Boże Narodzenie zwyczaje tradycje bożonarodzeniowe
Boże Narodzenie zwyczaje tradycje bożonarodzeniowe
w

Tradycje w czasie świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia, są niezwykłą okazją do rodzinnych spotkań. Chyba właśnie ten fakt powoduje, że jest w nich pewnego rodzaju magia, której nie zastąpi nic innego na świecie. Jest to czas nostalgii i zadumy nad tym, dlaczego tu na ziemi pojawił się Boży Syn, Jezus Chrystus. Jakie są najpopularniejsze tradycje bożonarodzeniowe w Polsce?

Historia Bożego Narodzenia

Święto Narodzenia Pańskiego obchodzone jest co roku 25 grudnia, a zostało ono ustanowione w IV wieku. Data narodzin Chrystusa Króla jest dokładnie nieznana, ale jak podaje Biblia był to przełom października i listopada. Z uwagi na to, że kościół katolicki chciał mieć w swoich szeregach dużo parafian, którzy by zasilali finansowo tę instytucję, zgodził się ogłosić, że Jezus urodził się 25 grudnia. W tym samym dniu, w którym poganie czcili narodziny boga słońce. Fakt ten przyczynił się do tego, że wielu pogan przeszło na katolicyzm.

Kolory Bożego Narodzenia

Kolory liturgicznych bożonarodzeniowych obrzędów, mają symboliczny wymiar. Zieleń podobnie jak zielona choinka, jest symbolem życia i naturalnego odradzania się dzięki Jezusowi. Złoto to symbol Jezusa Króla, jego bogactwa i światłości. Czerwień to kolor krwi Jezusa, przelanej za nas na krzyżu dla naszego zbawienia. Biel natomiast, jest utożsamieniem niewinności Jezusa, który był za nas wydany na śmierć.

Boże Narodzenie zwyczaje tradycje bożonarodzeniowe
Zwyczaje tradycje bożonarodzeniowe? Jednym z nich jest udekorowana choinka

Dekoracje choinkowe

W dawnych czasach świąteczne drzewka były dekorowane jabłkami, które były symbolem wszelkich darów stępujących z nieba na dobrych ludzi. Orzechy włoskie zawinięte w sreberka, były symbolem mądrości człowieka, który uwierzył w ofiarę Jezusa, poniesioną za grzeszników na krzyżu. Gwiazda betlejemska umieszczona na czubku choinki była pamiątką jasnej gwiazdy, która pojawiła się na niebie wieszcząc wszystkim narodziny Jezusa. To właśnie ona zaprowadziła Trzech Króli do stajenki, gdzie narodził się Pan Panów i Król Królów.

Potrawy świąteczne

Zestaw potraw w świątecznych oczywiście nie jest przypadkowy. Serwowana na wigilijny stół zupa grzybowa, pierogi grzybowe, kutia, czy też wszelkie kompoty, to dania bazujące na płodach leśnych i ogrodowych, które z błogosławieństwem Bożym zbiera człowiek. Dzięki łasce Pana Jezusa, las zawsze daje człowiekowi należne zbiory, podobnie jak rzecz się ma ze zbiorami w ogrodach i na polach uprawnych. Potraw na wigilijnym stole musiało być dwanaście, gdyż jest dwanaście miesięcy w roku, podczas których Bóg zaopatruje w pokarmy człowieka.

Boże Narodzenie zwyczaje tradycje bożonarodzeniowe
Wśród potraw na Boże Narodzenie jest makowiec i inne ciasta. Tradycje bożonarodzeniowe

Obrzędy bożonarodzeniowe

Obrzędy podczas świąt Bożego Narodzenia, zawsze były uroczystym zwieńczeniem pracy człowieka. Zwyczaj obrzucania się ziarnem symbolizuje dobrą pracę na roli, która przyniosła obfitość zboża przez okres zimy. Rzucanie rozgotowanym grochem na sufit gdzie wisiała choinka (tak zwana podłaźniczka), również było odzwierciedleniem pracy ludzkiej oraz zebranego przez człowieka dostatniego plonu.

25 grudnia

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, był czasem odpoczynku. Spotykano się wówczas ze znajomymi, wspólnie śpiewając kolędy przy wystrojonym grudniowym drzewku. Obdarowywanie się różnymi podarunkami w tym czasie, jest odzwierciedleniem obfitości gospodarzy, którym Bóg sprzyja i ich błogosławi.

Tradycje bożonarodzeniowe: (c) SuperPolonia.info / Agnieszka Gałka

Zobacz też:
> Ciekawostki o bombkach choinkowych
> Przesądy noworoczne

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Tarchomin siłownia na Tarchominie

Dlaczego warto chodzić na siłownię?

kredyty bezpłatna pomoc kredytowa

Bezpłatna pomoc kredytowa. Dlaczego warto udać się do doradcy?