zmysł węchu ciekawostki zapach perfumy
zmysł węchu ciekawostki zapach perfumy
w

Wszystko o zapachu. Zmysł węchu

Piękny zapach kojarzy się nam zawsze z luksusem, bezpieczeństwem oraz wyrazem ludzkiej namiętności. Szczególnie to kobieta chciałaby pachnieć uwodzicielsko, by nie mógł się jej oprzeć żaden mężczyzna. Zmysł węchu ciekawostki o zapachu

Średniowieczne zapachy

Jak podają stare księgi słowiańskie, pocałunki wzięły się z obwąchiwania drugiego partnera. Niektórzy Celtowie, aby dłużej pamiętać zapach przyjaciela, prosili o podarowanie im jakiegoś elementu niepranej bielizny.

W średniowieczu, gdy kobieta zyskiwała nową miłość, dawała ukochanemu napój przyrządzony w świetle Księżyca z dodatkiem kropli potu, by ten silny zapach podziałał na zmysły kochanka. Gdy zaś, kobieta traciła miłość, podawała ukochanemu napój sporządzony wczesnym świtem, z domieszką podgrzanej kropli potu, by kochanek tego zapachu ciągle pożądał i nigdy go nie zapomniał.

Perfumy na zmysły partnera

Od lat ludzi pragnęli zadziałać na zmysły partnera płci przeciwnej. Najlepszym sposobem stały się igraszki z zapachami. Jeden ze zmysłów – węch, potrafi wyolbrzymiać doznania, jakim jest poddawany i rozbudzać wyobraźnię.

Podobno generałowa Zajączkowa, była obiektem westchnień wielu panów mimo, że była osobą zamężną, do tego już niemłodą. Używała ona perfum z kwiatów jaśminu, których zapach podobno zniewala mężczyzn i powoduje, że wąchany obiekt wydaje się nam piękniejszy, niż jest w rzeczywistości.

róża wąchanie zmysł węchu ciekawostki zapach perfumy
Intensywny, miły dla naszych zmysłów zapach róż od zawsze pobudzał zmysły

Przykry zapach człowieka pierwotnego

Zapach nie tylko zniewala, może on także skutecznie odstraszać. Człowiek pierwotny nie mył się, choć napiszmy precyzyjnie: nie mył się tak często, jak człowiek współczesny. Dlatego jego zapach skutecznie odstraszał nawet dziką zwierzynę. Gdy mężczyzna pierwotny wybierał się na polowanie, musiał grubo się ubrać, aby zdobycz na którą polował mu nie uciekła. Podobno dlatego nacierał on swe ciało ziołami lub odchodami zwierząt, aby zwabiać zwierzynę do siebie.

Do dziś Masajowie nacierają ciało odchodami krowy, by pokutować za winy, które wyrządzili osobom bliskim. Szamani świetnie zdają sobie sprawę ze znaczenia zapachu, toteż do różnych swoich specyfików dodają płatki kwiatów, liście roślin, a także pazury zwierząt. Mikstury te działają magicznie na złych współplemieńców.

perfumy zmysł węchu ciekawostki zapach perfumy
Zmysł węchu ciekawostki: obecnie perfumy, to głównie sztuczne związki chemiczne, ale najważniejszy jest zapach

Zapach tajemniczych kadzideł

Niektórzy kapłani, aby skutecznie złożyć ofiarę z dzikich zwierząt na ołtarzu całopalnym, smarowali je cuchnącym tłuszczem. Głównym celem tego działania było szybsze spalanie ciała. Przy okazji, roznosiła się wówczas przykra woń, aby nie wabić głodnych zwierząt i ludzi. W taki oto sposób powstały kadzidła, tak zwane trociczki, które odstraszają lub też przyciągają różne osoby.

Początkowo kadzidełka stosowano jedynie przy egzorcyzmach, by zapachem odstraszyć demony. W tajemnych rytuałach oczyszczenia stosowano kadzidełka dymne bezzapachowe, by nie wywołać niepotrzebnego w tych obrzędach ducha.

Higiena, aromatyczne kąpiele i perfumy

Pierwsze perfumy stosowano w Mezopotamii. Miały one chronić przed tak zwanym złym okiem i czarami. W średniowieczu roznosił się wskutek złej higieny niesamowity fetor, toteż stosowanie perfum, było rzeczą ważną, aby zwrócić na siebie uwagę. W Egipcie mnóstwo kadzideł spalano dla czczenia swoich bogów, ale najbardziej cuchnące kadzidła palono podczas uroczystości pogrzebowych.

Z czasem Egipcjaninie zaczęli stosować różnego rodzaju aromaty do higieny własnego ciała. Zauważono, że pachnące mydło powoduje dłuższe utrzymanie się świeżości ciała. Toalety damskie i męskie pełne były amforek z pachnidłami do włosów, ciała, ust, a nawet do pięt. Obowiązywał tam bowiem zwyczaj całowania pięt dojrzałym kobietom, gdy ktoś do niej właśnie udawał się po poradę.

Egipcjanie wymyślili kąpiele aromatyczne, które miały właściwości lecznicze, uspokajające i odmładzające. Kąpiel z lawendą koi nerwy, z jabłkami likwiduje migreny, a z melisy działa na płodność. W Egipcie róże zapachy zrobiły zawrotną karierę. Władczyni Egiptu Kleopatra, kochanka Marka Antoniusza, kazała wykładać podłogi kilkoma warstwami róż. Zapach ten pobudzał jej zmysły i powodował, że podejmowała ona trafnie ważne decyzje. Kleopatra wykorzystywała zapach róż mając świadomość, że Rzymianie uwielbiali ten aromat.

Kleopatra zmysł węchu ciekawostki zapach perfumy
Kleopatra wiedziała, jak uwodzić mężczyzn zapachem. Zmysł węchu ciekawostki

Zmysł węchu ciekawostki: Cesarz Neron i róże

W Rzymie żadna ceremonia nie odbyła się bez tych kwiatów róż, które miały wspaniały aromat. Także innych roślin, wydzielających piękną woń. W fontannach Nerona znajdowała się woda różana, a sofy podczas uczt Neron kazał wyściełać nie tylko kwiatami różanymi, ale też kolcami tej rośliny. Podobno do niezwykłej radości doprowadzało go nieoczekiwane ukłucie się przez kogoś kolcem róży.

Zniewalające zapachy

Krzyżowcy, gdy powracali na domowe pielesze ze swoich wypraw, przywozili ze sobą kobiety, nakropione wodami kwiatowymi. Wszyscy nie patrzyli na urodę tych dam, lecz rozkoszowali się ich niezwykłą wonią.

Elżbieta I uwielbiała woń ambry, perfumowała tym zapachem nawet swoje psy. Jej kuzynka Maria Steward, kochała zapach jaśminu. To ona podniecona tym zapachem, spowodowała śmierć lady Jane. Maria nosiła mnóstwo goździków w fałdkach sukni, a w loki wsypywała sobie cynamon, którego zapachem zachwycał się lord Cammpalo.

Ryszard Lwie Serce zapachy
Ryszard Lwie Serce kochał kobiety i zapach jaśminu

Ulubiony zapach Napoleona

Osiemnastowieczne damy wprost zalewały się perfumami i wszelkiego rodzaju wodami kwiatowymi. Te najbogatsze myły w tych wodach włosy i ciała. Co ciekawe, Napoleon był zmysłowym dziwakiem, jeśli chodzi o zapachy. Swoje nałożnice informował kiedy przybędzie do łoża, więc wiedziały, że mają nie zażywać kąpieli i w swe ciała muszą wcierać kilogramy czosnku. Tak „naszykowane”, mogły czekać na swego „Apollo”, by ten mógł się delektować kobietą i jej roztaczanym zapachem.

Król Artur nosił różowe piżamy pachnące anyżkiem, a aromatem różanym skrapiał swoje jedwabne pończoszki, które zmieniał raz na tydzień. Ryszard Lwie Serce, kochał zapach jaśminu i świeżej pomarańczy. Jego nałożnica Estera musiała koniecznie pachnieć aloesem. Gdy tak nie było, zdenerwowany władca odsyłał ją i nie było miłosnych uniesień.

francuski król Ludwik XVI monarcha Wersal Francja
Ludwik XVI. Kąpiele były mu obce, ale dwór królewski musiał znosić jego zapach

Król Słońce i perfumy

We Francji, a konkretnie w Wersalu, mieszkał król Ludwik XVI, zwany „Królem Słońce”. Podobno przez całe życiu wykąpał się tylko pięć razy. Podczas spotkań dyplomatycznych, wokół jego tronu wystawiano cztery czary wypełnione po brzegi substancjami zapachowymi, które eliminowały bijący od niego odór i nie odstraszały osób zgromadzonych wokół monarchy.

W roku 1921 powstały pierwsze perfumy z substancji chemicznych zwanych aldehydami. Już nie potrzeba aż tylu róż, płatków jaśminu, czy aloesu. Ale czy efekt jest ten sam?

Zmysł węchu ciekawostki: (c) Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o perfumach

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Dębno Podhalańskie ciekawostki kościół św. Michała Archanioła

Niezwykły kościół w Dębnie Podhalańskim

trulli Alberobello Apulia Włochy ciekawostki

Alberobello – poznaj miasto we włoskiej Apulii