Boże Narodzenie – porady i informacje

Boże Narodzenie – porady i informacje

Boże Narodzenie – porady i informacje

Możliwość komentowania Boże Narodzenie – porady i informacje została wyłączona

Jak przygotować się do Wigilii i świat Bożego Narodzenia? Świąteczna dieta, kalorie, wigilijny karp i inne porady świąteczne

Karp na świątecznym stole

W grudniu nasze myśli zaprzątają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. To czas odkurzania kolorowych ozdób choinkowych, słuchania ponadczasowych przebojów, sprzątania, zakupów i, oczywiście, gotowania. Kolacja wigilijna to niezwykły posiłek, na który wiele osób czeka cały rok. Jest okazją nie tylko do spotkania w rodzinnym gronie i przekazania sobie najlepszych życzeń. To również czas, kiedy wznosimy się na kulinarne wyżyny, przygotowując niebanalne przysmaki.

Nawet jeśli na co dzień preferujemy inne gatunki ryb lub jesteśmy fanami owoców morza, podczas wigilijnej kolacji na stołach, nie może zabraknąć karpia. W Polsce cieszył się popularnością już w średniowieczu, jednak obecnie jest tak charakterystycznym symbolem świątecznego menu, jak czerwony barszcz z uszkami.

Jak przyrządzić karpia? Jednym z najsmaczniejszych i najprostszych sposobów jest obtoczenie karpia w mące i smażenie go na patelni. Chrupiąca, złocista panierka z jajka i bułki tartej jeszcze bardziej dodaje mu smaku. Wcześniejsze zamarynowanie ryby w cebuli umożliwi pozbycie się zbyt intensywnego zapachu, który nie dla wszystkich jest zaletą karpia. Można piec go w całości, faszerować warzywami (np. porem, marchewką i selerem), podzielić na dzwonka, plastry lub otoczyć apetyczną galaretą.

karp ciekawostki o karpiu ryby wigilia
Karp, wigilijna ryba

Nie obżerajmy się w święta

W polskiej tradycji kulinarnej znaczną część menu świątecznego stanowią dania ciężkostrawne, przygotowane z produktów wysokokalorycznych, zazwyczaj pochodzenia zwierzęcego, m.in. bigos, pierogi, krokiety, tłuste sosy zaprawiane śmietaną i mąką, smażone ryby oraz słodkie ciasta. Kaloryczność tych dań jest często od 3 do 5 razy większa niż dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że po jednorazowym spożyciu tych wszystkich dań czujemy się ociężali i przejedzeni, nie mówiąc już o skutkach ubocznych dla naszego zdrowia.

Mniej kalorii

Najlepszym sposobem na przyrządzenie wigilijnego karpia będzie ugotowanie go na parze. Zdrową alternatywą dla klasycznego smażenia pierogów będzie tylko gotowanie ich w wodzie. Zamiennikiem białego cukru w tradycyjnych ciastach może być miód, stewia lub ksylitol. Zamiast ciężkich sosów na bazie masła, mąki i śmietany, można sięgnąć po wysokiej jakości margaryny i jogurt naturalny. Przygotowując świąteczne wypieki warto zamienić mąkę pszenną na ciemną np. orkiszową, która ma dużo sycącego błonnika, cukier na stewię, a polewy z lukru na bakalie lub odrobinę cukru pudru.

Boże Narodzenie święta
W Wigilię wręczamy sobie prezenty

Inne porady świąteczne

Warto pamiętać, że spożywanie małych porcji sprawi, że będziemy w stanie wszystkiego posmakować. By pomóc organizmowi szybciej się nasycić, należy przeżuwać wolno i dokładnie każdy kęs. Pozwoli to nie tylko delektować się smakiem, ale także na dłużej pozostawi uczucie sytości. Pijmy wodę (ok. 1 – 1,5 l) przed i po posiłku. Dlaczego nie w trakcie? Płyny rozrzedzą soki trawienne i w efekcie będą utrudniać proces trawienia.

Jeśli na co dzień zwracasz uwagę na to co jesz i starasz się, by twoja dieta była zbilansowana, nie rezygnuj z dobrych przyzwyczajeń również w święta. Poza tradycyjnymi potrawami, które w naszym kraju opierają się głównie o mięsa, kapustę i grzyby pomyśl o wprowadzeniu do świątecznego menu większej ilości warzyw.

Ważnym elementem zdrowego i zrównoważonego stylu życia jest także wysiłek fizyczny, który pozwoli szybciej się pożegnać ze świątecznymi kaloriami. Spacer na świeżym powietrzu – o tym warto pamiętać podczas świąt.

Ile kosztuje wizyta Mikołaja?

Cena wizyty św. Mikołaja w domu zależna jest od zapotrzebowanie i konkurencji, miejsca świadczenia usługi, od popularności i dobrej reklamy konkretnego św. Mikołaja. Koszt takiej wizyty w dużym mieście, w 2019 r. wyniósł średnio 149 zł. Najdrożej było w dniach „szczytu” czyli w Mikołajki (do 250 zł) i w Wigilię (150 do 280 zł).

Na podstawie: InfoWire.pl

Zobacz też:
> Historia Bożego Narodzenia
> Bombki choinkowe – ciekawostki
> Kwiaty na Boże Narodzenie

podobne wpisy

Komórki rozrodcze trafią na księżyc

Możliwość komentowania Komórki rozrodcze trafią na księżyc została wyłączona

Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce?

Możliwość komentowania Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce? została wyłączona

Początki kasyna w Polsce – fakty i ciekawostki

Możliwość komentowania Początki kasyna w Polsce – fakty i ciekawostki została wyłączona

Zadziwiające ciekawostki o zimie

Możliwość komentowania Zadziwiające ciekawostki o zimie została wyłączona

Warszawa. W Pałacu Kultury zaobrączkowali sokoły

Możliwość komentowania Warszawa. W Pałacu Kultury zaobrączkowali sokoły została wyłączona

Na co stosować krem z witaminą A?

Możliwość komentowania Na co stosować krem z witaminą A? została wyłączona

Jak leczyć trądzik?

Możliwość komentowania Jak leczyć trądzik? została wyłączona

Dlaczego Las Vegas nazywany jest miastem grzechu?

Możliwość komentowania Dlaczego Las Vegas nazywany jest miastem grzechu? została wyłączona

Jak jeździć samochodem w zimie

Możliwość komentowania Jak jeździć samochodem w zimie została wyłączona

Jak polepszyć pamięć i zwiększyć wydajność swojego mózgu

Możliwość komentowania Jak polepszyć pamięć i zwiększyć wydajność swojego mózgu została wyłączona

Niesamowita Polanica-Zdrój odkrywana podczas wakacyjnego pobytu

Możliwość komentowania Niesamowita Polanica-Zdrój odkrywana podczas wakacyjnego pobytu została wyłączona

Ciekawostki od LegalBukmacher: co oznacza DNB od bukmachera?

Możliwość komentowania Ciekawostki od LegalBukmacher: co oznacza DNB od bukmachera? została wyłączona

Create Account



Log In Your Account