Wydruki rysunków sprzedano po 5 funtów, a jeden za 7.

Po raz pierwszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w stolicy Włoch, Rzymie. Były występy muzyczne, wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii oraz aukcje. Wśród licytowanych przedmiotów było kilka rysunków Szczepana Sadurskiego oraz wykonana przez niego karykatura, na której znajdował się Robert Małecki, szef sztabu WOŚP We Włoszech, prezes UAIP (Unii Stowarzyszeń Polsko-Włoskich).

wesołe rysunki karykatury Szczepan Sadurski WOŚP
Fragment jednej ze stron „Naszego Świata”, polskiego 2-tygodnika wydawanego we Włoszech, z karykaturą stworzoną przez Szczepana Sadurskiego

Informacja na ten temat ukazała się też w e-magazynie tworzonym w Czechach.

Ve světě dražili vtipy Szczepana Sadurského
V New Yorku, Římě, Dublinu, Belfastu, Bradfordu a Limericku – tam všude se licitovalo o humorné kresby polského karikaturisty. Aukce souvisí s existencí Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tělesa, které je složeno z Poláků žijících ve své zemi i v cizině. Mezi skladbami se konají dražby různých předmětů – mezi nimi i pár kreseb Szczepana Sadurského (v irském Limeriku vynesly 20, 25, 30 a 40 euro; v britském Belfastu pak 5 resp. 7 liber.)
(e-Gag, 07/8, 2012)

7. Humor rysunkowy w Życiu Kolorado

Miesięcznik „Życie Kolorado” publikuje rysunki Szczepana Sadurskiego

Od sierpnia 2012 r. polonijny magazyn Życie Kolorado w kolejnych numerach publikuje rubrykę z rysunkami humorystycznymi autorstwa Szczepana Sadurskiego.

Informacyjno-kulturalny polonijny magazyn Życie Kolorado, ukazuje się od 2009 roku. Jest bezpłatny i utrzymuje się z reklam. Jego redakcja mieści się w Denver, Kolorado, USA.

humor rysunkowy Życie Kolorado rysunki satyryczne Sadurskiego
Fragment trzynastej kolumny Życia Kolorado, sierpień 2012

8. Rysunki Sadurskiego w Clifton, USA

W ramach cyklu „Sadurski polski dzieciom w Ameryce”, ekspozycję z polskim humorem pokazano w Polskiej Szkole w Clifton (stan New Jersey)

Po Polskiej Szkole w Mahway w stanie New Jersey, ekspozycja z rysunkami humorystycznymi Szczepana Sadurskiego powędrowała do Polskiej Szkoły w Clifton. Uczniowie obejrzeli ją w sobotę, 10 grudnia 2011.

Portal Dobra Polska Szkoła, który przygotował ekspozycję Sadurskiego i promuje cykl „Sadurski polski dzieciom w Ameryce” poinformował, że zgłosiło się już kilka kolejnych polskich szkół w USA, zainteresowanych zaprezentowaniem tej wystawy.

Rysunki Sadurskiego w Clifton USA Dobry Humor dowcipy
Ekspozycję Szczepana Sadurskiego w Clifton odnotował Nowy Dziennik

9. Rysunki Sadurskiego w 2B, Anglia

Rysunki Szczepana Sadurskiego publikuje wydawany w północnej Anglii magazyn polonijny 2B

Od numeru marzec-kwiecień 2012 w magazynie 2B, będą publikowane rysunki humorystyczne Szczepana Sadurskiego. Właśnie ukazał się pierwszy rysunek, w kolejnych numerach ukażą się następne.

2B to bezpłatny miesięcznik, ukazujący się w północno-wschodniej Anglii od listopada 2006 roku, który kierowany jest do mieszkającej tu polskiej społeczności. Teksty ukazują się w języku polskim oraz angielskim.

Szczepan Sadurski rysunki Anglia
Fragment jednej z stron czasopisma

10. USA. Satyryk Sadurski w NDTV

20-minutowy wywiad ze Szczepanem Sadurskim obejrzeli widzowie NDTV, telewizji tworzonej w USA

Satyryk Szczepan Sadurski podczas niedawnej (październik) wizyty w USA, udzielił wywiadu Leszkowi Sadowskiemu. Tę 20-minutową rozmowę nagrano w studio NDTV w Garfield, New Jersey, niedaleko Nowego Jorku. W cyklicznym programie „Kanapa” Sadurski odpowiadał na pytania prowadzącego. Mówił m.in. jaki jest powód jego przyjazdu do USA, skąd bierze pomysły do rysunków, o swoich dokonaniach i zainteresowaniach, o poczuciu humoru polskich polityków. Mówił też o Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) którą wymyślił i kieruje od 11 lat, o niedawnym happeningu PDH czyli postawieniu w Nowym Jorku „najmniejszego wieżowca na Manhattanie”. Wręczył też Leszkowi Sadowskiemu legitymację PDH.

Telewizja NDTV istnieje od marca 2011, a od sierpnia 2012 r. nadaje program codziennie. Jest uzupełnieniem Nowego Dziennika, popularnej na wschodnim wybrzeżu USA polskiej gazety codziennej. Aktualne materiały emitowane są codziennie wieczorem na kanale WNYE-25, a wiele emitowanych wcześniej programów, można oglądać w internetowym serwisie Nowego Dziennika, na www.dziennik.com (w zakładce: Wideo).

NDTV Partia Dobrego Humoru przewodniczący Nowy Jork
Szczepan Sadurski w NDTV

11. Stroje ludowe na wesoło w Kapsztadzie, RPA

Polskiej bibliotece przekazano rysunki wykonane przez Szczepana Sadurskiego

17 listopada 2013 r. w Nazareth House w Kapsztadzie (Republika Południowej Afryki) odbył się wernisaż wystawy rysunków Szczepana Sadurskiego. Uroczystość tę, pod nieobecność polskiego karykaturzysty, poprowadził Adam Ciesielski.

Obok rysunków humorystycznych, przybyłym osobom zaprezentowano także 12 plansz przedstawiających polskie stroje ludowe na wesoło, również autorstwa Sadurskiego. Plansze te, oprawione w ramki, zostały przekazane do stałej ekspozycji w polskiej bibliotece.

stroje ludowe na wesoło Kapsztad RPA Szczepan Sadurski
Polskie stroje ludowe Szczepana Sadurskiego na ekspozycji w Kapsztadzie

12. Polski humor na Long Island, USA

Podczas pikniku Dzień Polski w Copiague 2012, pokazana zostanie wystawa rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego

Kilka tysięcy osób, głównie Polaków mieszkających na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork, odwiedzi doroczny piknik. Tegoroczny „Dzień Polski Copiague 2012” jest pod hasłem „Dzień Dziecka – piknik rodzinny”, gdyż odbędzie się zaraz po Dniu Dziecka, w niedzielę 3 czerwca.

Organizatorzy czyli Polonia of Long Isand, wraz z głównym sponsorem, Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową, zadbali o wiele atrakcji. Jedną z nich będzie wystawa polskiego humoru czyli humorystycznych rysunków Szczepana Sadurskiego. Tematyka rysunków jest taka, że zainteresuje wszystkich, a wystawę mogą oglądać również dzieci.

Dzień Polski Copiague 2012 odbędzie się 3 czerwca, w godzinach od 14:00 do 22:00 przy 1 Molloy St. Copiague, NY 11726 (plac przy Kościele Ou Lady of The Assumption).

polski humor Long Island USA
Plakat imprezy

13. Humor w polskiej szkole w Newry

Ekspozycja rysunków Szczepana Sadurskiego w polskiej szkole w Irlandii Północnej

W sobotę, 23 marca w polskiej szkole dokształcającej im. Mikołaja Kopernika w Newry (Irlandia Północna) było weselej niż zwykle. Dzieciaki miały okazję obejrzeć wystawę humorystycznych rysunków polskiego karykaturzysty Szczepana Sadurskiego i poczytać przysłane z Warszawy gazetki z polskimi dowcipami (np. Dobry Humor), które Sadurski od wielu lat redaguje. Poza tym dzieci, które kilka tygodni wcześniej własnoręcznie przygotowały na lekcji wesołe wieżowce otrzymały legitymacje wesołej międzynarodowej organizacji o nazwie: Partii Dobrego Humoru. Główną organizatorką ekspozycji oraz spotkania była Marta Szwenik, nauczycielka szkoły w Newry. O tym, jak to wyglądało, można obejrzeć poniżej, na ok. 7-minutowym filmie przygotowanym przez Grzegorza Wawrzyńskiego. Powyżej jako ilustracja: wybrane kadry tego filmu.

O wystawie
„Polska Szkoła Uzupełniająca w Newry zorganizowała wystawę nietypową. Jej oryginalność polegała na tym, że nie odwiedziliśmy żadnego uznanego muzeum. Nie pokazaliśmy również swoim podopiecznym prac artysty z zamierzchłych czasów. Odważyliśmy się za to na dość oryginalny pomysł i postanowiliśmy „pośrednio” zaprosić sztukę w swoje mury. (…) Zorganizowana wystawa pokazała, że by móc podziwiać sztukę, nie potrzeba wielkich nakładów. Przełamała również obiegową opinię, że sztuka najczęściej jest niedostępna dla przeciętnego odbiorcy” – napisał na internetowej stronie szkoły Andrzej Konieczny.

Humor w polskiej szkole w Newry
Screeny z filmu kręconego w polskiej szkole w Newry, Irlandia Północna

14. Polski folklor w magazynie Rynek (Niemcy)

Polonijne czasopismo z Hamburga (Niemcy) publikuje postacie w strojach ludowych, autorstwa Szczepana Sadurskiego

Magazyn Rynek od numeru z marca 2012 roku rozpoczyna publikację cyklu „Piękna nasza Polska cała”. W kolejnych numerach czasopisma jedna kolumna poświęcona będzie na dwa rysunki Szczepana Sadurskiego przedstawiające postacie w polskich strojach ludowych oraz opisy tych strojów. Ponieważ rysunków jest dwanaście, w następnych pięciu numerach czytelnicy zobaczą stroje ludowe z kolejnych regionów Polski.

polski folklor magazyn Rynek Niemcy prasa polonijna polskie stroje ludowe
Rysunki Sadurskiego w magazynie Rynek, w Niemczech

15. Polski humor w Turcji

Kolejne numery tureckiego czasopisma satyrycznego Fenamizah publikują rysunki Szczepana Sadurskiego

Ukazał się trzeci numer redagowanego w Turcji miesięcznika Fenamizah. Tak jak w poprzednich numerach, opublikowano w nim rysunek humorystyczny Szczepana Sadurskiego (na ilustracji powyżej).

32-stronicowy e-magazyn satyryczny Fenamizah, z redakcją w Istambule, publikuje materiały o treści satyrycznej i humorystycznej. W każdym numerze można w nim znaleźć wiele  rysunków autorów mieszkających w Turcji oraz kilku rysowników z innych krajów. W trzech dotychczasowych numerach czasopisma oprócz rysunków Sadurskiego, opublikowano po jednym rysunku Pawła Kuczyńskiego i Czesława Przęzaka z Polski.

Dodajmy, że Szczepan Sadurski w 2009 roku w Istambule był jednym z jurorów 29. edycji międzynarodowego konkursu Nasreddin Hodja Cartoon Contest.

polski humor w Turcji Turcja rysunek satyryczny
Jeden z rysunków Sadurskiego w międzynarodowym magazynie tworzonym w Turcji

16. Uśmiech w polonijnym magazynie w USA

Szczepan Sadurski publikuje w ukazującym się w USA czasopiśmie Polski Partner.

Polski Partner, to bezpłatne, informacyjno-reklamowe czasopismo w języku polskim ukazujące się w USA, z siedzibą w Filadelfii. Jest dystrybuowane w trzech stanach: Pennsylvania, New York i New Jersey.

Od grudnia 2011 r. Polski Partner w kolejnych numerach, na kolumnie z rozrywką publikuje rysunki humorystyczne satyryka Szczepana Sadurskiego. W numerze z lutego 2012 r. ukazał się także jego tekst „Uśmiech pomaga”. Ten tekst miał premierę w popularnym portalu satyrycznym Sadurski.com.

Polski Partner polonijny magazyn w USA humor rysunki
Humorystyczny rysunek Szczepana Sadurskiego w Polskim Partnerze 2/2012

17. Polski humor w Tappan, NY, USA

Ekspozycję rysunków Szczepana Sadurskiego obejrzeli uczestnicy IV Festiwalu Tygodnika Plus

W niedzielę, 27 maja 2012 r., w German Masonic Park w miejscowości Tappan (blisko Nowego Jorku) odbył się kolejny, IV Festiwal Tygodnika Plus. Wśród atrakcji tej polonijnej imprezy były m.in.: występy Simone Band, AfterLife, Stanley Bak, zespołu góralskiego, folklorystycznego zespołu dziecięcego Maki, pokaz grupy cyrkowej, wesołe miasteczko, mecz piłki nożnej, konkursy, stoiska handlowe, a także ekspozycja wesołych rysunków Szczepana Sadurskiego, przygotowana przez portal DobraPolskaSzkola.com.

Plus jest bezpłatnym tygodnikiem informacyjno-reklamowym w języku polskim, ukazującym się na wschodnim wybrzeżu USA. Pierwszy numer ukazał się w 2008 r.; obecnie ukazują się dwa wydania: na stan Nowy Jork oraz na New Jersey i Pensylwanię.

rysunki polski rysownik humor w Tappan NY USA
Rysunki Sadurskiego na ekspozycji w Tappan, NY

18. Szczepan Sadurski – rysunki w Gazecie Polonijnej (Wielka Brytania)

Miesięcznik polonijny ukazujący się w Wielkiej Brytanii, publikuje rysunki Szczepana Sadurskiego

Miesięcznik Gazeta Polonijna od listopadowego numeru z 2011 r. publikuje satyryczne rysunki Szczepana Sadurskiego. Jego rysunki ukazują się na kolumnie rozrywkowej, obok krzyżówki. Będą także ilustrowały wybrane teksty, jak to miało miejsce w numerze z listopada.

Gazeta Polonijna jest magazynem bezpłatnym, kolportowanym w Wielkiej Brytanii, który ukazuje się w pięciu mutacjach regionalnych: North, East, West & Wales, London & South i Scotland.

Gazeta Polonijna Wielka Brytania rysunki Szczepana Sadurskiego znany karykaturzysta
Gazeta Polonijna, Wielka Brytania. Fragment jednej ze stron z numeru na grudzień 2011

19. Rysunki Sadurskiego Pensylwanii, USA

Wystawa rysunków Szczepana Sadurskiego satyrycznych trafiła do Stroudsburg i Allentown, w stanie Pensylwania

Kolejne dwie wystawy z rysunkami humorystycznymi Szczepana Sadurskiego, w ramach cyklu „Sadurski polskim dzieciom w Ameryce”.

Po szkołach w Mahwah i Clifton (obie w stanie Jew Jersey), ekspozycja rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego trafiła do Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Jana Pawła II w Stroudsburg, PA.

Czwartem miejscem, w którym pokazano ekspozycję była Szkoła Języka i Kultury Polskiej przy parafii św. Piotra i Pawła w Allentown, PA. Uczniowie obejrzeli ją 22 stycznia 2012 r.

Wkrótce wystawa trafi do kolejnych polskich szkół w USA.

Polski humor Pensylwanii USA Pensylwania
Ekspozycję Sadurskiego w Pensylwanii odnotował Nowy Dziennik, ukazujący się w USA

20. Wesołe rysunki w Copiague, NY, USA

Informacje o Szczepanie Sadurskim można znaleźć na portalu PolishCopiague.com, tworzonym w USA, w stanie Nowy Jork

Copiague, to miejscowość na wyspie Long Island, której część znajduje się w granicach miasta Nowy Jork. Mieszka tu wielu Polaków.

Obecnie na tworzonym w języku polskim portalu informacyjnym PolishCopiague.com znaleźć można informacje o Szczepanie Sadurskim, kilka jego rysunków, a także animowaną prezentację rysownika.

UWAGA. Strona obecnie nie istnieje.

wesołe rysunki satyryczne Copiague NY USA
Screen fragmentu skrinu strony www tworzonej w stanie Nowy Jork

21. Czasopismo Rynek na EURO 2012

Czasopismo Rynek wydawane w Niemczech, opublikowało rysunki Szczepana Sadurskiego na temat piosenki „Koko EURO spoko”

Portal SuperPolonia.info niedawno pisał, że wydawany w Hamburgu polonijny miesięcznik Rynek w kolejnych numerach publikuje kolumnę z polskimi strojami ludowymi (po dwa rysunki Szczepana Sadurskiego, wraz z informacją tekstową o każdym stroju).

W numerze na czerwiec 2012, w związku ze zbliżającymi się piłkarskimi mistrzostwami EURO 2012 w Polsce i Ukrainie, opublikowano okolicznościową informację, ilustrując ją dwoma rysunkami Szczepana Sadurskiego. Są to jego rysunkowe komentarze humorystyczne, na temat polskiego hymnu (a w zasadzie piosenki) zespołu Jarzębina „Koko EURO spoko”.

Dodamy, że w dniu każdego meczu EURO 2012, rozgrywanego na Stadionie Narodowym w Warszawie, Szczepan Sadurski tworzył karykatury na żywo w strefie sponsorów turnieju.

Rynek EURO 2012 koko euro spoko rysunki humor Sadurskiego
Kolumna magazynu Rynek z rysunkami Sadurskiego na EURO

22. Głos Nauczyciela (Chicago) o polskim karykaturzyście

Edukacyjny kwartalnik mający redakcję w Chicago, na temat Szczepana Sadurskiego

Głos Nauczyciela ukazuje się od 28. lat, a jego wydawcą jest Komisja Oświatowa Kongresu Polonii Amerykańskiej. Ten kilkudziesięciostronicowy kwartalnik dostępny w prenumeracie, kierowany jest głównie do nauczycieli polskich, uczących w szkołach polskich w USA i innych krajach świata.

W numerze LATO 2013 w tekście „Na wesoło i na poważnie w klasie VII B w Copiague” opisano wizytę karykaturzysty Szczepana Sadurskiego (październik 2012) oraz historyka Ewy Kurek (marzec 2013) w polskiej szkole w Copiague na Long Island (stan Nowy Jork). W szkole w Copiague była prezentowana ekspozycja rysunków Sadurskiego oraz odbywały się jego spotkania z uczniami, podczas których opowiadał o swoim zawodzie, rysował karykatury i przeprowadzał rysunkowe quizy. Tekst ilustruje jeden z rysunków Sadurskiego.

Na stronie 3 ukazała się informacja na temat działań artystycznych Szczepana Sadurskiego czyli: zachęta dla kolejnych polskich szkół do wypożyczenia jego ekspozycji „Sadurski polskim dzieciom w Ameryce” (ta ekspozycja przygotowana przez portal Dobra Polska Szkoła, jest prezentowana od 2011 r.) oraz zachęta do wzięcia udziału w akcji fotografowania papierowych wieżowców Partii Dobrego Humoru (pierwszy stanął na nowojorskim Manhattanie), za co można otrzymać legitymację tej wesołej organizacji.

Głos Nauczyciela Chicago USA polski karykaturzysta
Okładka Głosu Nauczyciela – lato 2013

23. Wystawa Szczepana Sadurskiego w Kapsztadzie (RPA)

Pierwsza prezentacja polskiego humoru w Republice Południowej Afryki czyli wystawa rysunków Szczepana Sadurskiego

Wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Szczepana Sadurskiego w Nazareth House (Kapsztad, RPA) w dniu 17 listopada 2013 r. trwał blisko dwie godziny i zgromadził ponad 50 osób czyli tyle samo, ile występ Tadeusza Drozdy dla Polonii w Kapsztadzie kilka tygodni wcześniej. To, że doszło do wystawy, uroczystość była udana, a frekwencja była duża, to głównie zasługa Adama Ciesielskiego – mieszkającego tu od lat polskiego lekarza i literata.

Główną okazją spotkania była wystawa 40. rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego – polskiego karykaturzysty mieszkającego w Warszawie. Można też było obejrzeć tuzin jego rysunków przedstawiających polskie stroje ludowe (te rysunki, oprawione w ramki, zostały przekazane do stałej ekspozycji w polskiej bibliotece).

Na osoby, które przybyły na uroczystość, czekały też niespodzianki. Każdy mógł wrócić do domu z gazetkami z polskimi dowcipami („Dobry Humor” i inne czasopisma Wydawnictwa Humoru i Satyry Superpress), była wystarczająca ilość okolicznościowego folderu wystawy oraz wydruki tekstów autorstwa Adama Ciesielskiego o Grzesiu Polaku, które od niedawna ilustruje Sadurski. Były także dla chętnych legitymacje Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) – międzynarodowej organizacji szerzącej uśmiech, której składka członkowska wynosi trzy uśmiechy dziennie (z tej okazji skorzystało siedemnaście osób). Dodajmy, że tak duża dawka uśmiechu NIC nie kosztowała – wystarczyło tu jedynie przyjść.

Warto dodać, że stojaki na których prezentowano plansze z rysunkami wypożyczyła polska ambasada, a o drobny poczęstunek zadbały panie ze Stowarzyszenia Polskiego w Kapsztadzie.

Uczestnicy wernisażu (Polacy mieszkający w Kapsztadzie) chwalili nie tylko fakt, że mogą zobaczyć pierwszą ekspozycję z polskim humorem. Chwalili poziom rysunków, profesjonalizm ekspozycji oraz dobrą organizację spotkania. Gdyby wszyscy uwierzyli, że będzie tak, jak wcześniej zapowiadano w zaproszeniach i na Facebooku – niewykluczone, że uczestników spotkania byłoby jeszcze więcej.

Szczepan Sadurski wystawa Kapsztad RPA rysunki satyryczne
Ekspozycja rysunków Szczepana Sadurskiego w Kapsztadzie

24. Humor polski w RPA – zaproszenie

17 listopada 2013 r. wystawa rysunków Szczepana Sadurskiego w Kapsztadzie (Cape Town), Republika Południowej Afryki

Pierwsza ekspozycja polskiego humoru rysunkowego w RPA rozpocznie się 17 listopada (niedziela) w Nazareth House o godz. 12.45, a jego odbiorcami będzie głównie tutejsza Polonia. Na ekspozycji można będzie zobaczyć 40 rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego (10 plansz umieszczonych na stojakach) oraz 12 plansz przedstawiających polskie stroje ludowe na wesoło, również autorstwa Sadurskiego. Jest już wydrukowany folder informacyjny, który otrzymają uczestnicy wernisażu. Folder oraz obejrzenie wystawy będą bezpłatne, tym bardziej autor oraz organizatorzy  wystawy zapraszają wszystkich zainteresowanych do przybycia i spędzenia czasu w wesołej atmosferze.

Zaproszenia na wystawę już zaczęły trafiać do Polaków mieszkających w Kapsztadzie i jego okolicach, a jako ciekawostkę odnotujemy, że jest na nich pierwszy, jeszcze nigdzie nie publikowany rysunek Sadurskiego, na temat wznoszącej się nad Kapsztadem Góry Stołowej.

Ekspozycję przygotował Adam Ciesielski – polski lekarz pracujący w Mowbray Maternity Hospital, w RPA mieszkający od lat, autor interesujących tekstów o zabarwieniu satyryczno-filozoficznym. Ich głównym bohaterem jest przeżywający wiele rozterek, mieszkający daleko od kraju, Grzesio Polak.

Podczas spotkania można będzie się też dowiedzieć czym są wesołe wieżowce Partii Dobrego Humoru i w jakich miejscach świata już stanęły. Można też będzie otrzymać legitymację Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) – międzynarodowej, apolitycznej organizacji powstałej w Polsce w 2001 roku. Ma 3,5 tysiąca członków w wielu krajach, a jej składka członkowska wynosi… trzy uśmiechy dziennie. Adam Ciesielski od niedawna pełni funkcję ambasadora Partii Dobrego Humoru w RPA. Jej profil na Facebooku: facebook.com/PDH.RPA.

W trakcie otwarcia wystawy do stałej ekspozycji w bibliotece polskiej zostaną uroczyście przekazanych 12 plansz Szczepana Sadurskiego w ramkach, przedstawiających polskie stroje ludowe na wesoło.

Autor wystawy oraz Adam Ciesielski dziękują Stowarzyszeniu Polskiemu w Kapsztadzie za udostępnienie lokalu oraz pomoc w organizacji wystawy.

humor polski RPA Szczepan Sadurski
Szczepan Sadurski – fragment folderu wystawy w Republice Południowej Afryki

25. Rysunki Sadurskiego w Naszym Świecie, Włochy

Od teraz w wydawanym we Włoszech dwutygodniku polonijnym „Nasz Świat” można oglądać rysunki Szczepana Sadurskiego

Nasz Świat, to wydawany od 2004 roku w języku polskim dwutygodnik dla Polaków we Włoszech. Jego redakcja mieści się w Rzymie.

Od numeru 1/2012 Nasz Świat publikuje rysunki Szczepana Sadurskiego. A ponieważ to początek współpracy, na stronie 2 redakcja przedstawiła nowego autora, pisząc m.in.:

Starsi znają jego rysunki i charakterystyczny podpis: SADURSKI m.in. z czasopisma satyrycznego Szpilki, młodsi z miesięcznika Dobry Humor, które Sadurski wydaje już od 20 lat, a wszyscy – z internetu. Urodził się w 1965 r. w Lublinie, gdzie ukończył Liceum Sztuk Plastycznych. Od kilkunastu lat wraz z rodziną mieszka w Warszawie. W prasie zadebiutował w wieku 14 lat i od tej pory opublikował ponad 5 tysięcy rysunków w ponad 200 tytułach prasy polskiej i zagranicznej.

Rysunki Szczepana Sadurskiego co jakiś czas umieszcza także serwis internetowy czasopisma Nasz Świat www.naszswiat.net.

Rysunki satyryczne Szczepan Sadurski Nasz Świat Włochy
Fragmenty stron 2 i 3 Naszego Świata nr 1/2012

26. Polski karykaturzysta dostrzeżony w Chorwacji

Szczepana Sadurski otrzymał Honorowe Wyróżnienie za promocję humoru, satyry i karykatury na świecie

Julije Jelaska, wydawca e-magazynu dla karykaturzystów Forum, przyznał Szczepanowi Sadurskiemu wyróżnienie honorowe. Na dokumencie datowanym na 12 lipca 2015 r. uzasadniono powód jego przyznania: za promocję humoru, satyry i karykatury na świecie oraz za promowanie e-magazynu Forum powstającego w mieście Zadar (Dalmacja, w Chorwacji). Wyróżnienie to przyznano Sadurskiemu za tworzenie e-magazynu Good Humor Party, w którym znajdują się rysunki autorów z różnych krajów świata oraz inne materiały humorystyczne.

•  •  •
Szczepan Sadurski (ur. 1965) – polski karykaturzysta mieszkający w Warszawie, ma na koncie kilka tysięcy rysunków opublikowanych w ponad 200 czasopismach ukazujących się nie tylko w Polsce, nagrody (m.in. Złota Szpilka’87), wystawy indywidualne (m.in. Nowy Jork, Barcelona, Wilno, Kapsztad). Jego rysunki można znaleźć m.in. w podręcznikach szkolnych, był jurorem i specjalnym gościem międzynarodowych konkursów karykatury, w polskich stacjach telewizyjnych wypowiada się jako ekspert od spraw karykatury i satyry. W latach 1991-2012 szef Wydawnictwa Humoru i Satyry Superpress (ukazało się ponad 750 publikacji). W październiku otworzy swoją kolejną wystawę w Nowym Jorku, na przełomie roku 2015/16 w Melbourne (Australia).

polski karykaturzysta w Chorwacji Chorwacja
Reprodukcja wyróżnienia z Chorwacji

27. Rysunki humorystyczne dla WOŚP 2014

W Paryżu, Long Island, Neapolu i Oberhausen licytowano rysunki humorystyczne polskiego karykaturzysty Szczepana Sadurskiego

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbywała się ona po raz 22 i zagrała w niedzielę, 12 stycznia 2014. Tak jak przed rokiem, Szczepan Sadurski wsparł swoimi rysunkami humorystycznymi kilka sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jego kilka oryginalnych rysunków licytowano w stolicy Francji. Tu finał WOŚP odbył się po raz szósty. Licytacja dzieł sztuki oraz koncert muzyczny odbyły się już 10 stycznia, w gmachu ambasady polskiej w Paryżu. Osoby uczestniczące w tej uroczystości, otrzymały specjalnie wydany katalog z opisami dzieł do licytacji i informacje o artystach.

W Copiague na Long Island (stan Nowy Jork, USA) licytowano kilka rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego, oprawionych w ramki. Jeden z nich, zatytułowany „Zatoka Dobrych Serc”, wykonany specjalnie dla tego sztabu, również oprawiony w ramkę, otrzymali artyści wspomagający orkiestrę i osoby uczestniczące w działaniach sztabu. O działaniach WOŚP na Long Island pisał Nowy Dziennik.

10. rysunków Sadurskiego prezentowano na mini-wystawie, a potem licytowano je podczas finału WOŚP w niemieckim Oberhausen (Nadrenia Północna-Westfalia). Tegoroczny finał orkiestry odbył się w Restauracji Gdańska, w godzinach 15-21. Oczywiście były tu również występy muzyczne na scenie.

Tegoroczny włoski finał WOŚP odbył się w Neapolu. Szczepan Sadurski nie mógł tu przyjechać aby rysować karykatury na żywo, ale udostępnił kilka swoich rysunków na licytację. Była wśród nich m.in. wykonana specjalnie karykatura szefa włoskiego sztabu WOŚP Roberta Małeckiego, tematycznie związana z WOŚP. Wśród artystów występujących w Lago Patria w Neapolu, był zespół Trubadurzy, świętujący swoje półwiecze na scenie.

rysunki humorystyczne WOŚP satyryk rysownik karykaturzysta
Rysunki Szczepana Sadurskiego dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 2014

28. Humor rysunkowy na WOŚP

240 euro za zestaw humorystycznych rysunków Sadurskiego w ambasadzie RP w Paryżu

Za nami XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która jak zwykle grała nie tylko w Polsce. Wśród wielu przedmiotów licytowanych w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu, był zestaw czterech kolorowych rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego, w oprawie formatu 45 x 55 centymetrów. Jeden z nich był sygnowany: „Pour WOŚP Paris 10.01.213. Sadurski”. Po licytacji zestaw trafił do nabywcy za kwotę 240 euro.

Szczepan Sadurski w tym roku bezinteresownie wsparł swoimi rysunkami także działania sztabów WOŚP w Londynie i Leeds (Wielka Brytania) oraz w Bolonii (Włochy).

Humor rysunkowy WOŚP Jurek Owsiak rysunki Szczepana Sadurskiego
Humor rysunkowy Szczepana Sadurskiego w polskiej ambasadzie w Paryżu

29. Polska satyra w Wielkiej Brytanii

Kolumna satyryczna Szczepana Sadurskiego w Gazecie Polonijnej (Wielka Brytania)

Przed ponad rokiem na polonijnym rynku prasowym w Wielkiej Brytanii wystartował nowy tytuł. Jest nim „Gazeta Polonijna” – bezpłatny miesięcznik wydawany w kilku mutacjach regionalnych Wielkiej Brytanii (North, East, West and Wales, London and South, Scotland).

Niemal od początku z gazetą współpracuje Szczepan Sadurski, dostarczając do publikacji (głównie) rysunki satyryczne, prezentowane w odrębnej rubryce.

Redakcja zdecydowała, że od listopada 2012 r. przeznacza na jego twórczość satyryczną (rysunki, teksty, komentarze) całą kolumnę (stronę).

Polska satyra Wielka Brytania
Dziesiąta strona świąteczno-noworocznego wydania Gazety Polonijnej (grudzień 2012-styczeń 2013)

30. Uśmiech jest taki sam na całym świecie

Wydawany w Anglii polski magazyn 2B przeprowadził rozmowę ze Szczepanem Sadurskim

Ukazał się kolejny numer magazynu 2B, lipiec-sierpień 2012, a w nim rozmowy z trzema artystami uczestniczącymi w wystawie plastycznej „Pegaz” w Newcastle. Poniżej początek tego tekstu oraz rozmowa ze Szczepanem Sadurskim.

W drugiej połowie maja 2012 r. odbyła się wystawa prac malarskich i grafiki lokalnych artystów przebywających i tworzących w Anglii. Niejednokrotnie młodzi i z niewielkim doświadczeniem artyści zaprezentowali swe najciekawsze prace w polskiej restauracji Gospoda w Newcastle upon Tyne. Celem wernisażu było zainicjowanie oraz pobudzenie do dalszego działania artystów oraz kreowanie i pogłębianie osobistych inspiracji artystycznych. Do wystawy dołączyli również graficy i karykaturzyści z Polski, Armenii, Australii, Rumunii, Bułgarii, Łotwy, Cypru i Rosji, pod przewodnictwem Szczepana Sadurskiego.

Czym kierujesz się podczas tworzenia grafik satyrycznych i jaka jest Twoja technika dotarcia do odbiorcy?

Szczepan Sadurski: – Ponieważ ludzie są różni, każdemu podoba się coś innego, liczę głównie na swoje wieloletnie doświadczenie i poczucie humoru. Rysuję to, co uważam za ciekawe w taki sposób, jaki spodoba się mnie, więc zapewne spodoba się też wielu innym osobom, które zobaczą rysunek.

Jak sądzisz, ile kosztuje uśmiech i gdzie można go nabyć?

Szczepan Sadurski: – U jednych uśmiech wywołać łatwo, u innych trudniej. Łatwiej, jeśli ktoś jest optymistą, w dodatku nie ma aktualnie zmartwień i problemów. A poza tym uśmiech jest taki sam u ludzi na całym świecie. To nasze ogólnoświatowe dobro, pozytywny sygnał zrozumiany pod każdą szerokością geograficzną. Każdy z nas powinien znajdować uśmiech wszędzie tam, gdzie to możliwe. Szukajmy go sami i nie liczmy na to, że on dopadnie nas niespodziewanie.

Czy wirus dobrego humoru zaatakuje Wielką Brytanię? Jakie są Twoje przewidywania oraz prognozy?

Szczepan Sadurski: – Jako szef Good Humor Party zaproponowałem ten temat, pokazałem, jak to może wyglądać i jak mogę w tym pomóc. Teraz czekam na zgłoszenia od tych, którzy chcieliby wspólnie ze mną dać uśmiech innym, na przykład organizując wystawy humoru w dowolnym miejscu Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że znajdą się tacy, którzy zechcą mi w tym pomóc. O uśmiech i optymizm należy walczyć. Nie liczmy na to, że przyjdą one do nas same. My musimy ich sami poszukać, dać im szansę!

Wersja angielska rozmowy z Sadurskim, opublikowana w magazynie 2B

As a cartoonist, how do you decide on your technique and approach to a drawing?

Szczepan Sadurski: – People are different and they like different things; I rely on my sense of humour and experience. I draw and highlight what I personally find the most interesting, in a way I like it, hoping that what I create will appeal to others.

Can you put a price on a smile and where can you buy it?

Szczepan Sadurski: – It is easy to make some people smile, but with others can be hard work. Making people smile is easy if they do not have many worries and less problems. Besides, a smile is the same around the world. It is universal, a positive signal that can be easily understood everywhere. We all should be looking for it wherever we are, why just wait for it to find us?

Is the humour virus going to spread in the UK? What is your prognosis?

Szczepan Sadurski: – As a Head of Good Humor Party, I have suggested the topic, I have showed how to organise it and I am more than happy to help others to do it. I am waiting for people who would like to spread the smile with me, for example by organising an exhibition devoted to humour anywhere in the UK. I hope I will find people, who would like to get involved. Optimism and a smile are worth fighting for. We can not keep waiting from them to find us, we must start looking, give them a chance.

uśmiech humor Szczepan Sadurski wywiad rysunki satyryczne
Fragment jednej z stron magazynu 2B, na której opublikowano powyższy tekst

Humor polski w NaszSwiat.net

Nasz Świat – dwutygodnik informacyjny dla Polaków we Włoszech od blisko roku publikuje humorystyczne rysunki i ilustracje Szczepana Sadurskiego. Także portal NaszSwiat.net korzysta co jakiś czas z jego rysunków. Od niedawna rysunki Szczepana Sadurskiego goszczą już na stałe, z prawej strony tego portalu (strona główna i podstrony), a rubryka nazywa się „Okiem satyryka”. (2012)

Humor polski Nasz świat Włochy Italia
Rysunek Sadurskiego na NaszSwiat.net

Szczepan Sadurski i jego rysunki na świecie: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Sadurski gościem festiwalu w Australii
> Ciekawostki o miastach USA

podobne wpisy

Klub Orła Białego – White Eagle Club, Anglia

Możliwość komentowania Klub Orła Białego – White Eagle Club, Anglia została wyłączona

Euro 2012. Do kibiców Irlandii

Możliwość komentowania Euro 2012. Do kibiców Irlandii została wyłączona

Polacy w Wallington, New Jersey, USA

Możliwość komentowania Polacy w Wallington, New Jersey, USA została wyłączona

Organizacje polonijne w Hiszpanii

Możliwość komentowania Organizacje polonijne w Hiszpanii została wyłączona

Polonia w Rumunii

Możliwość komentowania Polonia w Rumunii została wyłączona

Polscy karatecy ze srebrnymi medalami

Możliwość komentowania Polscy karatecy ze srebrnymi medalami została wyłączona

Niedźwiedź spod Monte Cassino ma pomnik

Możliwość komentowania Niedźwiedź spod Monte Cassino ma pomnik została wyłączona

Rysunki Sadurskiego w Mahwah, USA

Możliwość komentowania Rysunki Sadurskiego w Mahwah, USA została wyłączona

Polonia.net – serwis internetowy

Możliwość komentowania Polonia.net – serwis internetowy została wyłączona

Radonski prezydentem Wenezueli?

Możliwość komentowania Radonski prezydentem Wenezueli? została wyłączona

Polskie filmy na Syberii

Możliwość komentowania Polskie filmy na Syberii została wyłączona

Bumerang Polski ma 5 lat

Możliwość komentowania Bumerang Polski ma 5 lat została wyłączona

Create Account



Log In Your Account