Gierałtowice ciekawostki i najważniejsze informacje o wsi i gminie
Wieś Gierałtowice ciekawostki
1) Gierałtowice, to 4-tysięczna wieś w województwie śląskim, w powiecie gliwickim. Jest siedzibą gminy Gierałtowice. Stąd do Gliwic jest 7 kilometrów.
2) Nazwa prawdopodobnie pochodzi od imienia Gerhard. Stał na czele osadników, gdy powstawała wieś. Gerhard, to imię niemieckie, jego polskim odpowiednikiem jest imię Gierałt. Miejscowość Geralthowicze wspomniał kronikarz Jan Długosz, w swej kronice spisanej w latach 1470-1480.
3) Wieś przypuszczalnie powstała między 1280 a 1290 rokiem. Pierwsza pisemna wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1290 roku. Niedługo potem, na początku XIV wieku była to wieś rycerska (jej właścicielem był rycerz / rycerze).
4) W roku 1839 Gierałtowice zakupił Józef von Poraj Madejski. Wkrótce Madejscy wybudowali tu dworek, zwane do dziś pałacykiem Madejskich.
5) Wiadomo, że w 1910 roku w miejscowości mieszkało 1473 mieszkańców, z czego 1379 deklarowało używanie języka polskiego.
6) Ludowy Klub Sportowy 35 Gierałtowice, to klub sportowy założony w 1935 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie przy mającym 500 miejsc.
7) W 2011 r. wybudowano w Gierałtowicach Ośrodek Zdrowia i Pomocy Społecznej. Budynek uważany jest za interesujący przykład współczesnej architektury modernistycznej.
Gmina Gierałtowice ciekawostki
8) Gmina Gierałtowice powstała w 1977 roku. Na terenie gminy są sołectwa: Chudów, Gierałtowice, Beksza, Paniówki i Przyszowice.
9) Gmina ma 39 km² powierzchni (z czego ok. 70% to użytki rolne) i mieszka w niej ok. 12 tys. ludzi. Urząd Gminy mieści się w Gierałtowicach, przy ul. ks. Roboty 48.
10) Najciekawszym zabytkiem na terenie gminy są odrestaurowane ruiny renesansowego zamku z XVI wieku, znajdujące się w Chudowie. Z kolei we wsi Przyszowice stoi zabytkowy pałac, wzniesiony na początku XIX wieku.
11) Wsie o tej samej nazwie znajdują się także w woj. małopolskim i opolskim.
Gierałtowice ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: pałac w Przyszowicach, gmina Gierałtowice. Foto: Bazie / cc by-sa 3.0