Półwysep Helski – może jesienią i na rowerze?

5 miejsc na Półwyspie Helskim, które warto zwiedzić jesienią

Jesienne miesiące kojarzą się nam z długimi wieczorami z książką i ciepłą herbatą, spędzonymi pod ciepłym kocem w domu. Nie trzeba długich październikowych i listopadowych dni spędzać w domu. Jesień, to doskonały czas na długie spacery i wycieczki do miejsc, które ominęliśmy podczas wakacji. Jednym z takich miejsc jest Półwysep Helski. Miejsce, które kojarzy się nam z letnim pobytem i leżeniem na plaży jest urokliwe także poza sezonem, gdy słońce nie operuje tak mocno, a tłumy turystów wróciły już do domów.

1. Fokarium w mieście Hel

Jeśli Półwysep Helski to Hel, a jeśli Hel – to fokarium. Kilkutysięczne miasto, położone na samym skraju cyplu, jest słynne m.in. ze swojej gromadki uroczych ssaków, które podbijają serca zarówno najmłodszych, jak i dużo starszych turystów. O ile zwiedzenie tego miejsca w lipcu i sierpniu związane jest z tłokiem i ściskiem, a spojrzenie twarzą w twarz foce graniczy z cudem, o tyle podczas październikowego pobytu nie powinno być z tym większego problemu. Warto wcześniej zaznajomić się z harmonogramem w fokarium. Szczególną atrakcją będą odwiedziny podczas pory karmienia fok.

statek port statki Hel Półwysep Helski ciekawostki atrakcje
Hel, statek w porcie. Półwysep Helski ciekawostki

2. Muzeum Obrony Wybrzeża

Kolejną atrakcją położoną w samym Helu, jest Muzeum Obrony Wybrzeża. Wjazd do niego znajduje się na samym początku miasta, od strony Juraty. Oprócz głównych ekspozycji, do zwiedzenia jest także muzeum przyrodniczno-etnograficzne, wieża kierowania ogniem oraz magazyn amunicji. Dodatkowo na terenach położonych przy plaży, możemy obejrzeć obiekty fortyfikacji (bunkry i schrony) z czasów II wojny światowej.

> Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce

3. Jurata

Wyjeżdżając z Helu warto odwiedzić Juratę. Miejscowość słynie z tego, że jest tu rezydencja Prezydenta RP. Mimo solidnych ogrodzeń i braku możliwości bezpośredniego zwiedzenia i tak przyciąga oczy ciekawskich turystów. Główną atrakcją Juraty wydaje się być jednak 320-metrowe molo, od strony Zatoki Puckiej. Może swoim urokiem nie dorównuje sopockiemu obiektowi, ale prezentuje się z niego wspaniały widok na Zatokę Pucką. Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy znajdującą się po przeciwległej stronie zatoki Gdynię.

4. Jastarnia

W środkowej części Półwyspu Helskiego leży niewielkie miasteczko Jastarnia. O ile w miesiącach letnich tętni życiem i mnóstwem turystów, to po wakacjach zamienia się w ciche i spokojne miejsce. Urok Jastarni odnajdziemy od razu, gdy udamy się do tutejszego portu. Tętni on życiem zarówno w sezonie, kiedy głównym zajęciem jest żegluga turystyczna, jak i poza nim, kiedy jest miejscem floty rybackiej. Cumują w nim zarówno niewielkie kutry, jak i większe statki. Sygnatura rozpoznawcza obiektów, to skrót „JAS”, po którym można rozpoznać kutry i statki z Jastarni, znajdujące się w innych portach.

rower jesień po sezonie Hel Półwysep Helski ciekawostki atrakcje
A może by ty tak rowerem po sezonie, po Półwyspie Helskim?

5. A może rowerem po Helu?

Atrakcją dla całego Półwyspu Helskiego, z której warto skorzystać jesienią, jest urokliwa ścieżka rowerowa, ciągnąca się od Helu, aż do samego Trójmiasta. Z Helu do Władysławowa prowadzi wzdłuż zatoki, a w niektórych miejscach przebiega tuż nad brzegiem Bałtyku. O ile w lipcu czy sierpniu tłumy turystów na drodze oraz palące słońce i żar z nieba zniechęcają do dłuższych podróży rowerem, o tyle poza sezonem jest to już przyjemnością. Do tego niemal w każdej miejscowości są tu wypożyczalnie rowerów, które udostępniają dwukołowce zarówno na kilka godzin, jak i cały dzień. Gdy nie mamy sił na przejazd całego półwyspu, możemy bez problemu przewieźć rower pociągiem np. do Helu i stamtąd ruszyć w drogę po mieście.

Jak widać, zwiedzanie Półwyspu Helskiego nie musi odbywać się jedynie podczas upalnych miesięcy letnich. Równie, jeśli nie bardziej atrakcyjne, jest odwiedzenie tego rejonu w czasie jesieni, gdy pogoda i umiarkowany ruch turystyczny pozwalają na spokojniejszy pobyt.

Ciekawostki o Helu: SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Hel ciekawostki
> Puck
> Ustka

podobne wpisy

Hel – ciekowostki o mieście Hel

Możliwość komentowania Hel – ciekowostki o mieście Hel została wyłączona

Mazury. Spływy łodziami po Krutyni

Możliwość komentowania Mazury. Spływy łodziami po Krutyni została wyłączona

Muzeum Orła Białego, Skarżysko-Kamienna

Możliwość komentowania Muzeum Orła Białego, Skarżysko-Kamienna została wyłączona

Polanica-Zdrój – ciekawostki i fakty

Możliwość komentowania Polanica-Zdrój – ciekawostki i fakty została wyłączona

10 informacji i ciekawostek o Krakowie

Możliwość komentowania 10 informacji i ciekawostek o Krakowie została wyłączona

Szymbark, woj. małopolskie – ciekawostki

Możliwość komentowania Szymbark, woj. małopolskie – ciekawostki została wyłączona

Z czego słynie Kraków? Ciekawostki

Możliwość komentowania Z czego słynie Kraków? Ciekawostki została wyłączona

Polski miód hitem eksportowym

Możliwość komentowania Polski miód hitem eksportowym została wyłączona

Zamek w Będzinie

Możliwość komentowania Zamek w Będzinie została wyłączona

Polskie miasta mają coraz mniej mieszkańców

Możliwość komentowania Polskie miasta mają coraz mniej mieszkańców została wyłączona

Architektura drewniana na Podkarpaciu

Możliwość komentowania Architektura drewniana na Podkarpaciu została wyłączona

Baszta rycerska, Wodzisław Śląski. Jak tu dotrzeć?

Możliwość komentowania Baszta rycerska, Wodzisław Śląski. Jak tu dotrzeć? została wyłączona

Create Account



Log In Your Account