Podróżowanie z psem za granicą – dokumenty, ubezpieczenia

Podróżowanie z psem za granicą – dokumenty, ubezpieczenia

Podróżowanie z psem za granicą – dokumenty, ubezpieczenia

Możliwość komentowania Podróżowanie z psem za granicą – dokumenty, ubezpieczenia została wyłączona

Podróżowanie z psem

Okres wakacyjny nie musi oznaczać rozłąki z czworonożnym przyjacielem. Przejazdy nawet w odległe zakątki świata nie stanowią już problemu o ile odpowiednio wcześnie przygotujemy się do takiej podróży. Coraz więcej miejsc, hoteli otwiera się na psich przyjaciół oferując im dodatkowe atrakcje czy udogodnienia. Decydując się na podróż za granicę należy jednak dopełnić wszelkich formalności, aby podczas podróży nie wyskoczyły przykre i niespodziewane niespodzianki. O czym należy pamiętać podróżując z psem za granicę?

Czy można podróżować z psem za granicę?

Tak! Można podróżować z psem za granicę ale w niektórych krajach mogą obowiązywać dodatkowe restrykcję a także zakaz podróżowania z niektórymi rasami. Zanim wsiądziemy do samochodu, samolotu czy pociągu należy upewnić się jakie zasady obowiązują w konkretnych środkach transportu, w państwach do których jedziemy lub przez które przejeżdżamy. Pomimo kilku zasad uniwersalnych (jak posiadanie paszportu czy aktualnego zaświadczenia szczepienia przeciwko wściekliźnie) kraje posiadają własne wytyczne, wymagają dodatkowych dokumentów, badań czy szczepień. W niektórych krajach zabronione jest podróżowanie oraz przebywanie z rasami uznanymi za agresywne.

Paszport dla psów

Paszport jest dokumentem identyfikacyjnym zwierzęcia. Można porównać go do paszportu człowieka. Paszport to niezbędny dokument, jeśli chcemy z naszym czworonożnym przyjacielem przekroczyć granicę kraju. To dokument obowiązkowy. Bez tego dokumentu zwierzęta nie zostaną wpuszczone za granicę a opiekun przebywający za granicą bez dokumentów psa może mieć poważne problemy.

Po co paszport dla psów

Paszport to dokument identyfikacyjny zwierząt, które podróżują poza granicami kraju. Wzór jest ujednolicony na terenie Unii Europejskiej. W dokumencie tym znajdują się kompletne informację potrzebne do weryfikacji zwierzęcia. W paszporcie znajdziemy takie dane jak:

  • informację o numerze mikroczipu (obowiązkowy do przekroczenia granicy) lub numeru tatuażu (wykonanego do 3 lipca 2011). 
  • imię psa, rasę, płeć oraz umaszczenie 
  • datę urodzenia, podaną przez opiekuna 
  • opis psa, znaki szczególne, wyróżniające, cechy charakterystyczne (zdjęcie nie jest obowiązkowe)
  • dane właściciela 
  • dane weterynarza wystawiającego paszport wraz z podpisem 
  • datę szczepienia przeciwko wściekliźnie 
  • datę testu serologicznego 
  • inne szczepienia 
  • informacje dotyczące stanu zdrowia psa 
  • dane o profilaktyce i leczenia chorób, zakażeń innych niż wścieklizna
  • legalizacja dokumentu  (konieczne w przypadku wyjazdu z psem poza Unię Europejską). Legalizacji dokonuje się w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Procedura wymaga przedstawienia oryginalnego paszportu oraz wniosku o legalizację oraz przedstawienie dokumentów, poświadczających stan zdrowia psa.)

Gdzie wyrobić?

Paszport wyrabia upoważniony do tego lekarz weterynarii. Wyrobienie paszportu kosztuje 100 zł. Cena ta nie obejmuje dodatkowych kosztów związanych ze znakowaniem i szczepieniami obowiązkowymi. Paszport zostanie wyrobiony w momencie, kiedy nasz psiak spełnia wszystkie wymagania. Dokument ten wyrabiany jest od ręki przez lekarza posiadającego specjalne uprawnienia. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna publikuje na stronie internetowej wykaz przychodni. Podczas wizyty weterynarz sprawdzi, czy pupil został zachipowany, sprawdzi ogólny stan zdrowia, ważność szczepień. Na tej podstawie uzupełni odpowiednie rubryki i podpisze paszport.

Ważność paszportu dla psów

Paszport zachowuje swoją ważność przez całe życie pupila pod warunkiem, że posiada on aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Uwaga, pomimo tego, że paszport wyrabiany jest od ręki pierwsze szczepienie na wściekliznę uzyskuje ważność dopiero po 21 dniach od przyjęcia szczepionki. Dopiero po upływie tego czasu można swobodnie przemieszczać się poza granicami kraju. Jeśli jest to przypominająca dawka szczepienia to ważność zyskuje już od pierwszego dnia od podania.

Paszport mogą uzyskać zwierzęta jedynie posiadające chip. Mikrochip to niewielki układ scalony, w którym znajduje się unikatowe 15 cyfr identyfikacyjne. Urządzenie ma kilka milimetrów i jest całkowicie bezpieczne dla czworonoga. Nie powoduje także dyskomfortu ani bólu. Pozostaje całkowicie niewyczuwalne. W Polsce nie ma powszechnego obowiązku chipowania zwierząt, ale konieczne jest to, aby wyjechać za granicę oraz otrzymać paszport. To także forma zabezpieczenia, która pozwala na identyfikację zagubionego zwierzaka. Niestety zdarzają się przypadki, że nasz pupil się zgubi. Wówczas w momencie, kiedy zostanie odnaleziony a chip sprawdzony nasz zwierzak wróci do nas bezpiecznie. Warunkiem jednak nie jest samo wszczepienie chipa ale jego zarejestrowanie w bazie zwierząt – najlepiej międzynarodowej. Jedną z najbardziej powszechnych baz danych zwierząt jest Międzynarodowa Baza Danych Zwierząt – www.safe-animal.eu. To baza, z której korzysta większość lecznic i hodowców. Chip musi zostać zarejestrowany, aby być użyteczny a dane cyklicznie aktualizowane w przypadku zmian danych jak numer telefonu czy miejsce zamieszkania.

Które kraje wymagają?

Dokument identyfikacyjny jakim jest paszport obowiązuje na terenie Unii Europejskiej oraz pozostałych państw europejskich – Monako, Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein, Andora, Watykan oraz San Marino. Posiadanie paszportu to pozycja obowiązkowa, jeśli planujemy podróż z pupilem poza granicę państwa. Jednak każdy kraj może posiadać dodatkowe wymagania, które różnić się będą od siebie a które należy spełnić chcąc wjechać lub podróżować po danym państwie. Niektóre państwa oprócz obowiązkowej szczepieniu przeciwko wściekliźnie wymagają dodatkowych badań oraz szczepień – na przykład profilaktyka przeciwko tasiemcom, która musi być podana w okresie nie dłuższym niż 120 godzin i nie krótszym niż 24 godziny przed datą planowanego przekroczenia granic czy dodatkowej ochronie przeciwko kleszczom. Wybierając się za granicę z psem należy dokładnie zapoznać się z regulacjami danego państwa i wymaganymi dokumentami.

Ubezpieczenia międzynarodowe dla psów

Ubezpieczenie psa w podróży to punkt istotny dla wielu opiekunów czy to podczas przebywania na terenie kraju a tym bardziej za granicą na nieznanym terenie. Niestety niewiele firm ubezpieczeniowych nie oferuje ubezpieczeń psa w podróży.

Idealne ubezpieczenie powinno zawierać w sobie:

  • bezpłatną pomoc Centrum Assistance – pomocny w poszukiwaniu najbliższego weterynarza czy podczas umawiania wizyt u weterynarza za granicą, godzin otwarcia czy uzyskania kontaktu do pobliskiego weterynarza. Toi wsparcie przede wszystkim informacyjne.
  • transport do najbliższej całodobowej kliniki 
  • opieka w razie, gdyby stało się coś opiekunowi (pomoc w zorganizowaniu powrotu do domu czy załatwienie hotelu na czas na przykład pobytu w szpitalu) 
  • zwrot kosztów leczenia – podczas wyjazdu podobnie jak i człowiek psiak może zachorować. Niestety leczenie poza granicami kraju może być naprawdę kosztowne i obciążające. Turystyczne ubezpieczenie sprawia, że polisa pokryje koszty związane z leczeniem. 
  • zwrot kosztów z tytułu odpowiedzialności cywilnej – ubezpieczenie OC sprawia, że w razie szkody wyrządzonej przez psa rzeczowej lub osobowej, koszty z nią związane pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe. Przykładem może być zniszczenie mebli podczas wyjazdu czy kurtki, jeśli nasz psiak na kogoś skoczy. 
  • polisa podróżnicza po Polsce i za granicą

Niestety nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia psa a co dopiero podczas podróży. Przed podróżą należy dokładnie poszukać i sprawdzić przekrój turystycznych ubezpieczeń i wybrać to, które najbardziej dopasowane jest do naszych wymagań.

Gdzie kupić ubezpieczenie dla psa

Najpopularniejszym w Polsce ubezpieczeniem psa jest Generali. Ubezpiecza on psa na wypadek nagłej choroby czy nieszczęśliwego wypadku, włączając w to także kremację i eutanazję. Dodatkowo można poszerzyć ubezpieczenie o odpowiedzialność cywilną psa i ubezpieczenie śmierci. Ubezpieczenie to jednak nie uwzględnia kosztów leczenia poniesionych poza Polską.

TU Europa oferuje ubezpieczenie nazwane “Pies i kot”, które działa na terenie Polski oraz Europy i obejmuje ubezpieczenie Assistance, koszty leczenia weterynaryjnego, transport do placówki w przypadku nieszczęśliwego wypadku, pomoc jednorazową w poszukiwaniu zaginionego psa czy odpowiedzialność cywilną. Ubezpieczenie to można zawrzeć na okres od 1 do 30 dni.

Niektórzy z ubezpieczycieli posiadają dodatkowe rozszerzenia zabierając psa za granicę. Warto dowiedzieć się u swojego ubezpieczyciela czy oferuję taką usługę.

Ile jest ważne ubezpieczenie dla psa

To, ile ważne jest ubezpieczenie zależne jest od tego na jaki czas je wykupimy. Turystyczne ubezpieczenia zazwyczaj wykupywane są od 1 do 30 dni uzależnione od długości podróży. Zwykłe ubezpieczenie na psa zazwyczaj opiewa na okres jednego roku z możliwością późniejszego przedłużenia.

W czym pomaga i co pokrywa

Ubezpieczenie pomocne jest podczas sytuacji kryzysowych, jednak to, co dokładnie pokrywa ubezpieczenie zależy od wybranego ubezpieczyciela i pakietu. Najczęściej ubezpieczenia pokrywają zwrot kosztów leczenia w przypadku zachorowań, koszty związane z lekami. Leczenie zwierzaków najczęściej jest kosztowne i obciążające domowy budżet. Ubezpieczenie może zawierać w sobie także pomoc assistance, dzięki czemu z łatwością można dowiedzieć się o najbliższych gabinetach weterynaryjnych czy noclegach akceptujących zwierzęta w sytuacjach kryzysowych. Ważnym elementem ubezpieczenia jest ubezpieczenie OC. To ubezpieczenie pokrywające koszty związane z rzeczami lub osobami trzecimi takie jak zniszczone meble, pogryzienia, zniszczenia rzeczy czy kiedy dojdzie do bójki zwierząt z winy Twojego psa. Z mniej popularnych opcji, jednak które dla wielu opiekunów jest konieczne to pomoc w przetransportowaniu zwierząt i znalezieniu im opieki w razie, gdyby Ci ulegli wypadkowi czy musieli zostać przetransportowani do szpitala.

Co zrobić w sytuacjach awaryjnych?

Sytuacje awaryjne to momenty, które każdy z nas najchętniej omijałby szerokim łukiem. Jednak, kiedy nam się przytrafią trzeba przede wszystkim działać szybko i skutecznie. Skutecznie, czyli przy zachowaniu jak najmniejszych emocji, które mogłyby źle wpłynąć na nasze rozumowanie czy działania a także zachowanie i samopoczucie psa To my jako opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za swoje zwierzęta, ale także co ważne stanowimy dla nich największe wsparcie. Psy odczuwają nasze emocje, dlatego nasz strach, przerażenie czy złość nie pomogą opanować emocji ukochanego psiego przyjaciela. Pomimo, że to trudne należy starać się opanować emocje, dzięki czemu i nasz pupil będzie spokojny.

Co, gdy mój pies kogoś ugryzie?

Każdy opiekun odpowiedzialny jest za swojego czworonoga. Pogryzienie to temat trudny, jednak jako opiekun musimy zachować niemal stalowe nerwy. Nie szukaj winy w innych czy psie, nie krzycz ani nie karć zwierzęcia. To nic nie da. Jeśli doszło do nieszczęśliwego pogryzienia na początku zadbaj o to, aby pupil nie miał okazji ugryźć nikogo więcej. Uspokój je (pamiętając także o swoich emocjach), przywiąż smyczą w bezpiecznym miejscu oraz załóż kaganiec, jeśli taki ze sobą posiadasz.

W drugiej kolejności należy zająć się poszkodowanym, sprawdź rany a w razie możliwości i posiadanych przy sobie rzeczy pomóż przemyć i opatrzyć rany. Jeżeli dojdzie do ugryzienia przez psa każdy właściciel ma obowiązek przedstawić aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Jeśli na miejsce została wezwana policja właściciel psa może zostać ukarany mandatem. Jeśli pogryzienie spowodowało skutki powyżej 7 dni poważnego uszczerbku na zdrowiu sprawa może zostać skierowana do sądu. Oprócz konsekwencji prawnych właściciel może ponieść konsekwencje finansowe w postaci odszkodowania i zadośćuczynienia. Kwota zostanie ustalona indywidualnie w każdej sprawie. Pomocne jest wówczas ubezpieczenie, które pokrywa odszkodowanie w przypadku pogryzienia – o ile takie posiadamy.

Niestety, w zależności od sytuacji, jak i kraju w jakim się znajdujemy konsekwencje mogą być mniej lub bardziej poważne. Jeśli dojdzie do naprawdę dużych obrażeń może dojść także do uśpienia zwierzęcia, jeśli weterynarz uznał naszego psa za nadmiernie agresywnego. Są to jednak pojedyncze przypadki. Podczas pogryzienia, jak i po mogą towarzyszą różne emocje. Złość, strach, niewiedza – to całkiem normalna reakcja organizmu. Jednak w takich sytuacjach przede wszystkim należy trzymać emocje jak na najniższym poziomie. Pomimo towarzyszących dużych emocji trzeba reagować szybko. Po ugryzieniu należy pomóc poszkodowanemu dezynfekując ranę – o ile posiadasz ze sobą specjalne środki odkażające. W przypadku ran głębokich i rozległych konieczna może okazać się interwencja lekarza. Co ważne, właściciel ponosi odpowiedzialność za pogryzienia psa, gdy ten jest pod jego kontrolą ale także, gdy uciekł lub się zgubił.

Właściciel odpowiada za szkody materialne jak na przykład zniszczone ubrania czy straty rzeczowe, ale także i niematerialne jak pokrycie środków leczenia czy opiekę lekarską. Takie same prawa obowiązują opiekuna psa, ale także, gdy to Ciebie spotka pogryzienie przez innego psa.

My jako właściciele powinniśmy najlepiej znać swoje czworonogi i wiedzieć, jakie sytuacje mogą u niego wywołać zachowania niepożądane. Jednak w niektórych sytuacjach nawet my nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji psa. Jeśli zauważymy, że podczas dnia nasz pupil jest negatywnie pobudzony, a zamierzamy iść w miejsce, gdzie przebywa dużo psów lub ludzi jednocześnie warto na wszelki wypadek ubrać psu kaganiec. Każdy z nas też miewa gorsze dni. Lepiej zapobiegać niż leczyć w tym przypadku jest trafione. Warto przestrzegać paru zasad, które mogą zminimalizować ryzyko ugryzienia:

  • nie podchodzić do obcego psa. Jeśli tyczy się to Twojego psa a widzisz, że obce osoby do niego się zbliżają jasno zakomunikuj, że nie wolno. 
  • nie przeszkadzaj psu, który śpi, je, odpoczywa. To samo tyczy się Twojego psa oraz obcych osób. Jasno reaguj, gdy zauważysz taką sytuację
  • zakładaj kaganiec, jeśli widzisz, że pupil ma gorszy dzień. Przydatny może okazać się także podczas spaceru wśród dużej ilości osób. 

Co, gdy mój pies zostanie pogryziony?

Nikt z właścicieli nie chce, aby jego pupil cierpiał, chorował czy został zaatakowany. Niekiedy jednak zdarzają się sytuację nieprzewidywalne. Twój pies może zostać zaatakowany podczas spotkania, obwąchiwania się czy podczas spaceru. Najlepiej unikać napiętych sytuacji i odchodzić, kiedy widzisz biegnącego do Ciebie obcego psa, ponieważ nigdy nie wiesz z jakimi zamiarami biegnie. Instynktownie wierzymy, że ma dobre intencję, jednak nie w każdej sytuacji tak jest co może skończyć się rozległymi ranami.

Po pogryzieniu przede wszystkim staraj się uspokoić psa. To dla niego traumatyczne przeżycie podczas, którego emocje niemal sięgają zenitu. Dokładnie sprawdź całe ciało, oglądając rany – szarpane, darne czy kłute. Najczęściej ugryzienia dotyczą okolic głowy, karku, klatki piersiowej, uszu oraz ogona.

Jeśli Twój pies został pogryziony przez innego psa i jesteś w stanie zlokalizować jego właściciela koniecznie poproś o przedstawienie aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie i poproś o dane kontaktowe. W przypadku głębokich, źle wyglądających ran jak najszybciej przetransportuj swojego zwierzaka do lecznicy weterynaryjnej. Niezwłocznie należy pokazać się także w lecznicy jak sprawcą był bezpański pies.

Pogryzienie może być traumatycznym przeżyciem i dość bolesnym, dlatego nawet Twój ukochany pupil może wykazywać zachowania agresywne podczas oglądania ran. Wówczas załóż mu kaganiec lub wykonaj z elastycznego materiału pod ręką. Pamiętaj, że taki kaganiec można założyć tylko i wyłącznie kiedy pupil swobodnie oddycha przez nos. Po obejrzeniu ran należy je niezwłocznie zdezynfekować. Jeśli rany są rozległe lub głębokie konieczne może okazać się szycie w lecznicy weterynaryjnej.

Kluczowym zadaniem opiekuna podczas spaceru jest skupienie na psie, otoczeniu oraz analizowanie poszczególnych zachowań zarówno naszego psa, jak i tych mijanych, dlatego tak ważne jest czytanie mowy ciała czworonogów oraz sygnałów przez nich wysyłanych. Jeśli zauważysz podczas zabawy z innym psem sygnały świadczące o niezadowoleniu czy frustracji jak najszybciej przerwij całą sytuację, zabierając z niej swojego psiaka minimalizując tym samym ryzyko rozwiązania problemu przy użyciu zębów. Nie każdy bowiem pupil musi mieć ochotę na wspólne zabawy, lub zabawę z konkretnym psem a może po prostu zachowanie innego psa mu się nie podoba. Czytając dobrze sygnały wysyłane przez psy nie tylko przerywamy daną sytuację ale także zapewniamy pupilowi przestrzeń. Niestety, odbudowanie w psu pewności siebie i tolerancji na inne psy po pogryzieniu to proces niezwykle trudny. Jeśli zauważysz, że inny właściciel z psem schodzi Ci z drogi, odchodzi w bok na widok Twojego czworonoga – nie podchodź do nich. Nie pozwalaj mu podejść, a nie tylko pomoże to innym opiekunom, ale zminimalizuje to ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych sytuacji.

Jeśli widzisz podbiegacza zasłoń swojego psa ciałem pokazując tym samym swojemu psu, że ma Twoje wsparcie a podbiegaczowi, że musi się zmierzyć także z Tobą. Niestety, przebywając poza granicami kraju kontakt z innymi opiekunami w obcym języku może być nieco utrudniony. Podróżując za granicę sprawdź przepisy dotyczące kontroli i wyprowadzania psa. W wielu krajach pogryzienie może być powodem do wezwania policji bądź coś na styl “straży miejskiej”. Warto spróbować rozwiązać sprawę polubownie i umówić się na zwrot kosztów leczenia w razie takiej konieczności. 

W wielu sytuacjach pogryzienie to nie tylko uraz fizyczny, ale i psychiczny. Niektóre zwierzęta są “pamiętliwe” a po pogryzieniu zmieniają nastawienie do wszystkich psów automatycznie broniąc się przed nimi. Próba wypracowania tolerancji psów jest czasochłonna, wymaga dużo cierpliwości, poświęconego czasu oraz zapału. Jeśli jesteś w stanie zminimalizować ryzyko pogryzienia – zrób to.

Co, gdy mój pies się zgubi

Niestety zdarzają się sytuację, kiedy nasz psiak się zagubił czy to podczas spaceru czy ucieknie prosto z posesji. Najczęściej zwierzęta gubią się niedaleko od miejsca, w którym ostatnio przebywały jednak nie jest to regułą. Wszystko uzależnione jest bowiem od rasy i całej zaistniałej sytuacji. Zwierzęta przestraszone, mogą biec w popłochu przed siebie nie zważając na oddalające się kilometry, dlatego krąg poszukiwań nie powinien zawężać się jedynie do jednego obszaru zwiększając tym samym szansę odnalezienia. Zdezorientowane i przestraszone mogą nie reagować także na swoje imię. Co zrobić więc, gdy pies się zgubi?

Kiedy nasz psiak się zgubił, liczy się każda minuta, dlatego akcja poszukiwawcza powinna rozpocząć się jak najszybciej od momentu zgubienia lub zorientowania się, że naszego pupila nie ma. Zanim jednak zaczniemy należy opanować emocje co pozwoli działać sprawnie i logicznie co zwiększy szansę na odnalezienie czworonoga. Psychicznie także musisz sam nastawić się na sukces poszukiwań, zakończony odnalezieniem pupila całego i zdrowego, ponieważ ta perspektywa sprawi, że całe działania będą bardziej efektywne.

Przeszukuj teren w którym ostatni raz widziany był psiak wołając jego imię lub komendę na przywołanie. Popytaj także napotkanych przechodniów opisując im krótko wygląd psa oraz o to, czy przypadkiem go nie widzieli, gdzieś w okolicy. Jeśli tak, konieczne będzie sprawdzenie wszelkich zgłoszeń. Porozwieszaj także ogłoszenia ze zdjęciem psa i krótkim opisem oraz danymi kontaktowymi do Ciebie – zwłaszcza z numerem telefonu. Równolegle do podjętych działań należy sprawdzić czy psiak nie został przez kogoś znaleziony czy oddany do schroniska. Zadzwońmy do pobliskiego schroniska i systematycznie sprawdzajmy lokalne grupy, ponieważ to właśnie często tam wstawiane są ogłoszenia o znalezionym psie. Warto także wstawić własne ogłoszenie ze zdjęciem pupila, krótkim opisem i naszymi danymi kontaktowymi, gdyby jednak ktoś go zauważył.

Niestety błąkający się, przestraszony pies narażony jest na głód, pragnienie, ale i niebezpieczeństwa, które czyhają – dzikie zwierzęta, auta, wypadki a niekiedy także i ludzie.
Rasowe psy mogą paść także ofiarą złodziei. Pamiętaj, że jeśli Twój pupil nie ma niemal perfekcyjnie zrobionego przywołania na różne bodźce oraz pojawiające się zwierzęta – bezwzględnie wyprowadzaj go jedynie na smyczy pod kontrolą. Nie puszczaj go luzem dla bezpieczeństwa jego i otoczenia. Dla zapewnienia swobody podczas spaceru warto wybrać kilkumetrową linkę, która pozwala na eksplorowanie otoczenia, swobodne węszenie czy bieganie.

Nie wyjeżdżaj za granicę, dopóki Twój psiak się nie odnajdzie lub wszystkie możliwości nie zostały sprawdzone. Tutaj pomocny jest mikrochip, wszczepiony pod skórę. W razie odnalezienia przez kogoś zwierzęcia i oddania do go weterynarza lub pobliskiego schroniska w pierwszej kolejności sprawdzony zostanie wszczepiony chip. Dane tam wpisane pozwolą od razu się z Tobą skontaktować a Twój czworonożny przyjaciel szczęśliwie do Ciebie wróci. Nie zapomnij więc o aktualizacji danych jak zmiana numeru telefonu czy adresu zamieszkania. 

Co, gdy pies zachoruje

Choroba ukochanego czworonoga to temat trudny zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Nikt z właścicieli nie chce, aby jego ukochany psiak zmagał się z różnego typu schorzeniami. Niestety pomimo wielu usilnych chęci nie jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich przypadków. Leczenie w klinikach weterynaryjnych za granicą może wiązać się z dużymi kosztami. Jeśli Twój psiak jest w trakcie ciężkiego leczenia lepiej wspólną podróż odłożyć na później. Zabierz także ze sobą w podróż leki “pierwszej pomocy” w razie biegunki czy wymiotów jak węgiel aktywny czy probiotyk. Nie we wszystkich przypadkach będą to leki wystarczające i konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. Do apteczki spakuj także bandaże czy środki dezynfekujące. Nie zapomnij także o stałych lekach, jeśli pupil takie na co dzień przyjmuje. Unikaj ekstremalnych wypadów, gdzie psiak narażony jest na kontuzje czy skaleczenia. Zwracaj uwagę także na trasy spacerowe.

Jednak jeśli pomimo starań nie uda się uniknąć choroby wówczas znajdź najbliższego lekarza weterynarii cieszącego się dobrymi opiniami i umów wizytę. W niektórych gabinetach może być problem z językiem obcym lub zrozumieniem specyficznej nazwy leków czy chorób. Warto więc w razie czego mieć ze sobą telefon z tłumaczem lub poprosić kogoś o pomoc w tłumaczeniu. Do lekarza weterynarii podobnie jak i w Polsce musisz zabrać ze sobą książeczkę zdrowia lub w tym wypadku paszport, aktualne zaświadczenie o wściekliźnie i kaganiec na wszelki wypadek. Nie bój się zadawać dodatkowych pytań w celu dokładniejszego zrozumienia choroby czy sposobu leczenia. Konieczna może okazać się także ponowna wizyta kontrolna. Jeśli będziesz już wówczas w Polsce z wizytą kontrolną udaj się do swojego weterynarza i dokładnie nakreśl mu całą sytuację oraz leki, które dostał psiak. Jeśli jednak dalej będziesz przebywać za granicą wizytę kontrolną należy odbyć tam, aby sprawdzić stan zdrowia i samopoczucia czworonoga.

Podczas podróży mierz siły na zamiary. Jeśli Twój pupil to typowy kanapowiec, który w ciągu dnia nie ma zbyt dużo ruchu całodzienna piesza wycieczka może okazać się dla niego zbyt wyczerpująca. To samo tyczy się psów zmagających się z różnymi schorzeniami. Cel podróży powinien być dobrany także do możliwości, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia niepożądanych wypadków i kontuzji.

Podróżowanie z psem za granicą – podsumowanie

Coraz więcej właścicieli decyduje się nie tylko na wspólne podróże po Polsce, ale i za granicą. Wybierając się za granicę musisz pamiętać o wszystkich niezbędnych dokumentach wymaganych w kraju do którego jedziesz lub dso krajów przez, które przejeżdżasz. W wielu z nich konieczne jest posiadanie dodatkowych dokumentów a niekiedy także dodatkowych szczepień profilaktycznych. Psy podróżujące za granicę muszą posiadać wyrobiony paszport a co za tym idzie także posiadać chip. Oprócz chipu warto posiadać adresówkę przypiętą do obroży. To taka analogowa wersja chipa. Na adresówce umieść swój numer telefonu pamiętając, aby numer zapisać z kierunkowym do Polski, w formie +48 xxx xxx xxx. W sytuacjach kryzysowych pamiętaj przede wszystkim o zbadaniu o bezpieczeństwo i opanowaniu emocji. 

podobne wpisy

Kolonia taneczna – nad morzem, w górach czy nad jeziorem?

Możliwość komentowania Kolonia taneczna – nad morzem, w górach czy nad jeziorem? została wyłączona

Słynne zabawki: Monopoly

Możliwość komentowania Słynne zabawki: Monopoly została wyłączona

Co zapominamy z hoteli. Zdziwisz się?

Możliwość komentowania Co zapominamy z hoteli. Zdziwisz się? została wyłączona

Pomysły na śmieszne prezenty dla znajomych

Możliwość komentowania Pomysły na śmieszne prezenty dla znajomych została wyłączona

Gdzie szukać najlepszych bonusów bukmacherskich?

Możliwość komentowania Gdzie szukać najlepszych bonusów bukmacherskich? została wyłączona

Jak znaleźć najlepsze bonusy w kasynie

Możliwość komentowania Jak znaleźć najlepsze bonusy w kasynie została wyłączona

Keratyna – cudowny środek dodający siły

Możliwość komentowania Keratyna – cudowny środek dodający siły została wyłączona

Mobilne kasyna 2022 i zalety gry przez telefon

Możliwość komentowania Mobilne kasyna 2022 i zalety gry przez telefon została wyłączona

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Możliwość komentowania Czy warto kupić opony wielosezonowe? została wyłączona

Komórki rozrodcze trafią na księżyc

Możliwość komentowania Komórki rozrodcze trafią na księżyc została wyłączona

Fajerwerki – atrakcja na wesele

Możliwość komentowania Fajerwerki – atrakcja na wesele została wyłączona

Strategie gry w kasynie z niskim depozytem

Możliwość komentowania Strategie gry w kasynie z niskim depozytem została wyłączona

Create Account



Log In Your Account