Ząbkowice Śląskie, woj. dolnośląskie. Pełen tajemnic zamek, to dziś urocza ruina. Poznaj jego historię
Ruiny renesansowego zamku w Ząbkowicach Śląskich wewnątrz mają czworokątny dziedziniec, kiedyś otoczony krużgankami. Na przeciwległych narożach są dwie koliste, trzykondygnacyjne basteje, będące główną częścią obronną. Widać pozostałości po dawnej fosie.
Budowę zamku ok. 1300 r. rozpoczął książę Bolko I Świdnicki. Nie wiadomo jak w 1321 r. wyglądał zamek, poza tym że miał kształt owalu, ale z tego roku pochodzi pierwsza pisemna wzmianka na jego temat.
W 1351 r. miasto wraz z zamkiem przeszło pod władanie czeskie. W 1468 r. zamek został zniszczony podczas oblężenia. Na bazie gotyckich ruin w XVI w. powstał zamek renesansowy. W 1532 r. wprowadził się tu Książę Karol ze swoim dworem. Była to jego główna rezydencja, a Ząbkowice zostały stolicą Księstwa Ziębickiego. W 1536 r. książę zmarł i nie dokończono budowy północnego skrzydła zamku. Jego synowie musieli spłacać długi ojca. Po sprzedaży księstwa wraz z zamkiem w 1569 r. cesarzowi, zamek stał się siedzibą starostw cesarskich.
Podczas wojny trzydziestoletniej zamek i miasto były wielokrotnie oblegane, a w 1646 r. zdobyli go Szwedzi. Po odbiciu zamku przez wojska cesarskie, 15 i 16 lipca 1646 r. ci ostatni wysadzili w powietrze fragmenty zamku, pozbawiając go funkcji obronnych. To był koniec warowni, choć wkrótce odbudowano skrzydło mieszkalne.
W 1715 r. książę Henryk Józef von Auersberg zafascynował się ruinami, rozpoczął odbudowę zamku, jednak zabrakło mu funduszy. Do 1728 r. była tu kancelaria starosty ziemskiego. W 1728 r. dachy strawił pożar i zamek popadł w dalszą ruinę. W latach 1819-1829 zasypano fosę wokół zamku i stworzono park.
Od 2012 r. trwają prace rewaloryzacyjne. Ruiny zamku mogą oglądać turyści, za niedużą opłatą.
Zamek w Ząbkowicach Śląskich – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info