EC1 Łódź ciekawostki i fakty, które warto znać. Co tu jest ciekawego?
1) EC1 Łódź, to instytucja kulturalna, znajdująca się w centrum Łodzi, przy ul. Targowej 1/3. Jest zlokalizowana blisko dworca kolejowego Łódź Fabryczna.
2) Powierzchnia wystawiennicza wynosi blisko 8,5 tys. m². Aby zobaczyć wszystkie ekspozycje, należy na to przeznaczyć 3 godziny lub dłużej.
Dawna elektrociepłownia
3) Zespół budynków znajduje się na terenie dawnej miejskiej elektrociepłowni. Zaczęła działać w 1907 roku i rozbudowano ją w okresie międzywojennym. Nazwy EC1 zaczęto używać dopiero w latach 60-ych.
4) Pierwsze budynki powstały w stylu eklektycznym, a późniejsze (te z lat 20-ych) w stylu modernistycznym. Zadaniem elektrociepłowni było dostarczenie dużej ilości energii elektrycznej dla szybko rozwijającej się, przemysłowej Łodzi. 10% trafiało do łódzkich mieszkań.
5) Po wojnie w Łodzi powstał też drugi kompleks – EC2. W latach 90-ych XX wieku wraz z upadkiem przemysłu, spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną. Elektrociepłownię zamknięto w 1999 roku, a od 2005 r. jej właścicielem zostało miasto Łódź.
6) Rewitalizacja terenu na którym dotychczas była elektrociepłownia, rozpoczęło się w 2008 roku. EC1 Łódź otwarto w 2018 roku.
Co jest ciekawego w EC1 Łódź
7) Centrum Nauki i Techniki EC1, to interesujące, interaktywne miejsce dla zwiedzających w różnym wieku. Można tu poznać szereg zjawisk, a powierzchnia ekspozycji wynosi 18 tys. m². Są dostępne trzy ekspozycje: Przetwarzanie energii i Rozwój wiedzy i cywilizacji oraz Mikroświat-Makroświat. Obecnie cena biletu normalnego kosztuje 27 złotych, są dostępne zniżki.
8) W gmachu EC1 Wschód jest Planetarium, otwarte w styczniu 2016 i odwiedzane przez 150 tys. widzów rocznie. Jest tu ekran sferyczny o średnicy 14 metrów oraz 110 miejsc siedzących. To drugie obok planetarium w Lucernie miejsce o takich parametrach.
9) NCKF, to jedno z łódzkich miejsc związanych z filmem i kinematografią. Jest tu interaktywna ekspozycja na temat przeszłości i teraźniejszości polskiego kina. W 2023 r. otwarto dwie pierwsze wystawy stałe. Kino Polonia (dokumentująca 120 lat polskiego kina, 1500 m² powierzchni. Są tu m.in. stroje z polskich filmów, plakaty, urządzenia i stanowiska multimedialne dla odwiedzających). Druga wystawa, to Materia kina, gdzie można poznać proces powstawania filmów.
10) Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej znajduje się na trzech kondygnacjach. Można tu poznać historię popkultury, od komiksu po najnowsze technologie interaktywne. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier.
11) Ulica Żywiołów, to miejsce zabawy i inspiracji dla dzieci, otwarte w 2021 roku.
12) W EC1 Łódź jest też Hala Maszyn. Ma 1363 m² powierzchni i jest salą konferencyjną, która może pomieścić do 1200 osób.
EC1 Łódź ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o ul. Piotrkowskiej w Łodzi
> Centrum Nauki Kopernik w Warszawie