Informacje o wybranych edycjach konkursu satyrycznego Manufaktura Satyry
Lista laureatów ogólnopolskiego konkursu odbywającego się pod patronatem SuperPolonia.info.
W dniu 6 lipca 2016 roku w Żyrardowie, w Galerii „Resursa”, odbyło się posiedzenie Jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry. Żyrardów 2016”. Konkurs został zorganizowany w szczególnym dla Żyrardowa roku. Miasto obchodzi 100. lecie nadania praw miejskich. Jest to również „Rok Filipa de Girarda”, dlatego w tym roku były dwa tematy konkursu: „Żyrardów. Wczoraj, dziś, jutro”, oraz „Filip de Girard. Życie i wynalazki”. Ten drugi temat zdominował prace zgłoszone przez artystów do konkursu.
VII Manufaktura Satyry – lista nagrodzonych
Poniżej wybrane fragmentu protokołu z posiedzenia jury konkursu.
Na konkurs zgłoszono 60 prac 33 autorów. Jury obradowało w składzie:
• Przewodnicząca: Elżbieta Laskowska. Dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.
Członkowie:
• Beata Rusinowska. Zastępca Dyrektora Wydziału Promocji w Żyrardowie
• Witold Mysyrowicz. Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
• Zbigniew Kołaczek. Pomysłodawca i Kurator Artystyczny OKS „Manufaktura Satyry”,
• Kurator Artystyczny Galerii „Resursa” w Żyrardowie.
Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
Trzy Nagrody Równorzędne
• Halina Kuźnicka – Warszawa
• Henryk Cebula – Przeworsk
• Przemysław Zamojski – Tarnobrzeg
Nagroda Specjalna (najlepsza praca w kategorii „Filip de Girard”): Michał Graczyk – Nysa
Wyróżnienia Honorowe
• Daniel Strzelczyk – Wolin
• Paweł Nawrot – Dąbrówka Wielka Lipowa
• Czesław Przęzak – Wrocław
• Mieczysław Podgórski – Brzezie
• Waldemar Rukść – Olecko
• Paweł Kuczyński – Police
Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa: Danuta Rex – Żyrardów
Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Bartłomiej Belniak – Gorlice
Nagroda Muzeum Karykatury w Warszawie: Maciej Trzepałka – Zabrze
Nagroda Galerii „Resursa” (w postaci wystawy indywidualnej): Dariusz Łabędzki – Poznań
VII Manufaktura Satyry – wręczenie nagród odbędzie się w trakcie wernisażu wystawy pokonkursowej. Odbędzie się ona 1 października (sobota) 2016 roku o godz. 17.00, w żyrardowskiej Galerii „Resursa”. Na wystawie zostaną dodatkowo (poza konkursem) zaprezentowane prace satyryczne zaproszonych artystów z kraju i zagranicy.
V Manufaktura Satyry w Żyrardowie – rozstrzygnięcie
3 września 2014 r. wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej piątej edycji konkursu satyrycznego Manufaktura Satyry
W sobotę 13 września, o godz. 18.00, w Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie ( ul. 1 Maja 45 ) odbędzie się uroczyste podsumowanie V Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry” z udziałem laureatów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o międzynarodowym charakterze, gdyż oprócz artystów z Polski, zostaną zaprezentowane prace pozakonkursowe artystów z Kanady, Włoch, Ukrainy i Czech.
• • •
„Manufaktura Satyry”, to Ogólnopolski Konkurs Satyryczny organizowany corocznie, począwszy od roku 2010 przez Urząd Miasta Żyrardowa. Jego celem jest popularyzowanie poprzez sztukę unikalnej, industrialnej historii miasta. Stąd też tematy kolejnych edycji konkursu nawiązują do fascynujących dziejów Żyrardowa: „Fabryka” (rok 2010), „Miasto (idealne)” (rok 2011), „Miasto ogród” (rok 2012), „Wielokulturowość” (rok 2013), ,,Technika i wynalazki” (rok 2014).
– Obecnie ,,Manufaktura Satyry” jest jedynym na Mazowszu konkursem tego typu, który odbywa się corocznie – mówi pomysłodawca konkursu, artysta grafik Zbigniew Kołaczek. – Jest to też konkurs o tyle niezwykły, że mimo charakteru ogólnopolskiego, jest on otwarty również na artystów zagranicznych. Począwszy od drugiej edycji konkursu, zarówno na wystawie pokonkursowej, jak i w katalogu, oprócz prac polskich artystów biorących udział w konkursie, prezentowane są również (już poza konkursem) dzieła twórców spoza Polski. Mieliśmy dotąd okazję eksponować prace artystów z Kanady, Włoch, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, czy Czech. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu naszym projektem.
W ciągu pięciu lat, za sprawą „Manufaktury Satyry” powstała unikalna kolekcja prac, a zarazem – jedyna w swoim rodzaju – historia miasta opowiadana oczami rysowników-satyryków. Co warte podkreślenia, kolejne edycje „Manufaktury Satyry” nie kończą się wraz z coroczną wystawą podsumowującą konkurs. Prace prezentowana są w różnych miejscach w Polsce i zagranicą, spotykając się z życzliwym przyjęciem publiczności (Grodzisk Mazowiecki 2011, Błonie 2011, Pabianice 2012, Piza – Włochy 2012, Zamość 2013, Podkowa Leśna 2013, Olsztyn 2013). Katalogi ,,Manufaktury Satyry” stanowią znakomity materiał promocyjny zarówno samego Żyrardowa, jak i artystów prezentujących się w ramach imprezy. Wydawnictwo trafiło do Czech, Niemiec, Rosji, Estonii, Serbii, Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Australii, Izraela, Chin, Korei, Japonii, Islandii, Meksyku, Holandii, Szwajcarii i na Ukrainę.
– „Manufaktura Satyry” to przede wszystkim artyści, którzy tę imprezę razem z nami współtworzą – mówi Jarosław Szafaryn, Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury. – Zgłoszenia napływają zarówno od artystów uznanych, z ogromnym dorobkiem twórczym, jak też od debiutantów dopiero zaczynających przygodę z rysunkiem satyrycznym. Cieszymy się z obecności w konkursie i jednych, i drugich. Znane nazwiska niewątpliwie dodają prestiżu naszemu projektowi i podnoszą rangę konkursu. Z kolei debiutanci, których witamy co roku z wielką radością, są dowodem na to, że konkurs uznawany jest za dobrą przepustkę do zaistnienia w artystycznym świecie. Myślę, że wielka w tym zasługa nie tylko nas, jako organizatorów, ale przede wszystkim naszego partnera w postaci Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, które wspierało i wspiera nas od pierwszej edycji konkursu, sprawując nad projektem patronat artystyczny.
Na tegoroczną edycję „Manufaktury Satyry” wpłynęło 75 prac, 35 autorów. Prace oceniało trzyosobowe jury w składzie: Witold Mysyrowicz – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (Przewodniczący), Jarosław Szafaryn – Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Żyrardowa oraz Zbigniew Kołaczek – Kurator Artystyczny Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry”, Kurator Artystyczny Galerii „Resursa”.
Artyści biorący udział w wystawie:
AULLA (Włochy) / Joanna Brześcińska-Riccio*,
BIAŁOWIEŻA / Sławomir Gołonko*,
BĘDZIN / Piotr Zatorski,
FLORENCJA (Włochy) / Claudio Caioli*, Giovanna Sparapani*, Emiliana Lippi*, Luca Di Castri*,
GRYBÓW / Faustyna Fauni,
GDAŃSK / Marian Matocha,
GLIWICE / Tadeusz Krotos,
GORENICE / Jacek Majcherkiewicz,
Havlickuv brod (Czechy) / Oldrich Dworak*,
Hradec kralove (Czechy) / Lubomir Lichy*,
Jablonec nad nisou (Czechy) / Jiri Srna*,
JAROSŁAW / Marek Gliwa,
JAWOR / Paweł Stańczyk,
JEDLICZE / Patrycja Longawa,
Kolin (Czechy) / Jiri Novak*,
KOŁO / Zbigniew Szymański,
KRAKÓW / Andrzej Krawczak,
LEGIONOWO / Marek Dąbrowski,
LUBAŃ ŚLĄSKI / Krzysztof Suski,
LWÓW (UKRAINA) / Serhiey Mihnovskyi*, Dmitro Paruta*,
ŁÓDŹ / Aleksandra Gruszczyńska,
Montreal (Kanada) / Andrzej Pijet,
MIROCIN DOLNY / Mirosław Hajnos,
Mezibori (czechy) / Roman Kubec*,
MYSŁOWICE / Krzysztof Grządziel,
NISKO / Jan Surma,
NYSA / Michał Graczyk,
OLECKO / Waldemar Rukść,
OLSZTYN / Zbigniew Piszczako, Zbigniew Urbalewicz,
OPOLE / Leszek Ołdak,
PABIANICE / Sławomir Łuczyński,
POLICE / Paweł Kuczyński*,
Praga (Czechy) / Miroslav Fojtik*, Ales Vyjdak*,
PRZEWORSK / Henryk Cebula,
Revnice (Czechy) / Miroslav Bartak*,
SKIERBIESZÓW / Dariusz Piekut*,
Tarnobrzeg / Przemysław Zamojski,
Trutnov (Czechy) / Bretislav Kovarik*,
TUCZNO / Monika Walenciejczyk,
WARSZAWA / Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Robert Mirowski, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Janusz, Witold Mysyrowicz*, Andrzej Graniak*, Jacek Frankowski*, Szczepan Sadurski*,
WROCŁAW / Czesław Przęzak,
WIDAWA / Jacek Frąckiewicz,
ZAMOŚĆ / Robert Gomułka*,
ZABRZE / Maciej Trzepałka,
Zlin (czechy) / Radek Steska*,
ŻYRARDÓW / Franciszek Bernard Buczny, Joanna Tomkiewicz-Gwiazda,
Jarosław Szafaryn*, Zbigniew Kołaczek*.
* Artyści biorący udział w wystawie, poza konkursem.
Zobacz też:
> Szczepan Sadurski i jego rysunki
>