Browary Warszawskie ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i dzień dzisiejszy
Gdzie są? Historia Browarów Warszawskich
1) Browary Warszawskie istniały w latach 1948-2004 przy ul. Grzybowskiej 58/70. Produkowano tu m.in. piwo Królewskie (od 1970 roku). Była to państwowa firma, powstała w miejsce upaństwowionych browarów Haberbusch i Schiele (działały w latach 1846-1948 w Warszawie, przy ul. Krochmalnej 59. Do dziś zachował się tu budynek warzelni).
2) W ostatnim czasie nazwa Browary Warszawskie kojarzy się z zespołem budynków mieszkalnych, restauracyjnych i handlowych na Woli, zlokalizowanych między ulicami Chłodną i Wronią. W tym samym miejscu w 1846 r. powstał browar Haberbuscha i Schielego. Wkrótce stał się on największym browarem w Królestwie Polskim i jednym z najważniejszych browarów Europy.
3) Rok 1944 i powstanie warszawskie, to ogromne zniszczenia centrum miasta, w tym terenu, na którym działał browar.
Browary Warszawskie obecnie
4) W XXI wieku Echo Investment rozpoczął tu trwającą 7 lat inwestycję, która obecnie jest ozdobą Woli i centrum stolicy. Z uwagi na miejsce i jego historię, zespół budynków nazwano: Browary Warszawskie.
5) Od 2021 r, gdy oficjalnie otwarto Browary Warszawskie, stały się one modnym miejscem spotkań. Są tu restauracje i sklepy, podziemny parking (Interparking Browary Warszawskie P3), a przede wszystkim budynki mieszkalne.
6) Zadbano o rewitalizację miejsca. Wśród nieruchomości są tu także budynki z czerwonej cegły przypominające te, które stały tu przed wojną: Warzelnia, Willa Schiele, Laboratorium i piwnice leżakowni. Zrealizowana inwestycja otrzymała szereg prestiżowych nagród.
7) W Browarach Warszawskich jest 5 publicznych placów, w tym Rynek warzelni z fontanną i stojącymi obok ławkami. Między kilkoma budynkami znajduje się Plac Śniadaniowy, zielona oaza mieszkańców.
Browary Warszawskie ciekawostki
8) Główny deptak Browarów Warszawskich, to ulica Haberbuscha i Schielego. Zdobi ją dawny rurociąg miejski, umiejscowiony nad głowami przechodniów.
9) W 1907 r. browar rocznie produkował 8 mln butelek piwa.
10) To przedwojenni właściciele Browarów Warszawskich wpadli na pomysł wydzielenia miejsc, gdzie Warszawiacy mogli spożywać piwo. Ten pomysł spopularyzował ich produkt i zwiększył sprzedaż ich piwa. Potem „ogródki piwne” wtopiły się w pejzaż polskich miast i są popularne do dziś.
11) Browary Warszawskie stały się jeszcze bardziej popularnym miejscem, gdy w październiku 2021 r. otwarto tu lokal NINE’S Restaurant & Sports. Otworzył go wraz z dwoma innymi inwestorami znany piłkarz Robert Lewandowski. NINE’S zlokalizowany jest w Warzelni, na czterech kondygnacjach i w sumie ma ok. 1,4 tys. m² powierzchni.
Browary Warszawskie ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Centrum Praskie Koneser
> Warszawa ciekawostki historyczne
> Centrum Nauki Kopernik