Warszawa Wola Browary Warszawskie ciekawostki
Warszawa Wola Browary Warszawskie ciekawostki
w ,

Browary Warszawskie – 10 niesamowitych ciekawostek

Browary Warszawskie ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i dzień dzisiejszy

Gdzie są? Historia Browarów Warszawskich

1) Browary Warszawskie istniały w latach 1948-2004 przy ul. Grzybowskiej 58/70. Produkowano tu m.in. piwo Królewskie (od 1970 roku). Była to państwowa firma, powstała w miejsce upaństwowionych browarów Haberbusch i Schiele (działały w latach 1846-1948 w Warszawie, przy ul. Krochmalnej 59. Do dziś zachował się tu budynek warzelni).

2) W ostatnim czasie nazwa Browary Warszawskie kojarzy się z zespołem budynków mieszkalnych, restauracyjnych i handlowych na Woli, zlokalizowanych między ulicami Chłodną i Wronią. W tym samym miejscu w 1846 r. powstał browar Haberbuscha i Schielego. Wkrótce stał się on największym browarem w Królestwie Polskim i jednym z najważniejszych browarów Europy.

3) Rok 1944 i powstanie warszawskie, to ogromne zniszczenia centrum miasta, w tym terenu, na którym działał browar.

Warszawa Wola Browary Warszawskie ciekawostki
Jedna z restauracji. Browary Warszawskie ciekawostki

Browary Warszawskie obecnie

4) W XXI wieku Echo Investment rozpoczął tu trwającą 7 lat inwestycję, która obecnie jest ozdobą Woli i centrum stolicy. Z uwagi na miejsce i jego historię, zespół budynków nazwano: Browary Warszawskie.

5) Od 2021 r, gdy oficjalnie otwarto Browary Warszawskie, stały się one modnym miejscem spotkań. Są tu restauracje i sklepy, podziemny parking (Interparking Browary Warszawskie P3), a przede wszystkim budynki mieszkalne.

6) Zadbano o rewitalizację miejsca. Wśród nieruchomości są tu także budynki z czerwonej cegły przypominające te, które stały tu przed wojną: Warzelnia, Willa Schiele, Laboratorium i piwnice leżakowni. Zrealizowana inwestycja otrzymała szereg prestiżowych nagród.

7) W Browarach Warszawskich jest 5 publicznych placów, w tym Rynek warzelni z fontanną i stojącymi obok ławkami. Między kilkoma budynkami znajduje się Plac Śniadaniowy, zielona oaza mieszkańców.

Warszawa Wola Browary Warszawskie ciekawostki
Tu nawet schody są oryginalne. Browary Warszawskie ciekawostki

Browary Warszawskie ciekawostki

8) Główny deptak Browarów Warszawskich, to ulica Haberbuscha i Schielego. Zdobi ją dawny rurociąg miejski, umiejscowiony nad głowami przechodniów.

9) W 1907 r. browar rocznie produkował 8 mln butelek piwa.

10) To przedwojenni właściciele Browarów Warszawskich wpadli na pomysł wydzielenia miejsc, gdzie Warszawiacy mogli spożywać piwo. Ten pomysł spopularyzował ich produkt i zwiększył sprzedaż ich piwa. Potem „ogródki piwne” wtopiły się w pejzaż polskich miast i są popularne do dziś.

Warszawa Wola Browary Warszawskie ciekawostki restauracja NINE'S Lewandowski
Restauracja NINE’S – czyli konsumpcja i sport. Browary Warszawskie ciekawostki

11) Browary Warszawskie stały się jeszcze bardziej popularnym miejscem, gdy w październiku 2021 r. otwarto tu lokal NINE’S Restaurant & Sports. Otworzył go wraz z dwoma innymi inwestorami znany piłkarz Robert Lewandowski. NINE’S zlokalizowany jest w Warzelni, na czterech kondygnacjach i w sumie ma ok. 1,4 tys. m² powierzchni.

Browary Warszawskie ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Centrum Praskie Koneser
> Warszawa ciekawostki historyczne
> Centrum Nauki Kopernik

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

krakowskie muzea Kraków Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Odwiedzamy Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Wągrowiec ciekawostki atrakcje zabytki

Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie